Do tej pory wójt Ryszard Piotrowski zarabiał 10.180 zł. Teraz jego pensja wzrosła o 7.325 zł
Zmieniła się ustawa o wynagrodzeniu pracowników zajmujących kierownicze stanowiska rządowe i samorządowe. Skutkuje to podwyżkami zarobków. Wynagrodzenie określone jest na podstawie tzw. kwoty bazowej. W 2021 roku wynosiła ona 1.789,42 zł. Od 1 listopada wynagrodzenie nie może być mniejsze niż 80% maksymalnego wynagrodzenia i jednocześnie nie może przekroczyć 11,2-krotności kwoty bazowej. W praktyce oznacza to, że wójt może zarabiać minimalnie nieco ponad 16 tys. zł, a maksymalnie ponad 20 tys. zł brutto miesięcznie.
Radni w gminie Nowodwór aż tak hojni nie byli, ale i tak ustalili sporą podwyżkę dla wójta. Po wprowadzeniu nowej uchwały wynagrodzenie Ryszarda Piotrowskiego wynosi 17.505 zł brutto. Wcześniej włodarz zarabiał 10.180 zł. To podwyżka o 7.325 zł. Za uchwałą głosowało 14 radnych. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.
- Uważam, że pan wójt pełni odpowiedzialną funkcję i podwyżka jest należna. Ma wiele obowiązków i wciąż musi o czymś pamiętać - mówi radna Barbara Pioterczak.
Radny Andrzej Cuch przyznaje, że nie jest zwolennikiem wysokich zarobków. - Jednak podwyżka była zobligowana przepisami prawa i musieliśmy dostosować się do nich - zaznacza. - Można się było tego spodziewać, bo wszystko drożeje i idzie w górę, więc pensje również - dodaje.
Większe będą też diety radnych. Do tej pory przewodniczący rady gminy zarabiał 1 tys. zł, wiceprzewodniczący 600 zł, przewodniczący komisji 550 zł, pozostali radni 500 zł. Po podjęciu nowej uchwały, dieta przewodniczącego wyniesie 1,5 tys. zł, wiceprzewodniczącego 1 tys. zł, przewodniczącego komisji 900 zł, pozostałych radnych 800 zł. Nad uchwałą w tej formie "za" głosowało 14 radnych. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.
- Zostajemy radnymi nie dla pieniędzy, a dla ludzi. Często z pieniędzy, które otrzymuję kupuję kwiaty do kościoła lub inne potrzebne rzeczy, bo często się tam udzielam - zaznacza Barbara Pioterczak. - Nawet bez wprowadzania podwyżek, dieta i tak była wystarczająca, ale musieliśmy dostosować się do odgórnych ustaleń - dodaje.
- Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym przez ustawodawcę. Musieliśmy dostosować się do tych podwyżek. Rozmawialiśmy długo z radnymi, aby wypracować wynagrodzenia, które nie obciążą budżetu, a dodatkowo będą odpowiednie na stanowiskach - mówi Jerzy Jabłoński. - W dobie pandemii i kryzysu postanowiliśmy, aby nie dokonywać 100% podwyżek. Patrząc na inne samorządy u nas wzrost płac jest delikatny i staraliśmy się je wypośrodkować. To nie była łatwa decyzja - dodaje radny.
Więcej zarobią też sołtysi. Za udział w sesji i komisji do tej pory otrzymywali 100 zł. Po zmianie będą pobierać diety w wysokości 200 zł. - Coraz mniej osób chce pełnić tę funkcję, bo pracy jest sporo, a zarobki są niewielkie. W czasie pandemii i obostrzeń sołtysi nie byli zapraszani na sesję, więc sporo stracili. W ramach rekompensaty postanowiliśmy podnieść ich diety - mówi radny Andrzej Cuch.
Na pensję wójta składa się:
wynagrodzenie zasadnicze - 9.200 zł
dodatek funkcyjny - 2.850 zł
dodatek specjalny (30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego) - 3.615 zł
dodatek za wieloletnią pracę - 1.840
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze