Przez blisko 10 lat wieś nie uczestniczyła w żadnych dożynkach, ani podobnych imprezach mimo, że wcześniej Koło Gospodyń Wiejskich działało bardzo prężnie. - Jednak powoli członkinie przestały się angażować w działalność i koło przestało funkcjonować - mówi Halina Babik. Trzy lata temu zbliżały się dożynki i żona sołtysa Alina Górska zmobilizowała kobiety. - Uwiliśmy wieniec, przygotowałyśmy przyśpiewki - wspomina Babik. - Okazało się, że nieźle sobie radzimy na scenie i tak już zostało - wtrąca Agnieszka Galińska, prezes stowarzyszenia. Pierwszy występ "zaliczyli" w styczniu 2013 roku na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
Stroje i instruktor
Szło im coraz lepiej i dawali kolejne występy. - W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, żeby się rozwijać, potrzebujemy instruktora - mówi Iwona Przybysz. - Dlatego od dwóch lat trenuje nas Paweł Warowny z ryckiego centrum kultury - dodaje. Założyli Stowarzyszenie Inicjatyw Wiejskich "Wspierajmy się" i złożyli w gminie Kłoczew projekt o wsparcie finansowe na zakup strojów ludowych oraz opiekę instruktora. Udało się. - Później to już się zaczęła kariera - mówią nasze rozmówczynie z uśmiechem. - Na słowa uznania zasługuje Paweł, który nas prowadzi i wytrzymuje z nami - śmieje się Agnieszka Galińska.
Na początku próby zespołu odbywały się w świetlicy przy remizie OSP w Czernicu. Teraz mają swoją salę w budynku szkolnym. - Gmina wyremontowała pomieszczenie i kupiła meble. Mamy kącik na dyplomy. To duża zasługa wójta Zenona Stefanowskiego - przekonuje Halina Babik.
30 występów rocznie
Ich największy sukces to pierwsze miejsce na styczniowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Puławach. Także wyróżnienie na Wojewódzkim Przeglądzie Kolęd zasługuje na uwagę. Są też laureatami wielu konkursów i festiwali. W ostatnich dwóch latach "zaliczyli" po 30 koncertów rocznie. - Mieliśmy tak dużo zaproszeń na występy, że niektórym musieliśmy odmawiać - mówi Babik.
Stowarzyszenie Inicjatyw Wiejskich "Wspierajmy się" w Czernicu zrzesza 25 członków. 10 osób występuje w zespole "Czerniczanki z Kapelą".
Podziękowania
Stowarzyszenie dziękuje za wsparcie Zenonowi Stefanowskiemu, wójtowi gminy Kłoczew, Janinie Dębek, skarbnikowi gminy oraz Pawłowi Warownemu, instruktorowi.
Komentarze