Reklama

„Nowodworzanki” z nagrodą za palmę wielkanocną

Kwiaty i naturalne elementy zachwyciły oceniających. Palma wielkanocna Koła Gospodyń Wiejskich z Nowodworu uzyskała nagrodę specjalną w konkursie ogłoszonym przez marszałka województwa lubelskiego

Przed świętami światło dzienne ujrzały wyniki artystycznej, wielkanocnej rywalizacji. Spośród nadesłanych z całego regionu 240 palm, komisja wybrała te najpiękniejsze. O dużym sukcesie mogą mówić panie z KGW w Nowodworze, które otrzymały nagrodę specjalną.

Gospodynie podeszły do wyzwania korzystając ze wzorców podpowiadanych przez naturę. - Wykorzystałyśmy bazie, jagodzisko, borowinę i trzcinę, czyli to co rośnie w lasach naszej okolicy. Dodatkowo doszły jeszcze zielone gałązki bukszpanu - wylicza Agnieszka Wąsik, przewodnicząca KGW w Nowodworze.

Reklama

Tym jednak, co szczególnie zwracało uwagę w palmie nowodworskich gospodyń, były kwiaty. Panie zamiast tradycyjnego suszu, albo krepiny, postawiły na włóczkę. Pomysł pochodził od jednej z członkiń. - Chciałam, żeby było trochę inaczej, a że wykonuję robótki na szydełku, to pomyślałam, że ładnie wyglądałyby na palmie kwiaty właśnie szydełkowe - przyznaje Marzena Król.

- Odeszłyśmy od krzykliwych kolorów i wybrałyśmy beże, brązy i szarości - oznajmia Wąsik.

W wyplataniu uczestniczyło kilka kobiet. Sposób wicia był tradycyjny: najpierw warstwa zielonych gałązek, a po niej warstwa kwiatów i tak na przemian. - Od dołu zaczynałyśmy od kwiatów o średnicy największej (8-10 cm), a im wyżej, tym pojawiały się mniejsze. Najmniejsze miały 5-6 cm średnicy - zdradza Wąsik.

Reklama

Gotowa palma wyjechała do Lublina na kilka dni przed Niedzielą Palmową.

„Nowodworzanki” odebrały nagrodę w Muzeum Wsi Lubelskiej. W Lublinie panie dowiedziały się, że otrzymały także nagrodę specjalną od europoseł Beaty Mazurek.

 

 

 

 

Tomasz Kępka

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości