Reklama

Szkoły pustoszeją, bo brakuje uczniów

01/07/2015 00:00
Czarne chmury zbierają się nad szkołami ponadgimnazjalnymi prowadzonymi przez samorząd powiatowy. Z roku na rok spada liczba uczniów. W 1999 roku, kiedy powiat przejmował szkoły średnie, kształciło się w nich 5102 uczniów. Dziś w sześciu placówkach można doliczyć się zaledwie 2132. To spadek o blisko 60%. - Liczne reformy oświaty, powstanie szkół niepublicznych, niż demograficzny, migracje ludności powodują, że liczba uczniów stale spada - wylicza Małgorzata Grzechnik, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Rykach.

Na przestrzeni 16 lat funkcjonowania powiatu zmieniały się także preferencje uczniów. W 1999 r. najczęściej wybieranymi przez uczniów szkołami były zasadnicze szkoły zawodowe. Na drugim miejscu znajdowały się technika. Dzisiaj dominują technika oraz licea ogólnokształcące.

Ubywa kandydatów

Optymizmem nie napawają również dane dotyczące liczby absolwentów szkół gimnazjalnych na terenie powiatu ryckiego. Liczba potencjalnych kandydatów na uczniów szkół średnich również spada. W roku szkolnym 2001/02 absolwentów gimnazjów było 1060. Jeszcze 5 lat temu gimnazja kończyło ponad 800 uczniów. W tym roku jest ich tylko 668 a za dwa lata ta liczba spadnie o kolejne 100.

Przekłada się to na rekrutację na nowy rok szkolny. W szkołach prowadzonych przez powiat na gimnazjalistów czeka 759 miejsc. Do tej pory zgłosiło się tylko 585 kandydatów (patrz tabelka). - Ta sytuacja może ulec zmianie - zastrzega Małgorzata Grzechnik. Nieciekawie jest również w szkołach średnich prowadzonych przez samorządy gminne. LO w Dęblinie posiada 192 miejsca, ale kilka dni temu było 76 kandydatów, natomiast  LO w Sobieszynie ma 48 miejsc i 9 kandydatów.

Demografia wpływa na koszty prowadzenia szkół. Nie od dziś wiadomo, że im mniej uczniów tym niższa subwencja z budżetu państwa. Choć nie ma to charakteru prostej proporcji, wszystko wskazuje na to, że trend będzie się utrzymywał przez najbliższe lata.

Zapaliła się "czerwona lampka"

Zarząd powiatu chce wprowadzić program oszczędnościowy. Dyrektorzy szkół do 10 lipca mają wskazać kierunki działań prowadzących do ograniczenia wydatków. Ma zostać również przeprowadzona racjonalizacja wykorzystania bazy lokalowej. Zbyteczne obiekty i tereny mają być przekazywane do powiatowego zasobu nieruchomości. Póki co nie ma mowy o zwolnieniach nauczycieli. - Ilość nauczycieli zmniejsza się w sposób naturalny. Osoby, które nabywają praw, przechodzą na emerytury - informuje naczelnik wydziału.

5102 uczniów było w chwili przejęcia szkół przez powiat w 1999r.

2132 uczniów uczęszczało w ostatnim roku szkolnym do szkół prowadzonych przez powiat

 

Tabelka 1

Liczba absolwentów szkół gimnazjalnych w latach poprzednich i nadchodzących

* Dane sporządzone na podstawie informacji otrzymanych z Zespołów Obsługi Szkół

 

Mniej etatów dla nauczycieli

Wraz ze zmniejszającą się liczbą uczniów, zmniejszyło się również zatrudnienie nauczycieli. W 2000 r. było prawie 336 etatów. Obecnie jest blisko 240.



Szkoła
Liczba miejsc
Liczba kandydatów


I LO w Rykach
140
124


ZSZ nr 1 w Rykach
140
103


ZSZ nr 2 w Rykach
163
121


ZSZ nr 1 w Dęblinie
141
93+26 Ukraińców


ZSZ nr 2 w Dęblinie
140
83


ZS w Sobieszynie
35
35


Ogółem
759
585






Rok szkolny
Maisto Dęblin
Gmina Ryki
Gmina Kłoczew
Gmina Nowodwór
Gmina Stężyca
Gmina Ułęż
Ogółem


2009/10
224
277
105
81
77
39
803


2010/11
183
282
86
48
58
39
696


2011/12
217
247
75
62
47
38
686


2012/13
182
268
79
51
65
48
693


2013/14
159
246
78
55
62
42
642


2014/15
186
246
72
56
59
47
668


2015/16
188
218
89
46
56
28
625


2016/17
145
227
67
50
59
25
573


2017/18
150
224
96
43
35
20
568


Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości