Reklama

Przenieśli widzów do świata tańców narodowych 

Publiczność podziwiała m.in. krakowiaki, polonezy i polki w wykonaniu młodych tancerzy

Za pomocą tańca, muzyki i emocji młodzi artyści opowiedzieli historię odzyskania Niepodległości - mówi Anna Wąsowska, prezes Lokalnej Grupy Działania "Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej". LGD była organizatorem Powiatowego Konkursu Tańców Narodowych pt. "Poloneza czas zacząć", który odbył się 27 października w kinie "Renesans". W zmaganiach wzięli udział tancerze z trzynastu grup tanecznych powiatu ryckiego (patrz ramka).

"Jestem dumny z takiego wnusia"

Wśród nich znalazły się m.in. dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowej Rokitni. W zespole tańczą dzieci najmłodsze z klas 2-3 oraz starsze z kl. 5. Zespół prowadzi nauczycielka Anna Niebieska. Jej podopieczni zatańczyli "krakowiaka". - Ćwiczyliśmy do tego konkursu ponad 25 godzin. To była ciężka praca, ale przyniosła oczekiwane efekty - mówi instruktorka. Dzieci zaprezentowały się w tradycyjnych krakowskich strojach. - To zasługa rodziców. Stroje szyte były dużo wcześniej. W razie potrzeby kompletujemy zestawy. Są mamy, które szyją bluzki, spódnice i kaftany. Nakrycia głowy dla chłopców i wianki dla dziewczynek są robione własnoręcznie. Czerwone korale kupiliśmy w tamtym roku - mówi. 

Reklama

Do ludowego zespołu z Nowej Rokitni należy m.in. Bartek Filipek. -Tańczę już cztery lata. Mam fajną partnerkę Zuzię. Dzisiejszy występ oceniam bardzo dobrze. Nie stresowałem się, nikt się nie pomylił - mówi Bartek. Dumy z wnuka nie ukrywa dziadek chłopca pan Marian Celej. - Oglądałem występ z wielką przyjemnością. Takie inicjatywy powinno się wspierać. Jestem dumny z takiego wnusia - dodaje. 

Pierwsze miejsca dla wszystkich 

Po obejrzeniu prezentacji jury postanowiło przyznać pierwsze miejsca wszystkim zespołom. - Gratuluję talentu rodzicom dzieci i zapraszam do następnych przeglądów - mówi prezes Wąsowska. Zgromadzeni goście byli pod wrażeniem poziomu umiejętności młodych tancerzy. -Trzeba wiele wysiłku i pracy, żeby taki efekt zobaczyć - mówi Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk. - To był konkurs ale wszyscy dzisiaj wygraliście. Śpiewaliście i tańczyliście dla niepodległej, niepodległej Rzeczpospolitej i to jest największa wartość - dodaje.

Reklama

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował starosta rycki. - Dziękuję organizatorom za pozytywne emocje. Te obszary, które dotyczą dzieci i młodzieży są twórcze i aż się chce je oglądać. Gratuluję pięknych występów - mówi Dariusz Szczygielski. 

 

ramka

Przed publicznością wystąpili

- Zespół Placówek Oświatowych w Leopoldowie, instruktorka Beata Babik, "polonez". 

- Zespół Pieśni i Tańca "Dębliniacy" gr. 2 MDK Dęblin, instruktorka Małgorzata Knieć-Sprawka, "krakowiak".

- Szkoła Podstawowa w Stężycy, instruktorki Małgorzata Łoń-Kamola i Beata Giza, "polka lubelska".

Reklama

- ZPiT "Dębliniacy" gr. 1, instruktorka Małgorzata Knieć Sprawka, "polonez".

- Zespół "Barbórka" MDK Dęblin, "kujawiaczek".

- Zespół Bagatela GOK w Kłoczewie, instruktorka Agnieszka Burcon, "trojak".

- Gminna Biblioteka Publiczna w Ułężu, instruktor Jan Miłosz, "polonez".

- Publiczna Szkoła Podstawowa w Nowej Rokitni, instruktorka Anna Niebieska, "krakowiak".

- "Bagatela" GOK Kłoczew, instruktorka Agnieszka Burcon, "tańce lubelskie".

- Szkoła Podstawowa w Nowodworze grupa "Nakłosie", instruktorka Ewa Pietrzak, "polonez".

Reklama

- SP w Stężycy Zespół Szkolno-Przedszkolny, instruktorki Małgorzata Łoń-Kamola i Beata Giza, "poleczka lubelska".

- Zespół Placówek Oświatowych w Pawłowicach "Promyczki", instruktorka Agnieszka Błachnio, "polonez".

- Zespół Placówek Oświatowych w Leopoldowie, instruktorka Beata Babik, "krakowiak".

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gojość - niezalogowany 2019-11-14 21:22:05

    A jakie ja znam tańce ,to głowa mała i nie jedna nie jest w stanie tego ogarnąč.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości