Reklama

Wójt z większym wynagrodzeniem

04/06/2012 10:39

Wniosek o zmianę wynagrodzenia złożył Andrzej Szmania. Przewodniczący rady gminy podwyżkę argumentował szerokim zakresem obowiązków służbowych wójta i wykonywaniem zadań o wysokim stopniu złożoności. Na tym argumenty się nie skończyły. Przewodniczący nawiązywał do wielu sukcesów inwestycyjnych za kadencji Zbigniewa Chlaściaka, faktu niezatrudnienia dla niego zastępcy oraz braku posiadania przez gminę samochodu służbowego, przez co wójt zmuszony jest podróżować prywatnym autem.

Już na komisjach widać było podziały pomiędzy radnymi. Komisja oświaty negatywnie zaopiniowała wniosek przewodniczącego. Poparły go z kolei komisje rolnictwa i finansów. Mało tego, ostatnia z komisji wnioskowała o zabezpieczenie środków na podwyższenie pensji pracownikom urzędu.

Reklama

Ubiegłotygodniowa sesja pokazała dobitnie, że radni nie są jednomyślni w kwestii podwyżki.

- W prognozie wieloletniej jest napisane, że robimy cięcia i nie podwyższamy wynagrodzeń. Podnieśliśmy najwięcej ze wszystkich gmin w województwie podatki. Teraz aspekt społeczny będzie taki, że światło wygasili, podatki podnieśli i wójtowi podnieśli - stwierdził Henryk Sobiechowski.

- Jestem bardzo przeciwna tej podwyżce i nadal będę przeciwna. Jest kryzys, każą nam na wszystkim oszczędzać, a tu raptownie jest podwyżka. Ludzie mówią na ten temat, że podatki są podniesione i teraz podniesiemy panu wójtowi - wtórowała Wiesława Włodarczyk.

Reklama

Większość rady poparła jednak wniosek Andrzeja Szmani.

- Inwestycje jak by nie było w Stężycy wykonano dosyć kosztowne - przyznał Leszek Kultys. - I suchą nogą przeszliśmy przez kryzys. Samo zatrudnienie zastępcy wójta to koszt dosyć spory, nie wspomnę o utrzymaniu kierowcy i samochodu. Zatrudnienie jakiejś osoby byłoby na pewno sporo droższe niż podwyżka.

Radni w swojej dyskusji wiele czasu poświęcili sprawie zwrotu za podróże wójta prywatnym samochodem w celach służbowych. Zwłaszcza, że przewodniczący w uzasadnieniu napisał, że Zbigniew Chlaściak ma zwracane wyłącznie za paliwo. Części radnych ten zapis się nie spodobał, gdyż stawka za przejechany kilometr pokrywa również koszty eksploatacji pojazdu.

Reklama

Ostatecznie podwyżka dla wójta stała się faktem. Drugą kwestią były podwyżki dla pracowników urzędu gminy. W tej sprawie stanowiska broniła Wioletta Błaszczuk, skarbnik gminy: - My, jako pracownicy gminy, nie mamy podwyżek od 4 lat, gdzie nauczyciele mają je co roku.

Radni zdecydowali, że kwestia podwyżek rozpatrzona zostanie na komisjach i kolejnej sesji. Na nich ma zostać również rozpatrzona zmiana wysokości diet radnych. Czas pokaże, czy zostaną one obniżone, czy też podwyższone. Marek Wesołowski zaproponował, żeby radni pobierali za swoją pracę symboliczną złotówkę.

Reklama

 

Wynagrodzenie zasadnicze:    4.600,00 zł brutto    5.000,00 zł brutto

Dodatek funkcyjny:               1.500,00 zł brutto    1.7000,00 zł brutto

Dodatek specjalny:                1.525,00 zł brutto    1.675,00 zł brutto

Dodatek za wieloletnią pracę: 920,00 zł brutto       1.000,00 zł brutto

RAZEM                                8.545,00 zł brutto    9.375,00 zł brutto

                                             6.020,87 zł netto      6.598,62 zł netto

 

Jak głosowali radni:

ZA: Leszek Kultys, Andrzej Szmania, Marian Błachnio, Tadeusz Ptaszek, Marek Wesołowski, Krzysztof Wilczak, Paweł Kowalski, Ewa Wojdat

Reklama

PRZECIW: Józef Stelmasiewicz, Stefan Bilski, Henryk Sobiechowski

WSTRZYMALI SIĘ: Wojciech Marchel, Wiesława Włodarczyk

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    xxx - niezalogowany 2012-08-09 11:08:07

    To jest tak zwany paradoks. Np w Rykach ponad 3000 ludności jest bez pracy, a 40% zarabia najniższą krajową, a tu starosta dostaje 1,500 zł podwyżki, bo ma roboty. Niech przyjdzie do mnie to pozna co to jest prawdziwa praca. Poza tym jeszcze czytam ostatnio,że bedzie jakis bal sportowca, czy coś takiego ( bez tego gmina zginie?), a nie ma żłobka, nie ma na przedszkola, nie ma bloku socjalnego, tylko nasze pieniadze ida na głupoty. To jak to jest?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Anna - niezalogowany 2012-08-06 03:59:09

    Mieszkamy na zielonej wyspie,wiec podwyzki nam sie nalezą

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Waldemar - niezalogowany 2012-07-30 15:18:56

    Po pierwsze, @pawel - sprawdź dokładnie czyimi głosami był wybrany obecny wójt? Jakby wsie się dogadały w sprawie wspólnego kandydata i na niego głosowały, to Rosoły nie miałyby nic do powiedzenia. Niestety gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Po drugie, z czego to wynika, że wójt MUSI mieć zastępcę? Gmina Stężyca nie jest zbyt wielka, a ponadto się wyludnia, gospodarstwa koncentruję się w rękach pojedynczych rolników, więc w mojej ocenie zastępca wójta nie jest potrzebny. Po trzecie, z czego to wynika, że wójt MUSI mieć samochód służbowy z szoferem? Po Stężycy to sobie może pomykać rowerkiem, jak większość jej mieszkańców. Poza tym wystarczy w wymaganiach dla wójta wpisać posiadanie prawa jazdy i nie będzie potrzeba szofera. Za samochód służbowy może robić żuk z plandeką odkupiony z SKR-u.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości