Reklama

Prace na lini kolejowej Dęblin - Lublin zostały wznowione

Inwestycję z której wycofała się włoska firma Astaldi przejmują Budimex oraz Track Tec Construction. Koszt to ponad 1,2 mld złotych

Na odcinku Lublin – Dęblin kontynuowane są prace. W ubiegłym tygodniu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały plac budowy nowym wykonawcom. - Zdajemy sobie sprawę, że inwestycja oczekiwana jest zwłaszcza przez mieszkańców województwa lubelskiego. Chcemy, aby pasażerowie mogli szybko, wygodnie i bezpiecznie podróżować pomiędzy stolicami Mazowsza i Lubelszczyzny - mówi
 Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
Przypomnijmy, że pod koniec marca PKP PLK podpisały 2 umowy na kontynuację modernizacji linii kolejowej Lublin - Dęblin: z firmą Budimex na odcinek Dęblin – Nałęczów razem ze stacją Nałęczów za 616 417 320,26 zł netto oraz firmą Track Tec Construction na odcinek Nałęczów – Lublin wraz ze stacją Lublin za 627 696 508,88 zł netto. Umowy obejmują zakres wszystkich prac, które nie zostały zrealizowane, a znajdowały się w umowie z włoską firmą  Astaldi.
Dokończenie modernizacji przyniesie nowe możliwości dla przewozów regionalnych i międzyregionalnych. Zyskają mieszkańcy i cały region. Zwiększy się jego atrakcyjność, co przyciągnie nowych inwestorów i turystów - zaznacza Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Dokończyć po Astaldi

Reklama

Podstawowym zadaniem nowych wykonawców w pierwszym etapie prac jest m.in. budowa peronów, dojść dla pieszych, ułożenie toru na blisko 67 km między Lublinem, a Dęblinem. Tor i perony są obecnie zdemontowane, częściowo wykonana została podbudowa toru. Wykonawcy dotychczas skupili się na prowadzeniu robót na 12 obiektach to: wiadukty, mosty, przejścia podziemne.
Łącznie na odcinku Lublin – Dęblin dokończona zostanie modernizacja 32 obiektów,
m.in. 11 mostów, 9 wiaduktów, 5 przejść podziemnych. Wymieniona będzie sieć trakcyjna oraz zakończone roboty ziemne.
 

Jesienią do Warszawy

Reklama

Na koniec września 2019 r. planowane jest wznowienie ruchu pociągów po jednym torze na odcinku Lublin – Dęblin i dalej do Warszawy. Dla pasażerów będzie 19 peronów wyposażonych w ławki, wiaty, informację pasażerską oraz udogodnienia dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Ruch pociągów po dwóch torach będzie na koniec 2020 r. Sprawniejsze przejazdy zapewni także drugi tor między Otwockiem a Pilawą. Po zakończeniu prac i uzyskaniu dokumentów pociągi pojadą 160 km/h.
Po zakończeniu modernizacji również na odcinku Otwock – Warszawa, czas przejazdu najszybszego pociągu między stolicami Mazowsza i Lubelszczyzny skróci się do 1,5 h.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości