Reklama

"Polski Ład" sypnął groszem. Symboliczne czeki wręczone. Prawie 70 mln zł na inwestycje w powiecie ryckim

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład”. Powody do zadowolenia mogą mieć samorządowcy z terenu powiatu ryckiego. Dziś z rąk lubelskich parlamentarzystów otrzymali symboliczne promesy

W sumie do samorządu powiatowego i wszystkich samorządów gminnych z tego terenu trafi 69,5 mln zł dofinansowania do planowanych inwestycji. - To tak potężna kwota, o której do tej pory można było tylko pomarzyć - przyznaje Dariusz Szczygielski, starosta rycki. - To bardzo korzystne dofinansowanie, bo aż 95% wartości inwestycji - dodaje Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk. Kierowana przez niego gmina otrzyma z budżetu państwa prawie 10 mln zł. - Środki zostaną wydane na budowę kanalizacji - dodaje burmistrz. Inwestycję zaplanowano w Rykach na ulicy Górnej, Swatowskiej, część ulicy Kochanowskiego, Brzezinka i Janiszewskiej. W grę wchodzi też przebudowa przepompowni przy ulicy Kanałowej. 

Z ogłoszonych wyników naborów zadowolony jest również starosta rycki. - Zmodernizujemy około 9 km dróg - zapowiada Dariusz Szczygielski. To drogi na odcinku Dąbia - Ownia - Wylezin oraz Dąbia - Zalesie. - Są to bardzo ważne drogi, ale w fatalnym stanie - przyznaje starosta. Drogi są ważne nie tylko dla mieszkańców gminy Kłoczew, jadących w kierunku Ryk, ale również gmin ościennych, których kierowcy jadą do węzła Ryki Północ na drodze ekspresowej. - Droga Zalesie - Dąbia też będzie bardzo ważna, bo kierowcy jadący do węzła nie będą już musieli wjeżdżać do Ryk, co powinno odciążyć ruch w samym mieście - uważa Szczygielski. Starostwo jest już na etapie kompletowania dokumentacji i wymaganych zezwoleń. - Prace ruszą w przyszłym roku i powinny zakończyć się w 2023 roku - oznajmia starosta.

Reklama

Dziś w siedzibie Starostwa Powiatowego w Rykach samorządowcy z gmin powiatu ryckiego oraz samorządu powiatowego spotkali się z senatorem Stanisławem Gogaczem oraz posłem Sławomirem Skwarkiem. Parlamentarzyści przywieźli ze sobą symboliczne promesy, które przekazali naszym samorządowcom. Oficjalnie poinformowali również o przyznaniu pieniędzy dla gmin i powiatu w ramach Rządowego programu "Polski Ład". W uroczystości wziął również udział Leszek Kowalczyk, radny sejmiku województwa lubelskiego.

- To już nie są tylko zapowiedzi, ze taki program będzie realizowany, ale dziś mówimy o tym, że to się już stało. Środki zostały rozdzielone. Samorządy mogą już przystępować do oczekiwanych przez społeczeństwo inwestycji - mówi senator Stanisław Gogacz.

Reklama

 

Na co samorządy wydadzą przyznane środki

 

Powiat rycki - 15 mln zł

- przebudowa dróg powiatowych Dąbia - Zalesie oraz Dąbia - Ownia - Wylezin

 

Gmina Dęblin - 15,675 mln zł

- modernizacja ulic Śląskiej, Starej i Niecałej w Dęblinie (4,275 mln zł)

- poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej w Dęblinie - etap II (11,4 mln zł)

 

Gmina Kłoczew - 8,37 mln zł

- poprawa dostępności komunikacyjnej w gminie (8,37 mln zł)

 

Gmina Nowodwór - 3,515 mln zł

- przebudowa stacji uzdatniania wody w Zawitale wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej (3,515 mln zł)

Reklama

 

Gmina Ryki - 9,97 mln zł

- rozbudowa systemu kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-ciśnieniowej w mieście

 

Gmina Stężyca - 9,085 mln zł

- modernizacja i rozbudowa oświetlenia ulicznego poprzez zainstalowanie energooszczędnego systemu oświetlenia i centralnego sterowania lamp LED w gminie (2,61 mln zł)

- modernizacja stadionu sportowego im. H. Frąckiewicza w Stężycy (3,15 mln zł)

- przebudowa drogi Piotrowice - Paprotnia - Strych (3,325 mln zł)

 

Gmina Ułęż - 8,075 mln zł

- modernizacja infrastruktury wodociągowej na terenie gminy (4,75 mln zł)

Reklama

- przebudowa drogi gminnej w Korzeniowie (3,325 mln zł)

 

 

 

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości