Nasze samorządy dostaną ponad 14 mln zł dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych na drogi. Wojewoda zatwierdził aż osiem inwestycji z naszego terenu Wojewoda rekomendował za 22 mln zł
Dzięki rządowemu programowi samorządy mogą starać się o dopłaty do remontów dróg. Wśród ostatnio złożonych wniosków wojewoda rekomendował premierowi wsparcie aż ośmiu inwestycji z powiatu ryckiego. Kosztować będą w sumie 22 mln zł, z tego Fundusz Dróg Samorządowych wyłoży aż 14 mln zł (dopłaty mogą sięgać od 50 do 80 proc.). - Bardzo się cieszę, że samorządy skorzystają z tego programu. W ciągu tego roku przeznaczamy na to 6 mld zł - mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w rozmowie z "Twoim Głosem".
Najwięcej, bo cztery wnioski o dofinansowanie złożyła gmina Ryki. Chodzi o modernizację ulicy Fabrycznej, ulic w sołectwie Działki (Graniczna, Traugutta, Kopernika, Kwiatowa), ulicy Wyczółkowskiego (przedłużenie) oraz drogi w miejscowości Lasoń. Dwie ostatnie inwestycje mają być gotowe jeszcze w tym roku. Z kolei dwie pierwsze rozpoczną się jesienią, a zakończą w przyszłym roku. W sumie gmina otrzyma ponad 3 mln zł dofinansowania, a całkowita wartość inwestycji to 4 mln zł. - Widać wyraźny postęp, jeśli chodzi o ilość dofinansowanych wniosków. Pokazuje to nasz przykład. Uzyskane wsparcie w tym roku na cztery projekty jest porównywalne z tym, co do tej pory w sumie uzyskaliśmy, od kiedy jestem burmistrzem - przyznaje Jarosław Żaczek.
Powody do zadowolenia może mieć również burmistrz Dęblina. Pieniądze z rządowego programu pozwolą na realizację III etapu modernizacji ulic w osiedlu Jagiellońskie. Projekt obejmuje przebudowę ulicy Królowej Jadwigi (od skrzyżowania z ul. Jagiełły do Jagiellończyka), ulicy Zawiszy Czarnego i Warneńczyka. Chodzi o odwodnienie ulic, nowe nawierzchnie i chodniki. Inwestycja będzie kosztować 3,4 mln zł. Połowa potrzebnych środków będzie pochodziła z budżetu państwa. Przebudowa ma się zakończyć latem przyszłego roku.
Największą inwestycję zrealizuje starostwo powiatowe. Dofinansowanie zdobyło na modernizację dróg powiatowych od Ryk przez Oszczywilk, Brusów do Jakubówki i całej drogi przez Bazanów. Przebudowanych zostanie ponad 12,3 km dróg. Zadanie ma kosztować 9,8 mln zł. Dofinansowanie wyniesie 7,8 mln zł. - Jestem zadowolony, bo to mój pierwszy wniosek na drogi jako starosty - przyznaje Dariusz Szczygielski. - Cieszę się, że po latach starań właśnie nam się udało pozyskać prawie 8 milionów na przebudowę tych jednych z najgorszych w powiecie dróg - dodaje starosta.
Remonty tych powiatowych dróg były konieczne. Trasa przez Oszczywilk i Brusów nie spełnia nawet wymaganych parametrów, jest zmiennej szerokości od 4,20 m do 5,50 m - a przepisy przewidują, że droga powiatowa musi mieć szerokość minimum 6 m. Stan jej od wielu lat jest katastrofalny. Mieszkańcy wielokrotnie wnioskowali o wyremontowanie choćby kawałka. Budowa drogi szybkiego ruchu spowodowała dalszą degradację nawierzchni. Teraz przebudowana zostanie cała nawierzchnia obu dróg z poszerzeniem do 6 metrów, z bezpiecznymi metrowymi poboczami i przystankami dla oczekujących na autobusy. - Po podpisaniu umowy z wojewodą lubelskim zabieramy się za ogłoszenie przetargu i wkrótce maszyny wjadą na drogę - zapowiada starosta Szczygielski. Drogi mają być gotowe latem przyszłego roku.
Fundusz Dróg Samorządowych to nie tylko wsparcie dużych inwestycji. Skorzystać mogą z niego również mniejsze gminy. Kilometr swojej drogi w Sobieszynie (tzw. choinki) w kierunku drogi krajowej nr 48 poprawi samorząd z Ułęża. Trasa będzie miała nowy asfalt i pobocza. Poprzedni wójt zaplanował, że zostanie wyremontowana ze środków gminy. Ale wójt Barbara Pawlak postanowiła spróbować szansy na uzyskanie dotacji. Udało się. Remont pochłonie ponad 500 tys. zł. Ostateczna cena znana będzie po przetargu. Na połowę remontu pieniądze wyłoży rząd. - Mamy zabezpieczone pieniądze na wkład własny w swoim budżecie - informuje wójt Pawlak.
Jeszcze w tym roku po lepszej drodze pojadą kierowcy w Janopolu w gminie Kłoczew. Wniosek o dotację do wojewody złożony przez wójta również zyskał akceptację. Przebudowanych zostanie 871 metrów jezdni. Inwestycja ma kosztować 856 tys. zł. 70 proc. wydatków pokryje budżet państwa.
Jedyną gminą z naszego powiatu, która nie skorzysta z Funduszu Dróg Samorządowych jest Nowodwór. Choć to nie do końca prawda. - Wszystkie nasze drogi biegnące przez nasze miejscowości, to drogi powiatowe. Reszta to wąskie drogi dojazdowe do pól. Dlatego zdecydowaliśmy się na dofinansowanie inwestycji powiatowej na drodze w Jakubówce. W ciągu dwóch lat gmina przekaże 370 tys. zł - mówi Ryszard Piotrowski. - Mam nadzieję, że w kolejnych latach powiat będzie składał wnioski na swoje drogi, my będziemy uczestniczyć w ich współfinansowaniu i w ten sposób pośrednio skorzystamy z funduszu - tłumaczy wójt Nowodworu.
W tym rozdaniu nie znalazła się gmina Stężyca, ale tylko dlatego, że tu już trwa inwestycja w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. W wiosennym naborze gmina otrzymała połowę potrzebnych środków na przebudowę ulicy Królewskiej. Cała inwestycja będzie kosztować 1,1 mln zł. Ulica ma 761 metrów długości. Zaplanowano przebudowę nawierzchni, budowę kanalizacji burzowej, obustronnych chodników, wyniesionych przejść dla pieszych przy ośrodku zdrowia i aptece oraz przystanek autobusowy przy szkole.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
No tak wszystko fajnie beda robic, tylko dlaczego cos co bylo zaplanowane z innych pieniedzy jest teraz robione z pieniedzy od wojewody I przed wyborami
"tylko dlaczego cos co bylo zaplanowane z innych pieniedzy jest teraz robione z pieniedzy od wojewody" POLITYKA PIS "ala" PRL .
A trawę pomalowali już na zielono, czy dopiero zrobią to przed wizytą jakiegoś wybrańca narodu?
ale bedzie z Ryk piekna teraz droga po remoncie -Brusów-Bazanów RYki na rower tylko pewnie pzrez miejscowosci nie bedzie chodników , bo to juz za duzo kosztuje aby zrobić od razu na tip top profesjonalnie .
Chodnik nie jest praktyczny I zima stwarza problem z odsniezaniem,podejzewam ze bendzie szezej polane asfaltem I linia wzdluz oddzielajaca jezdnie.
ok, nie ważne czy chodnik czy pas dla pieszych ,ważne aby był bo to bezpieczniej ,
Nie ma na to mojej zgody ! Słyszycie ? Nie ma ! Ludzie w sołectwie działki się przyzwyczaili do tego, a ja chciałbym , aby w zdluz dróg do 48 , powiatowej przez stawy i powiatowej do Stężycy powstał chodnik i ścieżka rowerowa z pierwszego zdarzenia, a nie rysunek na asfalcie !
Rysiek jak masz wplywy to zadzialaj.
Rysiu daj żyć też innym , daj też trochę dobrej drogi innym nie tylko miasto i miasto od 1990roku
Gościu Ty jesteś chyba mieszkańcem jakiejś dżungli bez dostępu do wiedzy. Przy drodze numer 48 oprócz Dęblina i Kocka na lubelskim odcinku nie ma żadnych miast, a przy trasie do Stężycy kotku są swaty, Brzeziny, Rokitnia, a Stężyca nie jest miastem. Zachęcam abyś zapoznał się z topografią okolicy. Ogólnie to jak Ty się nazywasz ? Twoje imię ?
Miasto zawsze grabilo wies z drog,chodnikow itp.
"Miasto zawsze grabilo wies z drog,chodnikow itp." dlatego ,że nasi radni np ze wsi głosowali nie myśląc o sobie czyli wsi tylko o partyjnych rozgrywkach np burmistrza skarbnika itp i dawali głos na ich cele polityczne na przyszłosc .Zamiast dogadac sie miedzy sobą wsie i ich radni miec jakis plan robót i kolejnosc i stac mocno przy swoim a nie byc na usługach i potrzebnym tylko na sesji do głosowania , Inna rzecz jezeli ktoś z radnych podjął decyzje indywidualnej kariery z a głosowania ,ze to mu sie opłaca , np za stanowisko np spólka instytucja
Grabi to się na wsi...
Na wsi zecz jasna grabiami sie grabi Rysiu w miescie juz nie koniecznie.
I co za asfalt wyleja jak pewnie znow zrobia na szybko i bezmyslnie, i znowu bedzie ludzi zalewac - bo woda nie ma gdzie odplywac....tak jak to sie dzieje po PIowskich remontach innych ulic. Byle szybko, byle jak, aby ciemnota sie cieszyla. A w Rykach jak byl brud tak nadal jest. Chodniki pozarastane zielskiem, na ulicach zalega piach jeszcze z poprzednich zim. Ale wazne, ze kolesiosrtwo pokaze sie w kosciele, na dozynkach, przetnie tu i owdzie wstege, wklei zdjecia do mediow spolecznosciowych i gawiedz mysli, ze sie cos dzieje. A jak byly brud tak i jest, jak bylo miasto zakorkowane przez durne pomysly z robieniem drog jednokierunkowych i parkingow na ulicach tak nadal jest. Kiedys Ryki byly zielone i czyste a teraz?
to ,że brudne ulice i itp to fakt jak było stare rondo i ten odcinek od szpitala do Lo jeden wielki bałagan przy krawężnikach zawsze był po zimie i na jesieni , To działo się w mieście a co mają mówic wsie co oddają podatki na gminę ???? jak u nich juz nic nie dba się o smietniki chodniki drogi itp
No tak wszystko fajnie beda robic, tylko dlaczego cos co bylo zaplanowane z innych pieniedzy jest teraz robione z pieniedzy od wojewody I przed wyborami
"tylko dlaczego cos co bylo zaplanowane z innych pieniedzy jest teraz robione z pieniedzy od wojewody" POLITYKA PIS "ala" PRL .
A trawę pomalowali już na zielono, czy dopiero zrobią to przed wizytą jakiegoś wybrańca narodu?