Jest nadzieja, że jeszcze w tym roku pojawią się pisklaki. Pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych zawiesili na drzewach 30 budek lęgowych
Akcja została przeprowadzona na terenie parku i lasu wokół zespołu szkół w Sobieszynie-Brzozowej. Zdaniem leśników koniec marca jest jedną z lepszych chwil na powiszenie budek. - Jeśli umieścimy je na drzewach teraz, to jest nadzieja, że jeszcze w tym roku zostaną zasiedlone – zauważa pracownik oddziału LPK w Sobieszynie-Brzozowej Jarosław Szlendak.W sprawnym rozmieszczeniu domków szefowi miejscowej placówki pomogli leśnicy z centrali w Lublinie i z oddziału w Lubartowie. Wspólnie zawiesili 30 budek. - 27 zakupiliśmy jako Zespół Parków, a 3 zapewniłem sam we własnym zakresie – tłumaczy J. Szlendak.
Wieszając budki, leśnicy zadbali o różnorodność, dlatego pojawiły się: dziuplaki, półdziuplaki, kominy dla puszczyków i specjalne budki dla sów. Powinny się do nich : sikory, mazurki, wróble, kowaliki, szpaki, pliszki, kosy, muchołówki, rudziki i puszczyki.
Pracownicy Lubelskich Parków zaznaczają, że taka wiosenna akcja jest bardzo potrzebna. Przede wszystkim wywieszanie budek pomaga ptakom. - W naturalnych warunkach one same by sobie poradziły. Ale niestety problemem są ludzie. Wycinamy w lasach i parkach stare drzewa, a w nich często znajdują się dziuple. Do tego nie ma już strzech, a w nich ptaki też się gnieździły. Dlatego w ten sposób chcemy odpłacić przyrodzie. Jest to rodzaj czynnej akcji jej ochrony – wyjaśnia J. Szlendak.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
i super wiecej ptakow mniej robactwa w okresie letnim
i super wiecej ptakow mniej robactwa w okresie letnim