Wczoraj władze powiatu ryckiego podpisały umowę na zakup nowoczesnego rezonansu magnetycznego dla Szpitala Powiatowego w Rykach. To pierwsze takie urządzenie w ryckim szpitalu
- 6 maja 2022 roku, to dobry dzień dla Szpitala Powiatowego w Rykach i historyczny dzień dla nowego poziomu lecznictwa w naszym powiecie - oznajmia Dariusz Szczygielski, starosta rycki. Wczoraj w siedzibie starostwa doszło do podpisania umowy na dostawę nowoczesnego rezonansu magnetycznego firmy Siemens. Nigdy wcześniej rycki szpital nie dysponował takim sprzętem. To kolejne, potężne doposażenie szpitala w Rykach w nowoczesny sprzęt od momentu reaktywacji szpitala w 2019 roku.
Wartość umowy opiewa na ponad 4,4 mln zł. Z tej kwoty 3,5 mln zł pochodzić będzie z rezerwy ogólnej budżetu państwa przekazanej powiatowi ryckiemu.
Na taką informację pacjenci czekali od wielu lat. Po modernizacji pracowni RTG i tomografu komputerowego przyszedł czas na pracownię rezonansu magnetycznego. Nadzieja na jej powstanie pojawiła się rok temu podczas wizyty w Rykach Mateusza Morawieckiego. W trakcie rozmowy z pracownikami szpitala, premier oznajmił, że w placówce będzie rezonans magnetyczny.
Powiat z własnych środków musi znaleźć 900 tys. zł. Zakup urządzenia to nie wszystko. Trzeba przystosować pomieszczenie. M.in. ściany muszą być odpowiednio zabezpieczone przed przepuszczaniem promieniowania. Pracownia rezonansu znajdzie się w jednym ciągu z pracowniami RTG i tomografu komputerowego. - Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie po naszej myśli i już niedługo mieszkańcy powiatu ryckiego i nie tylko, będą mogli korzystać z badań rezonansem magnetycznym w Szpitalu Powiatowym w Rykach - podkreśla Dariusz Szczygielski.
Zakup rezonansu to nie jedyna inwestycja. Trwa właśnie przebudowa bloku operacyjnego. Od kilku lat w ryckim szpitalu nie przeprowadza się operacji, bo blok nie spełniał standardów. - Posiadaliśmy tylko miejsce, gdzie kiedyś funkcjonował blok operacyjny - przyznaje Piotr Kienig, prezes spółki Szpital Powiatowy w Rykach. Ma to się zmienić po przeprowadzeniu inwestycji. - Zmodernizowany blok operacyjny będzie dostosowany do obowiązujących przepisów i standardów. Dodatkowo będzie 15 łóżek chirurgicznych z salą wybudzeń. Będzie to nowoczesny kompleks - oznajmia prezes. Szpital planuje przeprowadzanie zabiegów tzw. chirurgii jednego dnia, ale też zabiegów, które będą w danym momencie wymagane u chorego. - Będziemy robić wszystko, żeby nowy blok operacyjny służył jak najszerszej liczbie pacjentów, żeby nie musieli jeździć po Polsce i szukać miejsca na zabieg - mówi starosta.
Zgodnie z planem, pierwsza operacja po latach w ryckim szpitalu, ma być przeprowadzona na początku 2023 roku.
Trwa również termomodernizacja budynku B ryckiego szpitala wraz z odwodnieniem obiektu. Roboty budowlane obejmą m.in. odgrzybienie, osuszenie i izolację przeciwwilgociową fundamentów, ocieplenie ścian zewnętrznych izolacją o grubości 18 cm, budowę nowych schodów i nową elewację. Wymienione zostaną okna i drzwi. Wewnątrz budynku zaplanowano modernizację centralnego ogrzewania i wymianę 185 opraw świetlówkowych na energooszczędne lampy LED. W ramach inwestycji powstanie również instalacja składająca się ze 100 paneli fotowoltaicznych. Inwestycja ma być gotowa do końca października tego roku.
Wszystkie trzy inwestycje będą kosztować ponad 12 mln zł. Są możliwe dzięki pozyskaniu pieniędzy z budżetu państwa w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych.
(fot. Starostwo Powiatowe w Rykach)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze