Reklama

Pięć zespołów z nominacjami

Tradycyjnie, o tej porze roku trwają przygotowania do Ogólnopolskiego Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. 14 maja, powiatowe eliminacje kolejny raz odbyły się w Rykach. Na parkowej scenie wystąpiło siedem zespołów i jedna solistka. A ich występy oceniało profesjonalne jury, złożone z fachowców w dziedzinie kultury ludowej.

Na przeglądzie miały pojawić się uczestnicy z trzech powiatów: ryckiego, puławskiego i łukowskiego. Praktyka jednak pokazała, że najbardziej aktywne są nasze panie. Wszystkie zespoły pochodziły stąd, a tylko solistka z powiatu puławskiego. Uczestniczki wykonały pieśni i piosenki, wywodzące się z tradycyjnej kultury wiejskiej: utwory weselne, maryjne, postne i kolędy. A wszystkie śpiewane gwarą.

Kulminacyjnym momentem wydarzenia był werdykt oceniających. Przepustkę kolejnego etapu eliminacji otrzymało aż pięć zespołów: „Kawęczyn”, „Moszczanianki”, „Czerniczanki”, „Babeczki” z Zawitały i „Stokrotka” z Oszczywilka. Czym panie zachwyciły jurorów? - Liczył się regionalny i tradycyjny repertuar. Braliśmy też pod uwagę oryginalność melodii i zachowanie jej tradycyjnej funkcji oraz dobre, tradycyjne wykonanie, czyli jednogłosowe, bez instrumentu – zdradza prof. Jan Adamowski, antropolog kultury z Lublina, który od lat ocenia ryckie zespoły.

Reklama

Cała czwórka weźmie udział w eliminacjach wojewódzkich, 28 maja w Muzeum Wsi Lubelskiej. Radości z takiego obrotu spraw nie kryje kierownik zespołu z Oszczywilka. - Wszystkie się cieszymy, że idziemy dalej. To nagroda za ciężkie przygotowania, bo trzeba było się długo uczyć, czytać gwarę i robić cotygodniowe, a później i częstsze próby – mówi Krystyna Iwanek.

Żal tylko nie wybranych, a i oni zasługują na uznanie. Duże brawa za występ zebrała jedyna solistka, Regina Szałas z zespołu śpiewaczego przy KGW „Polanki” w Parchatce. - Lubię ludowe piosenki, sama się ich nauczyłam. Już jako dziecko wychodziłam na górę w mojej miejscowości i śpiewałam, a ludzie schodzili się, by posłuchać. Raz nawet przyjechała telewizja i śpiewałam przed kamerą – mówi pani Regina.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości