Reklama

PKS Ryki kupił nowe busy

Trwa wymiana taboru w ryckim PKS-ie. Kilka dni temu przed dworzec zajechały dwa nowe volkswageny i dwa fordy

Kosztowały w sumie blisko 800 tysięcy złotych brutto. Gmina spółka będzie mogła odzyskać podatek VAT. Samochody zostały zakupione w formie pożyczki leasingowej. Na początek trzeba było wpłacić 20% wartości pojazdów.  - Teraz będziemy spłacać miesięczne raty. Mam nadzieję, że sami powinniśmy poradzić sobie ze spłatami bez pomocy gminy - mówi prezes Ryszard Nowak. Wcześniej rada miejska zdecydowała o przekazaniu 600 tys. zł na pomoc dla PKS Ryki, m.in. na remont dworca i właśnie wymianę taboru. 

Przyjadą kolejne samochody

To nie koniec dobrych wieści. Niebawem do Ryk powinny przyjechać kolejne dwa nowe busy. - W lutym nasz tabor wzbogaci się również o duży autobus iveco z 55 miejscami, a w maju 59-osobowy - oznajmia Nowak. Prezes chciałby też, jeszcze w tym roku kupić dwa większe autobusy. Prawdopodobnie używane 4-5 letnie.

Reklama

Rycki PKS do tej pory dysponował 26 różnymi pojazdami. Większość z nich to starocie. Najstarszy ma 34 lata. - Te w najgorszym stanie już oddaliśmy do kasacji, a następne są przygotowywane, bo nie nadają się do eksploatacji. Według mnie należałoby wymienić 2/3 floty, którą posiadamy, żeby można było mówić o normalnym standardzie przewożenia pasażerów - podkreśla prezes Nowak.  

Palą trzy razy mniej

Komfort pasażerów to jedno. Klimatyzacja w lecie, "normalne grzanie" zimą. W zakupionych samochodach nie będzie z tym problemu. Druga sprawa, to bezpieczeństwo podróżnych i ekonomia. -  Takie busy spalają ok. 10 l paliwa, a te, których do tej pory używaliśmy, trzy razy więcej. Rachunek ekonomiczny jest oczywisty. Jestem pewny, że koszty eksploatacji będą nieporównywalne z dotychczasowymi na naszą korzyść - mówi prezes PKS Ryki. 

Reklama

Jednocześnie z wymianą taboru trwa modernizacja dworca. - Mam nadzieję, że w tym roku uda nam się dokończyć modernizację dworca oraz najbliższego jego otoczenia - oznajmia szef PKS Ryki. Wszystko po to, żeby przyciągać do siebie jak najwięcej podróżnych. - Mamy dane, które pokazują, że coraz więcej ludzi korzysta z naszych usług - informuje prezes.

Przewieźli 1100 osób

Spółka otrzymała wsparcie z rządowego programu na odtwarzanie lokalnych połączeń komunikacyjnych. - To  pokazało społeczeństwu, że może być inaczej - zaznacza Ryszard Nowak, który zakłada rozszerzenie działalności spółki pod kątem gmin z innych powiatów. 

Reklama

Pozytywnie nie tylko władze spółki, ale również burmistrz Ryk oceniają akcję darmowych kursów autobusów w dzień Wszystkich Świętych. PKS przewiózł w tym dniu ok. 1100 osób. - Sprawdziło się to i myślę, że akcja będzie kontynuowana w kolejnych latach. Jesteśmy otwarci na uwagi. Już teraz wiadomo, że w okolicach południa, kiedy jest odprawiana główna msza na cmentarzu, potrzeba zwiększyć ilość kursów i to zrobimy - zapowiada Jarosław Żaczek.

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2019-11-12 08:32:18

    w mysleniu PKS komuna komuna komuna , żadna kasa czy z Państwa czy gminy nie zastąpi menadżerskiego myślenia

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2019-11-12 11:24:48

    Bede polaczenia w dogodnych godzinach przyjazadu do Ryk i wyjazdu ludzie beda korzystac -nie kazdy ma samochod, wiecej ludzi stadszych bedzie mogla samodzielnie pojechac do Ryk nie czakajac na wnuki czy dzieci, a poza tym wiecej polaczen wiecej ludzi skorzysta- bo dzisiaj parkowanie w Rykach zaczyna byc koszmarem. A poza tym korzystanie z komunikacji miejskiej to tez sposob na socjalizowanie sie ludzi a nie izolowanie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2019-11-12 11:57:28

    pozyjemy zobaczymy jak to będzie "bliżej ludzi" i jak dogodne połaczenia i jak sensowne itd ale czarno to widzę , bo znamy juz wiele lat ta instytucję "pks"Ryki

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości