Dariusz Cenkiel zrezygnował z funkcji wicestarosty i członka zarządu powiatu ryckiego. Wczoraj w tej sprawie złożył pismo do przewodniczącego rady powiatu. Dzisiaj rada powiatu przyjęła rezygnację i wybrała nowego wicestarostę
Swoją decyzję o rezygnacji wicestarosta Dariusz Cenkiel uzasadnił brakiem zrozumienia i współpracy szczególnie ze starostą Dariuszem Szczygielskim. W piśmie skierowanym do radnych (sam był nieobecny na sesji) stwierdza, że starosta narzuca całemu zarządowi bezkrytyczne podejmowanie uchwał dotyczących finansowania bieżącej działalności szpitala nie uwzględniając konieczności stałego i skrupulatnego kontrolowania ich wydatkowania i rozliczania. - Ogólnikowe stwierdzenia starosty, że jakoś to będzie i pieniądze się znajdą sprawiają iż nie mogę dalej firmować tak nieprofesjonalnej polityki i podejmować bezkrytycznie kolejnych decyzji o wielomilionowym dofinansowywaniu szpitala - uzasadnia Dariusz Cenkiel.
Staroście ryckiemu były już wicestarosta zarzuca styl pracy oparty na permanentnej przypadkowości, brak spokojnej analizy i planowania działań. Dariusz Cenkiel zarzuca również brak otwartości na swobodną dyskusję i racjonalne wnioski. - Narzucanie rozwiązań często popartych tylko dobrymi chęciami a nie rzetelnym uzasadnieniem i racjonalnymi argumentami nie dawały i dają podstaw do dalszej dobrej współpracy - napisał Cenkiel.
Zdaniem byłego wicestarosty zarząd powiatu zbyt duże środki przeznacza na szpital, co w konsekwencji skutkuje tym, że brakuje pieniędzy na inne zadania, m.in. oświatę czy funkcjonowanie basenu. Radny przypomina, że w 2019 roku szpital został dofinansowany z budżetu powiatu kwotą 1,5 mln zł, a zakładana strata na ten rok ma wynieść 3,8 mln zł.
- Staroście i zarządowi życzę trafnych i przemyślanych decyzji. Jako radny deklaruję gotowość do współpracy ze wszystkimi, którzy widzą potrzebę działania dla dobra wspólnego - podkreślił Dariusz Cenkiel.
Do uzasadnienia byłego wicestarosty odniósł się starosta Szczygielski. Dziwi go, ze z jednej strony wicestarosta jest za szpitalem, a z drugiej jest przeciwny dofinansowaniu dzięki któremu szpital może funkcjonować. Starosta zaznacza, że od stycznia do dzisiaj Izba Przyjęć ryckiego szpitala "zaopatrzyła" około 10 tysięcy osób. - Jeśli ktoś mówi, że to jest niepotrzebne, to niech powie ile jest warte życie i zdrowie ludzi - mówi starosta Szczygielski.
Ponadto starosta wspomniał o niedawnym udzieleniu absolutorium zarządowi powiatu. - W ubiegłym roku wydaliśmy na inwestycje 38 mln zł, najwięcej w historii powiatu, w tym roku zaplanowanych jest po0nad 30 mln zł. - Czy to jest polityka przypadkowości. Sorry. Ja nie będę tego oceniał - komentował decyzję wicestarosty Dariusz Szczygielski.
Starosta przyznał, że ok. 2 tygodni temu razem z przewodniczącym rady odbył rozmowę z wicestarostą podczas, której poinformowali go, że może pojawić się wniosek o odwołanie go z funkcji. Składając rezygnację Dariusz Cenkiel uprzedził wnioskodawców. Za przyjęciem rezygnacji zagłosowało 11 radnych, 2 było przeciw a jedna osoba w wstrzymała się.
Podczas dzisiejszej sesji starosta zaproponował kandydaturę Moniki Kośmińskiej na stanowisko wicestarosty, która do tej pory była wiceprzewodniczącą rady powiatu, a na co dzień kierownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Dęblinie. W tajnym głosowaniu 9 radnych poparło jej kandydaturę, 2 było przeciwnych, a 3 radnych wstrzymało się od głosu. W sesji nie brało udziału troje radnych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Nareszcie będzie normalnie!!!!!! Tylko kto będzie teraz na zdjęciach ????????????
Zamienił stryjek siekierkę na kijek.
Jeden aparatczyk wymieniony na drugiego
Aparaty to z PSL
Kijek nie robi takich szkód jak siekierka!!!!
Powoli prawda zaczyna wychodzić do opinii publicznej.
Najważniejsze ze od szpitala trzymaja z daleka panią czerską gosiewską
Ze szpitala korzysta garstka mieszkańców powiatu bo większość jest odsyłana do innych placówek a basen, z którego mogłoby skorzystać tysiące jest nieczynny ze względów oszczędnościowych. Piękny "prezent" dla dzieci i młodzieży na tegoroczne wakacje. Świetny i "przemyślany" rozwój powiatu i jego gmin. Brawo starosto i burmistrzu Ryk. Pięknie pomogliście rodzinom w coronowirusie.
Garstka korzystających ze szpitala to jaka liczba?
10 tysięcy to nie żadna garstka
Przecież basen jest zamknięty tylko dlatego, że jest COVID....
A co tam w Klubie Czarni tam to dopiero jest chaos!!!!! Panie były Vice-Starosto co ma Pan do zaproponowania aby postawić klub na nogi??????
Szpital to pierwsza potrzeba tego powiatu.Dajcie szansę jego rozwoju ,wtedy będzie mniej odsyłanych do ośrodków wysoko specjalistycznych.Ci co przyczynili się do jego zamknięcia powinni siedzieć cicho ,nie przeszkadzać !
A w innych basenach na terenie lubelszczyzny to covidu nie ma? Niedawno w Tomaszowie Lubelskim oddany do użytku z wielką pompą i FUNKCJONUJE.
Pewnie z tych 10 tysięcy - 3/4 to izba przyjęć i odesłanie do innej placówki. A tak idąc tym tropem to radni powinni wiedzieć ile osób z powiatu skorzystało z pomocy i jakiej?
Wspomniana Czerska to może pomóc, chociażby kierując pacjentów. Radziłbym uważać na radną Jeżewską, która z niejednego politycznego pieca chleb jadła, olewając tych co jej rękę podali, łącznie ze starostą Filipkiem. Dobrze, że jego następca trzymał się od niej daleko.
skund wiesz ,ze trzyma sie dalekoooo.............
Wspomniana Czerska to może pomóc, chociażby kierując pacjentów. Radziłbym uważać na radną Jeżewską, która z niejednego politycznego pieca chleb jadła, olewając tych co jej rękę podali, łącznie ze starostą Filipkiem. Dobrze, że jego następca trzymał się od niej daleko.
Tak i najlepiej podać z imienia i nazwiska i najlepiej na co chorował :-)
Jako mieszkanka Ryk nie wyobrażam sobie, by rycki szpital miałby znowu zostać zamknięty! Proszę pamiętać o tym, iż nie każdego stać na to, by dojechać do szpitala do innego miasta. Dodatkowo szpital na pewno potrzebuje czasu na to, aby się rozwijać, a niestety sytuacja epidemiologiczna w kraju spowalnia ten proces. Dzięki ponownemu otwarciu szpitala, wiele osób otrzymało niezbędną pomoc, oraz mogło skonsultować się z lekarzami.
Najlepiej zamknąć szpital i inne instytucje i sprawić aby Ryki stały się miastem widno... ręce opadają czytając o tym co się dzieje w moim rodzinnym mieście. Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd !
Niech wszyscy politycy, którzy chcą zamknąć szpital zgłoszą się do Space X i jako ochotnicy polecą w kosmos. Chociaż taki byłby z nich pożytek...
Poziom komentarzy dotykających konkretnych nazwisk jest bardzo mizerny.nie przystoi!!!Ludzie z obydwu stron bramki opanujcie się!
"Szpital" to czy totolotek. Jedziesz z chorym dzieckiem - jak masz szczęście bo na izbie przyjęć dyżuruje pediatra to pomoże, podobnie z chirurgiem. Albo coś działa albo dorabiamy teorię do wydatkowania środków.
Brak zrozumienia ,od otwarcia nigdy nie było pediatry,ktoś miał zwidy?!a udzielanie porad zależy od możliwości szpitala ,tu jest tylko oddział wewnętrzny .Pamiętacie!Dajcie się rozwinąć to może będzie więcej mozliwosci
Z tym totolotkiem to dobre. Mam pomysł, by na stronie internetowej lecznicy, wzorem aptek dyżurnych zamieszczać informację, jakiej specjalności lekarz pełni dyżur w danym dniu. Zdecydowanie mniej byłoby rozczarowań i nerwów.
Dokładnie, dajmy czas szpitalowi i dajmy mu się rozwijać. Na pewno przyniesie to pozytywne skutki :)
Dużo zdrowia życzę tym którzy uważają, że basan jest większą potrzebą mieszkańców i oby stanęli przed tymi, których życie w Szpitalu zostało uratowane. Myślę że w Rykach jest miejsce i na basen i na Szpital
Proponuję zamknąć szpital, otworzyć basen i wszystkich chorych tam wrzucić. Wtedy na pewno będzie frekwencja na basenie i uratowany budżet .
A taki był piękny, amerykancki. JAKA SZKODA!!!
Jak pan Cenkiel startował na radnego to trząsł się jak galareta na słońcu,żeby otworzyć szpital A teraz zmienił zdanie.Niech pacjenci z Deblina na zlecenie tego pana leczą się w Dęblinie i w nocnej pomocy ,gdzie przyjmuje przemiła pani doktor z Deblina ,które taka jest cudowna dla chorych ,że płaczą,ale jest to koleżanka znanej doktor działaczki powiatowej i nikt nie ma odwagi jej z stamtąd wy.......rzucić.
No słabo pewnie uległ wdziekom ślicznej ze Stężycy, która szpitala w Rykach nie chciala bo przeciez w Deblinie jest a ten się nie opłaca. Pewnie pocichutku liczyli że się nie uda a tu proszę szpitalowi calkiem dobrze idzie i oby tak dalej .
Zawsze znajdzie się ktos kto skutkuje szpital A ja jestem w tej grupie ludzi co uważają że szpital jest potrzebny
Nie było szpitala źle, jest szpital źle, ludzie ogarnijcie się!
Kiedy otworzą pediatrię? Jak to się stanie to rozwojowy, a jak opiekę paliatywną to tylko potrzebny...
Proszę zająć się prawdziwymi problemami, a nie stwarzać sztuczne jak ten...jak można zamknąć szpital, miejsce gdzie uratowano wiele ludzi..i wykłócać się jeszcze, że basen jest ważniejszy. W dobie pandemii warto jest zorganizować jakiejś inne zajęcia dla dzieci jak np wycieczka do lasu, do parków itp a nie na basen gdzie łatwo się zarazić... ludzie, albo jesteśmy tu razem i walczymy o to co jest najlepszego dla naszego zdrowia, albo wygra selekcja naturalna, proszę o zastanowienie się nad tą kwestią
Jako emeryt stanowczo przykro jest mi czytać ten artykuł. Otwarcie szpitala było dla mnie wielkim wydarzeniem, dzięki niemu nie muszę dojeżdżać do innych miast i martwić się o dojazd i koszta. Niestety jeśli sytuacja znowu miałaby się powtórzyć to niestety nie jestem już w stanie dojeżdżać nigdzie. Szpital rycki poprawił nie tylko znacznie moja kondycję zdrowotną, ale i również finansową, gdyż nie muszę wydawać pieniędzy na dojazdy. Proszę uwierzyć dla osoby 73 letniej to niebywały luksus, by pójść do lekarza na piechotę w 15 minut. Zgodzę się z panem Markiem, jeśli tak będzie władza rządząca w moim rodzinnym, najukochańszym miasteczkiem to będzie to miasto widmo, puste, szare, bez perspektyw i z mała liczba mieszkańców lub zupełnie puste. Przykro na to patrzeć. W innych krajach małe miasteczka są malownicze i pełno w nich młodzieży i różnych instytucji. Niestety w Rykach jak narazie to idzie w przeciwnym kierunku... może by ktoś z młodych dostał się do władzy ? Powiew świetności bardzo się przyda, a może coś dzięki temu miasto zyska ? Młodzieży nie wyjeżdżać tylko działać tu !
Mam nadzieje ze ten artykuł to tylko prowokacja...jeśli szpital zostanie zamknięty to będzie to kolejna katastrofa...mieszkańcy Ryk potrzebują niezbędnej opieki medycznej, a Państwo chcą ją znowu zabrać ? W głowie mi się to nie mieści...ludzie co wy robicie z tym miasteczkiem??
Ciekawe czy gdyby Ci politycy nagle zachorowali to gdzie by uzyskali niezbędna pomoc medyczną? Czasami znajomosci to nie wszystko i nie zawsze pomogą w nagłych sytuacjach. Proszę myśleć zarówno o sobie jak i o innych.
W imieniu wszystkich emerytów i osób przewlekłe chorych proszę o nie zamykanie szpitala tylko inwestycje w niego, by się rozwijał i pomagał nam, osobom chorym, o zmniejszonej odporności. Drodzy politycy pamiętajcie, ze to wy jesteście dla ludzi, nie na odwrót...w waszych rekach jest nasz los
Zarówno szpital w Rykach jak i w Dęblinie jest potrzebny. Mam nadzieje, że będą współpracować i się uzupełniać dla dobra mieszkańców naszego Powiatu.
Drodzy Emeryci, którzy tak optujecie za utrzymaniem szpitala nie licząc kosztów. widzicie tylko swój interes nie licząc się z resztą społeczeństwa. Jak nie będzie infrastruktury drogowej, sportowej, edukacyjnej, kulturalnej itd to dokąd dojdziemy. Chcecie, żeby młodzież tu została to im coś zaproponowaliście? A tak swoją drogą to gdzie te Wasze dzieci i wnuki skoro nie ma Was kto zawieźć do lekarza? Może podatki i inne koszty zostawiają w innych miastach albo i za granicą.
Proszę zauważyć, ze większość mieszkańców Ryk i okolic to emeryci. A może osoba pisząca w imieniu wszystkich emerytów nie ma wnuków czy rodziny ? Nie każdy musi je mieć i nie każdy ma zawsze możliwość dojazdu. Myślmy o wszystkich ludziach i ich problemach, a nie tylko o sobie i swojej perspektywie.
Jako ze mało kto dba o interes emerytów to emeryci musza walczyć o siebie. Gdy młodzi będą w naszym wieku zrozumieją jak to jest ze zdrowiem i ogólna kondycją...i o tym jak opieka zdrowotna jest ważna
"Życie człowieka jest dobrem najwyższym"...zapomnieliscie? Szpitala nie było... po co go było otwierać skoro jest taką solą w oku...basen jest, drogi są szkoły są, i co rozwój jest? Z tych komentarzy wynika, że ani szkoły, ani basen, ani drogi nie pomogą na brak mądrości, szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka. ..a pieniadze to nie wszystko
Dlatego, jak napisał wicestarosta powinno być proporcjonalnie na wszystko. Nie można kosztem zamykania jednego utrzymywać drugie. A podwyżki płac dla pracowników? Nie każdy zarabia tyle co starosta, dyrektorzy czy naczelnicy.
Wice starosta to snob i narcyz niczego nie pilnował i nic nie robił, tylko ppozwał do zdjęć i żerował na czyjejś pracy...i szkoda na niego czasu i energii niech wraca do Dęblina od Ryk wara.
A może miał rację? W każdej plotce jest zawarta jakaś część prawdy. Gdyby tak nie było nie przedstawiłby na piśmie zarzutów co do pracy starosty i zarządu. Wygląda na to że jest coś na rzeczy. Ekonomia jest surowa. Czas pokaże kto miał rację!
Panie starosto, to w końcu izba przyjęć w tej lecznicy to działa, czy nie. Dzisiaj w nocy potrzebna była konsultacja chirurgiczna młodemu człowiekowi. I się zaczęło odsyłanie z Ryk do Dęblina. W końcu pomocy udzielił SOR w Puławach. Pytam, po co utrzymuje się na siłę ten przybytek w Rykach. Młodzi obserwujący to zdarzenie wyrobili sobie opinię i chętnie się nią dzielą. Dalej będziecie wciskać kit ludziom, że "szpital" w Rykach działa? Lepiej zadajcie sobie pytanie " jak działa" i spróbujcie doświadczyć odpowiedzi na własnej skórze!
A jak pójdziesz człowieku z urazem oka do dsk to Cię pomogą? nie udzielili Ci pomocy? A w Dęblinie czemu Ci nie pomogli? Ten szpital krótko działa przez koronę nie mógł dostać innych kontraktów. Trzeba trochę dobrej woli żeby to pojąć. Tylko plujecie i plujecie.
IZBA PRZYJĘĆ.....proszę wyjaśnić co powinna robić poza przyjęciem pacjenta do szpitala.....bo chyba nie wszyscy rozumieją.
Proszę posłuchać wystąpienia starosty na ostatniej sesji, który opowiadał radnym, jakie sukcesy odnoszą lekarze z izby przyjęć. To w końcu co się robi w tej ryckiej izbie przyjęć?
Jeden wart drugiego. Ale jest faktem, że starostwo wszędzie tnie wydatki, u siebie i w podległych jednostkach nie ma na bieżące wydatki, nie wspominając już o braku od kilkunastu lat podwyżek pensji, ostatnio zaczęli wysyłać pracowników na emeryturę i cała kasa idzie na szpital.
No nie kilkunastu. Ostatnia zauważalna kilkusetzłotowa podwyżka kapnęła mi wczesną jesienią 2018 roku. Gdyby nie to i wcześniejsze waloryzacje to byłoby bardzo cienko, a tak to jest tylko cienko.
To jak wygląda ta polityka kadrowa w starostwie, że dziękuje się młodym pracownikom a zostawia mało wydajnych emerytów. Tak dba się o rozwój powiatu.
Co byście nie mówili, to poprzedni Starosta dbał o pracowników. Były waloryzacje płac i podwyżki.
Proponuję aby wszyscy Ci radni oddawali swoje diety na szpital.Skoro taka jest potrzeba dla szpitala.Czas może trochę popracować społecznie ......hmmmm...KTO JEST za????:):)
Bardzo dobry pomysł z tymi dietami. Szczególnie powinni wykazać się ci, którzy mieli swego czasu parcie na szkło i mikrofon, kiedy dorywali się do władzy!
Nareszcie będzie normalnie!!!!!! Tylko kto będzie teraz na zdjęciach ????????????
Zamienił stryjek siekierkę na kijek.
Jeden aparatczyk wymieniony na drugiego