Przez dwa dni była możliwość obejrzenia Komendy Powiatowej Policji w Rykach „od kuchni”. Z tej możliwości skorzystali głównie uczniowie szkół średnich z powiatu ryckiego. Jednym z punktów było spotkanie z lubelskimi kontrterrorystami
Dni otwarte w ryckiej komendzie zorganizowano w poniedziałek i wtorek (29-30 maja). Przybyłych gości przywitali inspektor Kazimierz Kula, komendant powiatowy i I zastępca komendanta komisarz Łukasz Walo.
Młodszy aspirant Łukasz Filipek oraz oficer prasowy aspirant sztabowy Agnieszka Machlak opowiedzieli pokrótce o specyfice pracy w poszczególnych wydziałach, a także zachęcali do wstąpienia do służby w Policji. Młodzież poznała między innymi wymogi, jakie należy spełnić, żeby zostać policjantem, a także z jakich etapów składa się postępowanie kwalifikacyjne.
Odwiedzający komendę przy ul. Dolnej spotkali się z policjantami poszczególnych wydziałów, którzy na przygotowanych stoiskach prezentowali sprzęt wykorzystywany podczas swojej pracy oraz opowiadali o specyfice pracy poszczególnych wydziałów.
Technicy kryminalistyki: aspirant Michał Kornas i aspirant Leszek Białecki pokazali, w jaki sposób zabezpieczają ślady i jakie czynności wykonują na miejscach zdarzeń. Uczestnicy mogli przyjrzeć się m.in., w jaki sposób wykonuje się daktyloskopię.
O pracy policjantów Wydziału Ruchu Drogowego opowiedzieli młodszy aspirant Piotr Koczański i sierżant sztabowy Ireneusz Jurkowski.
Zadania Wydziału Prewencji przedstawił młodszy aspirant Łukasz Filipek.
Gościom zaprezentowano również radiowozy policyjne.
Ważnym punktem dni otwartych było spotkanie z policjantami Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie. Funkcjonariusze zaprezentowali sprzęt wykorzystywany przez nich podczas akcji, opowiedzieli o specyfice swojej pracy oraz wyjaśnili, jakie wymogi należy spełnić, by móc do nich dołączyć. Uczniowie mieli możliwość z bliska zobaczyć ambulans minersko-pirotechniczny, mobilnego robota pirotechnicznego oraz kombinezon pirotechniczny. Stoisko policyjnych kontrterrorystów cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Następnie rozpoczęło się zwiedzanie siedziby komendy. Uczniowie zobaczyli strzelnicę oraz broń służbową wykorzystywaną przez policjantów. O zasadach panujących na strzelnicy opowiadał zastępca naczelnika Wydziału Prewencji – aspirant sztabowy Radosław Żmuda.
Na koniec zwiedzili siłownię, na której młodszy aspirant Karol Łukasiak przeprowadził ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tych ćwiczeniach.
– Tego typu spotkania z uczniami i mieszkańcami są doskonałą okazją do promowania zawodu policjanta. Młodzież nie kryła zadowolenia z odwiedzin naszej komendy twierdząc, że nasza służba jest bardzo ciekawa. Niektórzy uczniowie deklarowali, że w niedługim czasie spotkają się z nami, ale już nie w roli zwiedzających, tylko na wspólnej służbie – podsumowuje aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak.
W poniedziałek i wtorek podczas dni otwartych rycką komendę odwiedzili uczniowie klas średnich z powiatu ryckiego: ZS im Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie, I LO im. Marii Skłodowskiej - Curie w Rykach, ZSZ nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego w Rykach, ZSZ nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Dęblinie, ZSZ nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach, ZSZ nr 1 im. Gen. F. Kleeberga w Dęblinie. W wydarzeniu uczestniczyli też mieszkańcy powiatu ryckiego.
Źródło i foto: KPP Ryki, oparc. red.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze