Mieszkańcy województwa lubelskiego mają okazję bezpłatnie pozbyć się niebezpiecznego azbestu. Nabór wniosków trwa od 11 lutego do 4 marca 2026 roku. Projekt wspierany przez Unię Europejską umożliwia bezpieczny wywóz eternitu, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia i środowiska.
Mieszkańcy województwa lubelskiego mają kolejną szansę pozbyć się niebezpiecznego azbestu ze swoich posesji. Wystartował program „Lubelskie bez azbestu”, który umożliwia wywóz eternitu.
Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego z 11 lutego 2026 roku, mieszkańcy mogą już składać dokumenty. Trzeba się pospieszyć, bo terminy są krótkie:
Projekt jest wspierany przez Unię Europejską, co pozwala na sprawne i bezpieczne oczyszczenie miejscowości z materiałów zagrażających zdrowiu.
Azbest, często spotykany na dachach jako szary, pofalowany eternit, to materiał, który po latach staje się kruchy i zaczyna się rozsypywać. Wydziela wtedy maleńkie igiełki niewidoczne gołym okiem. Gdy dostaną się do płuc podczas oddychania, mogą wywoływać choroby.
Do tego dochodzi jeszcze kwestia terminów: zgodnie z przepisami prawa azbest musi zostać usunięty do 2032 roku. Udział w obecnym programie to praktycznie najprostszy sposób, aby zdążyć przed tym terminem.
Jeśli planujesz wymianę dachu lub masz składowany azbest na działce, potrzebne informacje uzyskasz w następujących miejscach:
Fot: AdobeStock
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze