Przedstawiciele sąsiednich gmin rywalizowali o miano najlepszego wokalisty. W Szkole Podstawowej w Życzynie (gmina Trojanów) po raz trzeci wybrzmiały „Majowe Słowiki”
Kolejna edycja międzygminnego konkursu pokazała jak bardzo dzieci i młodzież garną się do śpiewu. Nawet rok temu, gdy w czasie pandemii zabawa była prowadzona zdalnie, cieszyła się sporym powodzeniem. Stąd nie może dziwić, że po ustaniu pandemii nastąpił jej dalszy rozkwit. - Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, zgłosiło się aż 55 uczestników z gminy Trojanów i gminy Ryki – zaznacza jedna z koordynatorów „Majowych Słowików” Katarzyna Wiśniewska.
Z racji na ilość młodych śpiewaków i na różne ich możliwości głosowe, organizatorzy podzielili konkurs na trzy kategorie wiekowe. Każdy z uczestników zaśpiewał wybrany przez siebie utwór. Nad doborem odpowiedniego repertuaru czuwali nauczyciele, ale pomagali też rodzice. Wszystko to sprawiło, że wykonania zapadały w pamięć. - Niektóre mocno wzruszały, a inne powodowały, że ciężko było usiedzieć w miejscu. Zdarzyło się i tak, że wraz z wykonawcą utworu śpiewała cała sala – oczywiście dyskretnie, aby nie przeszkadzać – opowiada K. Wiśniewska.
Wobec tak wysokiego poziomu, niełatwe zadanie stanęło przez jurorami. Uczestników oceniali: dyrektor Ogniska Muzycznego w Rykach Grzegorz Pośpiech, choreograf zespołu „Dancemakers” przy SP w Życzynie Agnieszka Kapusta oraz polonistka Małgorzata Matusiak-Gruszka. Ostatecznie oceniający wytypowali po trzech laureatów z każdej kategorii przyznając im miejsca od I do III oraz po jednym wyróżnieniu. Jak się okazało, pod względem miejsc zajętych na podium, delikatnie, przewagą 5:4 zwyciężyła gmina Ryki. Za to wyróżnieniach lepszy był Trojanów.
Na zakończenie odbyło się wręczenie statuetek, dyplomów i nagród. - Nikt nie wyszedł z pustymi rękami. Było dużo uśmiechu i radości. Serdecznie dziękujemy Panu wójtowi Stanisławowi Kostyrze za objęcie konkursu patronatem. Dziękujemy też Gminnej Komisji ds. Profilaktyki Uzależnień oraz Radzie Rodziców za wsparcie finansowe konkursu – zaznacza K. Wiśniewska.
Organizacja wydarzenia i emocje występów mocno zapadły w pamięć uczestnikom i gościom. - Dostrzegłem zupełnie nowe osoby śpiewające. Zaskoczyło mnie to, że laureaci poprzednich edycji nie zajmowały tym razem wysokich miejsc. To świadczy o tym, że głos należy ćwiczyć regularnie. Zaśpiewać jeden raz nie wystarczy – przyznaje przewodniczący komisji oceniającej G. Pośpiech.
Szef Ogniska Muzycznego w Rykach nie kryje słów uznania za organizację konkursu. - Wszystko było dopięte na ostatni guzik i przebiegało sprawnie – zaznacza. Podobne zdanie ma wiceprzewodnicząca rady gminy w Trojanowie. - Bardzo podobały mi się dekoracje, widać, że organizatorzy się napracowali. Warto robić takie konkursy. Dzieci mogły się poznać, rodzice też, więc jest obopólna korzyść – uważa Anna Mądra.
Laureaci konkursu
Klasy I-III:
I m. – Julia Gajewska (PSP nr 1 Ryki)
II m. – Jakub Wasilka (SP Wola Korycka Górna)
III m. – Marcelina Cybula (PSP nr 1 Ryki)
Wyróżnienie – Maksymilian Filipek (PSP nr 1 Ryki)
Klasy IV-VI:
I m. – Maja Fundowicz (PSP nr 1 Ryki)
II m. – Zuzanna Piątek (PSP nr 1 Ryki)
III m. – Róża Kosiec (SP Trojanów)
Wyróżnienie – Alicja Ochnio (SP Korytnica)
Klasy VII-VIII:
I m. – Ewelina Dziak (SP Życzyn)
II m. – Michał Tarnowski (SP Wola Korycka Górna)
III m. – Zuzanna Sągała (PSP nr 1 Ryki)
Wyróżnienie – Jan Zalech (SP Wola Korycka Górna)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze