W rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża (16 października) odbędą się uroczystości związane z poświęceniem pomnika św. Jana Pawła II, Patrona Miasta Dęblin. W wydarzeniu weźmie udział biskup Kazimierz Gurda.
Tegoroczne wspomnienie dnia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową – 16 października – będzie miało w Dęblinie wyjątkową oprawę. Uroczystość zostanie połączona z poświęceniem pomnika Jana Pawła II, który stanął na Placu przy ul. Niepodległości w centrum miasta.
Wydarzenie to ma szczególne znaczenie dla Dęblina, ponieważ Jan Paweł II jest Patronem Miasta.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 16:00 Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Gurdy. Msza święta odbędzie się w kościele pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie.
Następnie, o godz. 17:00, rozpocznie się procesja pod pomnik Jana Pawła II.
Główna część obchodów rozpocznie się o godz. 17:30 przy pomniku i obejmie: poświęcenie pomnika przez biskupa Kazimierza Gurdy, przemówienia okolicznościowe, wręczenie podziękowań, wspólne odśpiewanie pieśni „Barka”.
W uroczystości odsłonięcia pomnika zapowiedział swój udział biskup siedlecki Kazimierz Gurda.
Na uroczystość zaprasza w szczególności Jan Prządka, wieloletni prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz przedstawiciel stowarzyszenia Civitas Christiana, który był inicjatorem budowy pomnika.
– To było moje marzenie – mówi pan Jan. – Gdy miasto wystąpiło z apelem o wymyślenie sposobu upamiętnienia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, od razu pomyślałem o tym, by nadać miastu patronat św. Jana Pawła II i postawić jego pomnik. Myślę, że było to boże natchnienie. Dzięki aprobacie władz kościelnych i miasta udało się pozyskać relikwie naszego papieża i przyznać patronat. Pozostawała tylko kwestia pomnika. Niestety choroba, która mnie zmogła spowodowała, że sprawa się przeciągnęła aż do teraz.
Organizatorami wydarzenia są Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie i Oddział w Dęblinie oraz Parafia pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie. Honorowy patronat objęli Starosta Rycki Dariusz Szczygielski oraz Burmistrz Miasta Dęblin Roman Dariusz Bytniewski.
Wszyscy mieszkańcy i goście są serdecznie zaproszeni do wzięcia udziału w tym wyjątkowym, historycznym wydarzeniu dla Dęblina.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze