Decyzją prezesów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej sezon 2019/20 w IV lidze i niższych klasach rozgrywkowych został zakończony. Mistrzowie poszczególnych lig awansują wyżej, nie ma spadków.
W rozgrywkach ligowych prowadzonych przez Lubelski Związek Piłki Nożnej uczestniczy 6 zespołów z powiatu ryckiego: Mazowsze Stężyca i MKS Ryki (V liga), Amator Leopoldów/Rososz i Gabaryty Dęblin (A klasa) oraz Orlęta Nowodwór i Piekiełko Przykwa (B klasa). Mecze o ligowe punkty z ich udziałem miały się rozpocząć w marcu i kwietniu. Niestety, w związku z epidemią COVID19 (koronawirus) rozgrywki zostały najpierw zawieszone, a decyzja o ich ewentualnym wznowieniu była przekładana. 7 maja prezesi Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej zadecydowali, że wobec nadal trudnej sytuacji epidemicznej rozgrywki od IV ligi w dół zostają zakończone. Ustalono również, że zespoły znajdujące się na miejscach awansowych przechodzą do klas wyższych, za to nie ma spadków. Co to oznacza dla naszych ligowców?
V liga
Pierwsze miejsce w lubelskiej "okręgówce" po 16 kolejkach zajmuje Świdniczanka i to ona awansuje do IV ligi. Mazowsze Stężyca w tym momencie z dorobkiem 4 punktów było na 16, ostatniej pozycji i podopiecznych trenera Mariusza Utnickiego czekała ciężka walka o odrobienie strat (12 punktów do 13, bezpiecznego miejsca) i utrzymanie się w V lidze. W związku z decyzją prezesów WZPN-ów Mazowsze zachowa status V-ligowca na sezon 2020/21. Na tej decyzji zyskuje też MKS Ryki, który zajmuje miejsce 13 z dorobkiem 16 punktów, ale... No właśnie jest jedno "ale" - mianowicie 19 punktów ma Avia II Świdnik, która jednak ma jeden mecz więcej rozegrany (7 marca Avia II wygrała 3:2 z Wisłą II Puławy) i zgodnie z ustaleniami prezesów ten wynik zostanie anulowany - piłkarze ze Świdnika spadną na 13, a MKS Ryki awansuje na 12 lokatę.
Lubelska "okręgówka" w przyszłym sezonie będzie liczyła 18 zespołów. Jak już wspomniałem do IV ligi awansuje Świdniczanka, ale do grona V-ligowców dołączą mistrzowie trzech grup A klasy: Orzeł Urzędów (I), Motor II Lublin (II) i Tur Milejów (III).
A klasa
W grupie II A klasy walczyły dwie drużyny z naszego powiatu - Amator i Gabaryty. Obie zgromadziły po 24, podobnie jak i Żyrzyniak i w związku z tym o kolejności tych ekip decydowała "mała tabelka" z wynikami zainteresowanych drużyn. Najlepszy bilans miał Żyrzyniak i on został sklasyfikowany na 4 miejscu, Gabaryty były piąte, a Amator szósty. Do okręgówki awansował Motor II Lublin, który jesienią wygrał wszystkie 14 spotkań.
B klasa
Rywalizację w poszczególnych grupach B klasy wygrały: LKS Gościeradów (I), Serokomla Janowiec (II), BKS Bogucin (III) i LZS Wierzchowiska (IV). Te zespoły uzyskały prawo gry w A klasie w sezonie 2020/21. W grupie III "Bundesligi" grały dwa zespoły z powiatu ryckiego - Piekiełko Przykwa i Orlęta Nowodwór. Zgromadziły one po sześć punktów i zajęły odpowiednio 8 i 9 pozycję. O wyższym miejscu przykwian zadecydowała wygrana 1:0 Piekiełka w bezpośrednim starciu z Orlętami.
Więcej o zakończonym sezonie oraz reakcje i opinie przedstawicieli naszych klubów w najbliższym wydaniu papierowym Twojego Głosu (środa 13 maja 2020).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze