Reklama

Zmobilizowała ich żona sołtysa

02/12/2015 04:00
Przez blisko 10 lat wieś nie uczestniczyła w żadnych dożynkach, ani podobnych imprezach mimo, że wcześniej Koło Gospodyń Wiejskich działało bardzo prężnie. - Jednak powoli członkinie przestały się angażować w działalność i koło przestało funkcjonować - mówi Halina Babik. Trzy lata temu zbliżały się dożynki i żona sołtysa Alina Górska zmobilizowała kobiety. - Uwiliśmy wieniec, przygotowałyśmy przyśpiewki - wspomina Babik. - Okazało się, że nieźle sobie radzimy na scenie i tak już zostało - wtrąca Agnieszka Galińska, prezes stowarzyszenia. Pierwszy występ "zaliczyli" w styczniu 2013 roku na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Stroje i instruktor

Szło im coraz lepiej i dawali kolejne występy. - W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, żeby się rozwijać, potrzebujemy instruktora - mówi Iwona Przybysz. - Dlatego od dwóch lat trenuje nas Paweł Warowny z ryckiego centrum kultury - dodaje. Założyli Stowarzyszenie Inicjatyw Wiejskich "Wspierajmy się" i złożyli w gminie Kłoczew projekt o wsparcie finansowe na zakup strojów ludowych oraz opiekę instruktora. Udało się. - Później to już się zaczęła kariera - mówią nasze rozmówczynie z uśmiechem. - Na słowa uznania zasługuje Paweł, który nas prowadzi i wytrzymuje z nami - śmieje się Agnieszka Galińska.

Na początku próby zespołu odbywały się w świetlicy przy remizie OSP w Czernicu. Teraz mają swoją salę w budynku szkolnym. - Gmina wyremontowała pomieszczenie i kupiła meble. Mamy kącik na dyplomy. To duża zasługa wójta Zenona Stefanowskiego - przekonuje Halina Babik.

30 występów rocznie

Ich największy sukces to pierwsze miejsce na styczniowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Puławach. Także wyróżnienie na Wojewódzkim Przeglądzie Kolęd zasługuje na uwagę. Są też laureatami wielu konkursów i festiwali. W ostatnich dwóch latach "zaliczyli" po 30 koncertów rocznie. - Mieliśmy tak dużo zaproszeń na występy, że niektórym musieliśmy odmawiać - mówi Babik.

Stowarzyszenie Inicjatyw Wiejskich "Wspierajmy się" w Czernicu zrzesza 25 członków. 10 osób występuje w zespole "Czerniczanki z Kapelą".

Podziękowania

Stowarzyszenie dziękuje za wsparcie Zenonowi Stefanowskiemu, wójtowi gminy Kłoczew, Janinie Dębek, skarbnikowi gminy oraz Pawłowi Warownemu, instruktorowi.
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości