"Lataj po Polsce i świecie, sław imię Polskiego Lotnika przynoś chwałę Rzeczypospolitej Polskiej. Nadaję Ci imię Bielik"
Tymi słowami Agata Konhauser Duda symbolicznie "ochrzciła" stacjonujące w Dęblinie samoloty M-346. Ceremonia odbyła się w sobotę (24 listopada) w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego. Uczestniczył w niej również prezydent Andrzej Duda. - To dla mnie wzruszająca chwila. Nie codziennie zostaje się matką chrzestną tak pięknego samolotu - mówi Agata Konhauser Duda. - Jestem dumna, że dzisiaj po 100. latach od pojawienia się na niebie biało-czerwonej szachownicy, mogę w ten sposób otworzyć nowy rozdział w historii polskich skrzydeł - dodaje.
- To nie tylko sam samolot, ale przede wszystkim olbrzymie zaplecze infrastrukturalne i techniczne, system szkolenia, elektronika, symulatory, wszystko to, co jest niezbędne, aby przygotować młodych pilotów do służby - zauważa prezydent Andrzej Duda.
Polska dysponuje obecnie ośmioma samolotami M-346 Bielik. W marcu tego roku podpisana została umowa na zakup kolejnych czterech, z opcją dostawy kolejnych.
Komentarze