Reklama

Patronat Jana Pawła II coraz bliżej

Rada miasta podjęła uchwałę intencyjną o ustanowieniu polskiego papieża orędownikiem Dęblina

Święty Jan Paweł II już niedługo może zostać patronem i orędownikiem Dęblina. Pozytywnie na ten temat wypowiedzieli się radni. - To uchwała intencyjna. Nie mieliśmy powodów, aby zdecydować inaczej - mówi przewodniczący Maciej Krygrowski. Jeden radny wycofał się z głosowania. - Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, do zadań rady miasta nie należy procedowanie oraz zajmowanie stanowiska w sprawach religijnych - tłumaczy Waldemar Chochowski. - Tak stanowią przepisy oraz zapisy w konstytucji - dodaje. Natomiast Urszula Czarnecka wstrzymała się od głosu. - To moje prywatna decyzja. Uważam, że w stosunku do innych wyznań powinniśmy zachować tolerancję - mówi. - Tą sprawą powinien zająć się kościół - dodaje.

Oddolna inicjatywa

Inicjatywę podjęło katolickie stowarzyszenie Civitas Christiana. - Nasze miasto zasługuję na orędownictwo wielkiego Polaka - mówi pomysłodawca Janusz Prządka. Starania rozpoczął w zeszłym roku. Wtedy do rady miasta wpłynęło pismo z prośbą o zajęcie stanowiska. Jednak dopiero teraz miasto "pchnęło" sprawę do przodu. - Cieszę się, bo to przybliża cel jaki sobie założyliśmy - podkreśla Prządka.

Reklama

Jeszcze w lipcu ubiegłego roku zorganizował zbiórkę podpisów w sprawie poparcia inicjatywy. Były zbierane po mszach świętych pod dęblińskimi kościołami w dwie niedziele. Podpisało się 1209 mieszkańców Dęblina. - Z tego wynika, że przyzwolenie społeczne jest bardzo duże - mówił wtedy Prządka. Listy z podpisami trafiły do ratusza.

Biskup zdecyduje

Mimo, że uchwała rady miasta tak naprawdę nie była konieczna, to może okazać się dodatkowym argumentem podczas składania dokumentów w kurii. Warto przypomnieć, że patrona wybiera społeczeństwo, ale w tym przypadku to biskup zatwierdza wybór. Do pełnego "sukcesu" potrzeba jeszcze, aby dokumenty zatwierdził Watykan. Tym zajmuje się Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nadanych przez Ojca Świętego.

Reklama

Św. Jan Paweł II jest patronem: Rodzin, miast: Świdnicy, Bełchatowa, Bodzentyna, Ełku, Obornik, Ostrołęki, Szamocin, Wadowic, województwa kujawsko-pomorskiego, Światowych Dni Młodzieży, pojednania polsko-ukraińskiego czy Akcji Katolickiej w Polsce.

Tomasz Mikusek

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości