Reklama

Centrum kultury w Rykach wybuduje świetlicę w Siersokowoli

25/07/2012 18:59
Po ogłoszeniu naboru wniosków przez Lokalną Grupę Działania "Lepsza przyszłość Ziemi Ryckiej", burmistrz Ryk długo zwlekał z decyzją, na jakie zadanie zostanie złożony wniosek. Dopiero16 lipca, czyli ostatniego dnia naboru do LGD trafił wniosek na rozbudowę świetlicy w Sierskowoli. Decyzję o tym, że właśnie na to zadanie gmina, a właściwie Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach będzie ubiegało się o dofinansowanie podjął burmistrz Ryk samodzielnie. I właśnie o to głównie mieli pretensje radni, którzy zostali zwołani na sesję nadzwyczajną w dniu 20 lipca. - Ja nie wiedziałem po co tu przychodzę, dopiero teraz się doczytałem - stwierdził radny Mirosław Sadura.

- Cały czas prosimy, aby sporne kwestie były transparentne, żeby wszyscy o tym wiedzieli, a nie pan burmistrz postanowił, że wyda te środki, a później się pyta, czy rada da na to pieniądze, czy nie. To chyba jest nie po kolei - powiedział radny Marek Ochap.

Nabór wniosków ogłoszono 18 czerwca br., a można je było składać od 2 lipca. Limit dostępnych środków  wynosi 470.451 zł.

Na bakier z regulaminem

O tym, że taka sesja ma się odbyć radni zostali powiadomieni telefonicznie dzień wcześniej. To niezgodne z regulaminem. - Zgodnie z regulaminem rady miejskiej, sesja taka powinna być rozpisana co najmniej na tydzień na przód - stwierdził przewodniczący, Zbigniew Miłosz. Poinformował, że radni mogą podjąć decyzję, czy chcą dalej obradować, czy nie. Wniosku o zamknięcie sesji nikt nie złożył. - Przepraszam za takie tempo i w ten sposób zwołaną sesję - kajał się burmistrz Gąska. Stwierdził, że spowodowane jest to krótkimi terminami.

Świetlica na jubileusz

Według burmistrza były trzy zadania, na które można było starać się o dofinansowanie. Chodzi o świetlicę w Kleszczówce, Bazanowie i Sierskowoli. Dwie pierwsze zostały już rozpoczęte i czekają na dokończenie.

- Rozmawiałem z burmistrzem na wiosnę i pytałem, czy będziemy składać wniosek o jakieś środki z zewnątrz. Pan burmistrz powiedział, że w tym roku nie można już złożyć. Moi druhowie zostali oszukani - żali się radny Józef Kapusta z Bazanowa. Warto zaznaczyć, że tamtejszą świetlicę mieszkańcy wykonują własnymi siłami. - To jest nie fair panie burmistrzu. Tak się nie powinno robić - ocenił radny.

W podobnym tonie wypowiada się radny z Kleszczówki. - Przyjeżdżam rano na sesję i już jest pozamiatane - obruszył się Andrzej Nojek, który razem z mieszkańcami nie może doczekać się zakończenia inwestycji w tej miejscowości.

Wszystko wskazuje na to, że najwcześniej zostanie zakończona inwestycja, która jeszcze nie została rozpoczęta. W przyszłym roku OSP w Sierskowoli będzie obchodziła 50-lecie istnienia i  władze przy tej okazji chciałyby przeciąć wstęgę do nowej świetlicy.

Inny powód wyboru tej inwestycji, to zdaniem burmistrza, maksymalne wykorzystanie środków, które są do pozyskania w LGD. Kosztorys rozbudowy sierskowolskiej świetlicy idealnie pasuje do sumy, jaką można pozyskać.

Pytanie o zasadność

- Czy taka świetlica jest tam potrzebna za tak duże pieniądze? - dopytywał radny Jarosław Szlendak. Inwestycja ma kosztować ponad 605 tysięcy złotych. Blisko 394 tysiące ma pochodzić ze środków unijnych  w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Resztę pieniędzy, gmina będzie musiała poszukać w swoich dochodach.

- W przyszłym roku, 211 tysięcy złotych  jesteśmy w stanie spokojnie zabezpieczyć - zapewnia burmistrz Gąska.

Większym sceptycyzmem wykazują się radni, i pytają co się stanie, jeżeli nie zostanie podjęta w przyszłorocznym budżecie decyzja o dofinansowaniu świetlicy.

MGCK inwestorem

Zupełnie inaczej niż do tej pory wygląda sprawa inwestora przy tego typie inwestycji. Władze Ryk zdecydowały, że zajmie się nią Miejsko-Gminne Centrum Kultury. Sprawa ta była konsultowana z firmą, która specjalizuje się w odzyskiwaniu podatku VAT.

- Firma stwierdziła, że lepszym rozwiązaniem będzie, jeżeli inwestorem będzie centrum kultury, bo jest większa szansa odzyskania chociażby części VAT z tej inwestycji - wyjaśnia Gąska.
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Laura Palmer - niezalogowany 2012-08-10 08:25:28

    Jestem mieszkanką Kleszczówki i myślę że najlepszym rozwiązaniem , będzie odłączyć się od gminy Ryki i przyłączyć do Dęblina . Z Rykami przede wszystkim łączy nas przynależność administracyjna a nic więcej , większość spraw i tak załatwiamy w Dęblinie . W latach 90" już było przeprowadzane głosowanie i mieszkańcy sąsiednich Bobrownik również chcieli zmienić przynależność. Nie chcemy już mieszkać na peryferiach .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    obserwator - niezalogowany 2012-08-08 19:44:39

    Proszę zapoznać się z treścią tej uchwały: http://bip.ryki.pl/public/get_document_contents.php?id_contents=4416 Radni podjęli decyzję 20 lipca 2012 r.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kaktus - niezalogowany 2012-08-08 19:39:24

    kisiel,galaretka czy...?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości