Reklama

Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej u gospodyń ze Starej Dąbi

Agata Kornhauser-Duda dzisiaj spotkała się z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi. Okazją był tegoroczny jubileusz 100-lecia tej organizacji

U progu świetlicy w Starej Dąbi Pierwszą Damę przywitał burmistrz Ryk. - To dla nas miła niespodzianka a jednocześnie zaszczyt i honor gościć tutaj w Starej Dąbi Pierwszą Damę RP - oznajmił Jarosław Żaczek, wręczając bukiet kwiatów. - Cieszę się, że jest pan burmistrz, bo to znaczy, że głos kobiet tutaj jest słyszalny - mówiła Agata Kornhauser-Duda.

100 lat zaangażowania

KGW w Starej Dabi powstało w 1920 roku. - Celem naszego Koła jest kultywowanie szeregu działalności lokalnej i tradycji oraz kultywowanie regionalnych talentów  - mówi przewodnicząca Bożena Jasek-Pudło. Jedną z takich osób jest Janina Ostrzyżek, która Pierwszej Damie zaprezentowała kilka swoich wierszy.

Reklama

KGW w Starej Dąbi obecnie liczy 52 członkinie. Jego motto brzmi: "Trzeba tak żyć, żeby pozostawić ślad po sobie i  chociaż w małej części zmienić świat na lepszy". Pierwsza Dama w swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim członkiniom za ich zaangażowanie i prężna działalność od 100 lat. 

KGW- polski fenomen

- Poprosiłam ks. Andrzeja, (ks. Andrzej Sochal, dyrektor katolickiego Radia Podlasie - przyp. red.), żeby znalazł takie Koła, które warto wesprzeć i docenić i stąd moja obecność w Starej Dąbi - wyjaśnia Agata Kornhauser-Duda. - To naprawdę piękny, malowniczy zakątek Polski. jestem zachwycona ta okolicą - dodaje. Pierwsza Dama przyznała, że w ciągu ostatnich 5 lat miała okazje lepiej poznać funkcjonowanie KGW. - Uświadomiłam sobie, że jest to absolutnie polski fenomen. Pierwsze Koła powstawały 150 lat temu i one cały czas działają, rozwijają się a w ostatnich latach przeżywają swój rozkwit. Cały czas wypełniają ponadczasowe zadania, które nigdy nie stracą na swojej aktualności, czyli budowanie wspólnoty, wsparcie rodzin, edukacja, dzielenie się doświadczeniem - wylicza Pierwsza Dama.

Reklama

Lokalne pierogi na stole

W uznaniu zasług KGW w Starej Dąbi i na pamiątkę spotkania Pierwsza Dama przekazała gospodyniom z Dąbi biało-czerwoną flagę od prezydenta Andrzeja Dudy, która jest wręczana najbardziej zasłużonym instytucjom i osobom.

Panie z Dąbi zrewanżowały się Pierwszej Damie poczęstunkiem. Zaserwowały tradycyjne lokalne pierogi o różnym nadzieniu. Agata Kornhauser- Duda wpisała się również do księgi pamiątkowej. - Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy, ale tym razem w Pałacu Prezydenckim - zwróciła się do pań z KGW w Starej Dąbi.

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2020-07-06 19:31:27

    Ta pani coś mówi??? Nie wierzę...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2020-07-06 19:40:13

    Kule w nią

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2020-07-06 20:13:53

    Mnie ciekawi inna rzecz: kiedy "Dabia Stara" stala sie "Stara Dabia". Kiedys byla tylko Dabia, pozniej w miare rozbudowy zaczeto rozrozniac jako Dabia Stara i Dabia Nowa. Dlaczego nazwa historayczna zostala tak udziwniona? Podobny zabieg spotkal "Zadybie Stare" Historyczna nazwa to Zadybie pozniej jak rozdzielono je na dwie czasci bylo Zadybie Stare i Zadybie Nowe i nagle jakies kolesie z administracji postanowily zrobic jakies sztuczne twory. I nawet nikt nie protestowal. Czemu ludzie na wszystko sie zgadzacie kiedy wam tak wydziwiaja urzedasy

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości