Reklama

Podziękowali za plony

Korowód ze żniwnymi wieńcami skupił uwagę dziesiątek uczestników uroczystości. Na boisku w Starym Zadybiu mieszkańcy gminy Kłoczew świętowali zakończenie żniw

Tradycyjnie, w jedną z ostatnich niedziel sierpnia samorząd zorganizował oczekiwane przez wielu wydarzenie. W samo południe podczas Mszy rolnicy podziękowali za tegoroczne plony. Sezon był udany, ponieważ chleba nie brakowało. Przedstawiciele wszystkich sołectw na terenie gminy wnieśli na scenę własne bochny chleba. A przewodzili im starostowie dożynek: Anna i Tomasz Sągolowie. To oni w imieniu całej gminy oficjalnie przekazali chleb z tegorocznych ziaren. - Sprawiedliwie dzielcie go ojcowie, niech on będzie wam na zdrowie – mówiła przekazując bochen starościna. Pokrojone pieczywo zgodnie z życzeniem gospodyni, trafiło do wszystkich uczestników niedzielnego świętowania. A w dzieleniu się chlebem przygrywał i śpiewał zespół „Czerniczanki z kapelą”. Lokalni muzycy przypomnieli wcześniej, jak na dawnej wsi obchodzono żniwa. Ten ważny obrzęd docenił wójt gminy Kłoczew. - W naszej narodowej tradycji dzielenie się chlebem podczas dożynek jest symbolem wzajemnego szacunku, solidarności i uznania. Dzisiejsze święto jest uwieńczeniem całorocznej pracy rolnika, który w nowej rzeczywistości zmaga się nie tylko z przeciwnościami natury, ale też ze skutkami wojny w Ukrainie i ciągłym wzrostem kosztów produkcji żywności. Dlatego z jeszcze większym szacunkiem chylę głowę przed bochnami chleba – podkreślił Zenon Stefanowski.

Najbardziej widowiskową częścią dożynek był korowód delegacji. Swoje żniwne wieńce zaprezentowały koła gospodyń i stowarzyszenia z terenu gminy Kłoczew. I ten element uroczystości docenił włodarz. - W przyniesionych przez was wieńcach jest zawarty Wasz trud o przyszłość gospodarstw. Wasza miłość do ziemi jest filarem, na którym opiera się w tych trudnych czasach nasza tożsamość i narodowe przetrwanie – zauważył Stefanowski.

Reklama

Występ wieńcowych delegacji i konkurs na najpiękniejszą żniwną koronę i dożynkowe stoisko, wywołał wiele emocji. Podobnie emocjonująco było i w dalszym programie imprezy. Przed publicznością wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz oraz rodzimi artyści: zespół śpiewaczy „Czerniczanki z kapelą”, „Kawęczyn” i „Kłoczewiacy”. Wieczorem natomiast, popis artystyczny zaserwowali widzom: Małgorzata Bajek i Tadeusz Talarek. Do zabawy w rytmie disco zachęcił „Miły Pan”. A zwieńczeniem wieczoru była zabawa taneczna z zespołem „Harem”.

Oprócz atrakcji scenicznych, podczas dożynek panie z kół gospodyń i stowarzyszeń zaprezentowały regionalne dania i własne rękodzieło. Najmłodsi korzystali z parku zabaw. Zaś dorośli z nostalgią przenieśli się do dawnych lat za sprawą wystawy zabytkowego sprzętu rolniczego i gospodarstwa domowego.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości