17 pocztów sztandarowych z powiatu ryckiego, zaproszeni goście i mieszkańcy świętowali dziś w Rososzy 75-lecie istnienia miejscowej OSP. Jednostka faktycznie działa od 77 lat, ale wcześniej świętowanie uniemożliwił koronawirus
Uroczystości rozpoczęły się Msza św. dziękczynna w kościele parafialnym w Leopoldowie pod przewodnictwem proboszcza ks. Andrzej Polaka oraz powiatowego kapelana strażaków ks. Wiesława Nestoruka. Później obchody przeniosły się na boisko sportowe w Rososzy. Tu zasłużeni druhowie otrzymali odznaczenia i dyplomy. Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa została odznaczona również cała jednostka OSP w Rososzy.
Oficjalnie został też przekazany nowy wóz bojowy - średni samochód marki IVECO. Służy co prawda w jednostce od prawie dwóch lat, bo jednostka otrzymała go dokładnie w 75-rocznice istnienia, ale czasy pandemii nie pozwoliły na takie uroczystości. Dziś można było przeprowadzić jubileusz w pełnej odsłonie. Były podziękowania i życzenia dalszych lat służby na rzecz mieszkańców.
Ochotnicza Straż Pożarna w Rososzy powstała bezpośrednio po wyzwoleniu Polski spod okupacji hitlerowskiej. Na świadomość założycieli wielki wpływ miał obraz tragedii i krzywd ludzkich z okresu wojny i okupacji oraz płonących domów i zniszczonych gospodarstw. Zwarta zabudowa przemawiała o ogromnym zagrożeniu rozprzestrzeniania się ognia .
W dniu 6 maja 1945roku na zebraniu założycielskim podjęto uchwałę o utworzeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Rososzy . Pierwszym Prezesem został Jan Krawczak. Dwa lata później zarząd podjął decyzje o budowie remizy. Udało się go oddać do użytki 8 lat później, a w 1979 roku jednostka otrzymała swój pierwszy sztandar. Rok później był pierwszy samochód Star 25. Kolejne lata to dalszy rozkwit jednostki. Stara 25 zastąpił Star 200. W 1995 roku jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, w którym funkcjonuje do dziś, jako jedna z czterech na terytorium gminy Ryki. Na 60-lecie w 2005 roku darczyńcy ufundowali nowy sztandar, a w 2022 w garażu stanął "nowy" samochód bojowy Star 244. Na kolejne spełnienie marzeń OSP w Rososzy czekała do 2020 roku, kiedy w wybudowanym w międzyczasie nowym garażu stanął tym razem już nowiutki wóz bojowy IVECO.
W ciągu 75 lat prezesami OSP Rososz byli: Ludwik Piątek, Władysław Prządka, Stanisław Nowaczyk, Aleksander Kryczka, Bolesław Walasek, Edward Kryczka, Ryszard Iwanek, Jan Marcinkowski, Andrzej Kornas, Janusz Milczarczyk, Roman Grzelak (obecnie).
Więcej w papierowym wydaniu Twojego Głosu
Medale i odznaczenia
Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa
Złoty
Andrzej Kornas, Przemysław Kosiorek, Marcin Kosiorek, Adrian Polak, Paweł Kustra.
Srebrny
Krzysztof Beczek
Brązowy
Marcin Grzelak, Ireneusz Dębek,Radosław Kornas
Odznaka "Strażak wzorowy"
Marta Kwiecień,Damian Dębek, Michał Biłos
Odznaki za wysługę
65 lat - Marian Kuźlik
55 lat - Zbigniew Prządka, Marian Jędrych
50 lat - Antoni Prządka
25 lat - Andrzej Kornas, Andrzej Piwoński, Wiesław Stępnicki
20 lat - Roman Grzelak, Mariusz Prządka, Marcin Kosiorek, Paweł Kustra, Leszek Warowny
15 lat - Przemysław Kosiorek, Krzysztof Beczek, Adrian Polak, Jerzy Walasek, Paweł Kurzyp
10 lat - Bartłomiej Grzelak, Marcin Grzelak, Radosław Kornas, Krzysztof Kardas, Adam Warowny
5 lat - Marta Kwiecień, Barbara Dębek, Aneta Kosiorek, Ireneusz Dębek, Michał Biłos, Damian Dębek
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze