Szczepienia, dezynfekcja, dystans i higiena. Tak w kilku hasłach można określić wytyczne obowiązujące w szkołach od 1 września
Powrót do szkoły to ważne wydarzenie dla wielu uczniów. Do tej pory zarówno dzieci, jak i rodzice zastanawiali się, jak w obliczu panującej sytuacji epidemicznej, będzie wyglądał nadchodzący rok szkolny.
Chociaż uczniowie powrócili do placówek w czerwcu, decyzja o tradycyjnej nauce stacjonarnej stała pod znakiem zapytania w związku z niepokojącymi prognozami o czwartej fali pandemii koronawirusa jesienią 2021.
Wszystko stało się jasne po ty, jak kilka dni temu Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o powrocie do nauki stacjonarnej w szkołach. We współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. Jest to zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że decyzja może ulegać zmianie wraz z rozwojem sytuacji epidemiologicznej.
Zwiększyć bezpieczeństwo
Zasady zostały opracowane po to, by zwiększyć bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli po powrocie do stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Są w nich zawarte rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym. W zaleceniach ogólnych znalazły się informacje dotyczące m.in. dezynfekcji, higieny, wietrzenia, stosowania maseczek ochronnych oraz zachowywania dystansu społecznego. Rekomendowane jest także szczepienie przeciw COVID-19 dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych tj. powyżej 12. roku życia. O ile to możliwe należy ograniczyć korzystanie z transportu publicznego w drodze na lekcje. Do szkół przychodzić mają tylko uczniowie bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej. To także zasady, które obowiązują opiekunów przyprowadzających i odbierających dzieci ze szkoły. Jedna osoba na jedno dziecko, w maseczce i z zachowaniem dystansu.
Czas pokaże
Dyrektorzy mają nadzieję, że ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych pozwoli na naukę stacjonarną. - Zarówno nauczyciele, jak i rodzice, z którymi rozmawiam mamy nadzieję, że w nowym roku szkolnym nauka będzie odbywała się stacjonarnie - mówi Antoni Całka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów z Oddziałami Przedszkolnymi w Kłoczewie. Szkoły otrzymały nowe wytyczne MEN, MZ i GIS. - Jest w nich zawarte mnóstwo obostrzeń, m.in. utrzymywanie dystansu w klasie i na korytarzach, trzymanie zasad higieny, częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu - wymienia Antoni Całka.
Jeśli chodzi o zapasy środków do dezynfekcji, szkoła jest odpowiednio zabezpieczona. - Środków zgromadziliśmy hektolitry. Wystarczy nam na przyszłość. Kuratorium wyszło z inicjatywą, że doposażą szkoły w dystrybutory mierniki temperatury, poza tym środki ochrony indywidualnej rękawiczki i maseczki mamy to dostać jeszcze teraz. Będziemy przygotowani, ale czas pokaże, jak będzie kształtować się sytuacja epidemiczna - podsumowuje dyrektor.
Termometry i izolatki
Ponadto rekomenduje się stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów szkół ponadpodstawowych. W szkole mają być też termometry, a przynajmniej jeden na każdą ze szkół. Najlepiej bezdotykowe. Pomiar temperatury wszystkim przy wejściu nie będzie jednak obowiązkowy. Jeśli nauczyciele muszą się zmieniać to między ich stolikiem, a ławkami uczniów musi być zachowany przynajmniej 1,5 metrowy odstęp lub zamontowana przegroda wysoka na co najmniej metr. Nauczyciele mają też unikać chodzenia między ławkami.
Bez zabawek
W klasach nie powinno być przedmiotów i sprzętów, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Uczniowie nie powinni zabierać do szkoły zbędnych przedmiotów, np. zabawek. Nie powinni też wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Zalecane jest korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły. Ale na lekcjach w-f należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych, jeśli nie można zachować dystansu. Lekcje można będzie organizować nie tylko w klasach, ale i na świeżym powietrzu z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
Świetlica, biblioteka i kuchnia
Świetlice i szkolne biblioteki będą działać, ale znajdujące się w nich książki będą przechodzić obowiązkową dwudniową kwarantannę. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami. Na szkolnej stołówce posiłki powinny być wydawane małym grupom i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m. Dopuszcza się też spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych. Na stolikach w stołówce wciąż nie będzie przypraw czy sztućców.
Bez objawów infekcji
Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej. Jeśli nauczyciel poczuje się w szkole źle, to dyrektor szkoły będzie musiał go natychmiast odesłać go do domu. Jeśli okaże się, że pracownik szkoły lub uczeń jest zakażony SARS-CoV-2 o dalszych krokach decydować będzie dyrektor wspólnie z inspektorem sanitarnym.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Bardzo dobrze,że dzieci wrócą do szkół.Przez zdalne nauczanie,jego poziom znacznie się obniżył. Wiem coś na ten temat .Pomagam w nauce dzieciom,wnukom moich kolegów i znajomych. Nie są to płatne korepetycje.O tak ,po prostu,gdy mnie o to poproszą,to pomagam. Lubię to robić.Pozwala mi na funkcjonowanie,mojego wiekowego mózgu.
Bardzo dobrze,że dzieci wrócą do szkół.Przez zdalne nauczanie,jego poziom znacznie się obniżył. Wiem coś na ten temat .Pomagam w nauce dzieciom,wnukom moich kolegów i znajomych. Nie są to płatne korepetycje.O tak ,po prostu,gdy mnie o to poproszą,to pomagam. Lubię to robić.Pozwala mi na funkcjonowanie,mojego wiekowego mózgu.