W Szpitalu Powiatowym w Rykach trwa montaż rezonansu magnetycznego. To pierwsze takie urządzenie w tym szpitalu i kolejne doposażenie w nowoczesną aparaturę medyczną
Żeby można było umieścić urządzenie wewnątrz szpitala najpierw trzeba było zrobić otwór w ścianie zewnętrznej. Podobnie przed laty było z instalacją tomografu komputerowego.
Umowa na dostawę nowoczesnego rezonansu magnetycznego znanej niemieckiej firmy została podpisana w maju. Nigdy wcześniej rycki szpital nie dysponował takim sprzętem. To kolejne doposażenie szpitala w Rykach w nowoczesne urządzenia od momentu reaktywacji szpitala w 2019 roku. Wartość umowy opiewa na ponad 4,4 mln zł. Z tej kwoty 3,5 mln zł pochodzi z rezerwy ogólnej budżetu państwa przekazanej powiatowi ryckiemu.
Na taką informację pacjenci czekali od wielu lat. Po modernizacji pracowni RTG i tomografu komputerowego przyszedł czas na pracownię rezonansu magnetycznego. Nadzieja na jej powstanie pojawiła się w ubiegłym roku podczas wizyty w Rykach premiera Mateusza Morawieckiego. W trakcie rozmowy z pracownikami szpitala oznajmił, że w placówce będzie rezonans magnetyczny.
Zakup urządzenia to nie wszystko. Trzeba przystosować pomieszczenie. M.in. ściany muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby nie przepuszczały promieniowania. Pracownia rezonansu znajdzie się w jednym ciągu z pracowniami RTG i tomografu komputerowego. - W celu poprawy dostępności do nowoczesnej diagnostyki niezbędne jest uzupełnienie oferty szpitala o badania rezonansem magnetycznym - mówi starosta Dariusz Szczygielski. Poszerzenie oferty usług medycznych umożliwi szpitalowi ubieganie się o kontraktowanie nowych świadczeń zdrowotnych w NFZ.
Zakup rezonansu, to nie jedyna inwestycja. Trwa właśnie przebudowa bloku operacyjnego oraz termomodernizacja budynku B wraz z odwodnieniem obiektu.
Szpital w Rykach przestał funkcjonować z końcem października 2018 r. Od momentu reaktywacji w 2019 roku przez obecną radę powiatu do końca 2021 roku na szpital powiatowy przeznaczono ponad 10 mln zł. W ramach tej kwoty zakupiono m. in. tomograf komputerowy, dwa aparaty USG, defibrylatory, kardiomonitory, kompletne wyposażenie pracowni gastrologicznej, kardiologicznej, oddziału wewnętrznego (nowe łóżka z szafkami, wózek do transportu chorych, wózek kąpielowy, skaner żył, itp.) . Zadbano również o teren przyszpitalny - wybudowano nowe parkingi wraz z oświetleniem. Budynek szpitala został dostosowany do wymogów ppoż., wyremontowano oddział wewnętrzny oraz inne pracownie. Zadbano również o wymiar duchowny pacjentów i uruchomiono kaplicę szpitalną.
W 2022 roku zaplanowano nakłady w kwocie ponad 14 mln zł z przeznaczeniem na zakup rezonansu magnetycznego, kompleksową termomodernizację budynku szpitala wraz z odwodnieniem, budowę nowoczesnego bloku operacyjnego. Inwestycje są możliwe dzięki otrzymaniu dofinansowania z budżetu państwa w ramach programu Polski Ład.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze