Kwiaty i naturalne elementy zachwyciły oceniających. Palma wielkanocna Koła Gospodyń Wiejskich z Nowodworu uzyskała nagrodę specjalną w konkursie ogłoszonym przez marszałka województwa lubelskiego
Przed świętami światło dzienne ujrzały wyniki artystycznej, wielkanocnej rywalizacji. Spośród nadesłanych z całego regionu 240 palm, komisja wybrała te najpiękniejsze. O dużym sukcesie mogą mówić panie z KGW w Nowodworze, które otrzymały nagrodę specjalną.
Gospodynie podeszły do wyzwania korzystając ze wzorców podpowiadanych przez naturę. - Wykorzystałyśmy bazie, jagodzisko, borowinę i trzcinę, czyli to co rośnie w lasach naszej okolicy. Dodatkowo doszły jeszcze zielone gałązki bukszpanu - wylicza Agnieszka Wąsik, przewodnicząca KGW w Nowodworze.
Tym jednak, co szczególnie zwracało uwagę w palmie nowodworskich gospodyń, były kwiaty. Panie zamiast tradycyjnego suszu, albo krepiny, postawiły na włóczkę. Pomysł pochodził od jednej z członkiń. - Chciałam, żeby było trochę inaczej, a że wykonuję robótki na szydełku, to pomyślałam, że ładnie wyglądałyby na palmie kwiaty właśnie szydełkowe - przyznaje Marzena Król.
- Odeszłyśmy od krzykliwych kolorów i wybrałyśmy beże, brązy i szarości - oznajmia Wąsik.
W wyplataniu uczestniczyło kilka kobiet. Sposób wicia był tradycyjny: najpierw warstwa zielonych gałązek, a po niej warstwa kwiatów i tak na przemian. - Od dołu zaczynałyśmy od kwiatów o średnicy największej (8-10 cm), a im wyżej, tym pojawiały się mniejsze. Najmniejsze miały 5-6 cm średnicy - zdradza Wąsik.
Gotowa palma wyjechała do Lublina na kilka dni przed Niedzielą Palmową.
„Nowodworzanki” odebrały nagrodę w Muzeum Wsi Lubelskiej. W Lublinie panie dowiedziały się, że otrzymały także nagrodę specjalną od europoseł Beaty Mazurek.
Tomasz Kępka
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze