Reklama

RYKI "Gminna taksówka" już jeździ

Agnieszka Dąbrowska z Leopoldowa była pierwszą pasażerką. Niepełnosprawna 24-latka pojechała na obronę pracy magisterskie. Od połowy lipca w gminie Ryki działa usługa "door to door"

Jest adresowana dla osób, które mają problemy z mobilnością. Uruchomienie programu było możliwe dzięki pozyskaniu blisko 650 tys. zł z PFRON. Gmina znalazła się wśród 77 samorządów, które biorą udział w pilotażowym programie. Wśród osób, które już skorzystały z usługi jest Agnieszka Dąbrowska z Leopoldowa, która od urodzenia cierpi na artropgrypozę, czyli wrodzoną sztywność stawów. Porusza się na wózku inwalidzkim. W tym roku skończyła studia pedagogiczne. - 20 lipca miałam obronę pracy magisterskiej  - oznajmia pani Agnieszka. 24-latka, żeby się dostać na uczelnię w Garwolinie, postanowiła skorzystać z gminnego programu. - Pani z OPS zadzwoniła i poinformowała, że program już działa - mówi mieszkanka Leopoldowa. Kierowca podjechał pod dom na umówioną godzinę. - Już nie musieliśmy się martwić, żeby dowieźć córkę na uczelnię - mówi pani Monika, mama Agnieszki. Drogę do Garwolina można było pokonać w bardzo komfortowych warunkach. - Jechało się bardzo wygodnie - przyznaje pani Agnieszka.  Kierowca czekał na miejscu, aż będzie po egzaminie. Pracę magisterską obroniła na "piątkę". Szczęśliwa wróciła do domu.

3 dni przed wyjazdem

Reklama

Żeby gmina mogła świadczyć usługę, trzeba było kupić specjalny samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Kosztował prawie 190 tys. zł. Zatrudniony został kierowca, asystent oraz osoba, która opiekuje się korzystającymi z usługi podczas wyjazdu. Pieniądze na realizację przedsięwzięcia, łącznie z paliwem, pochodzą z zewnątrz.  Celem realizowanego przez PFRON projektu jest aktywizacja społeczno-zawodowa osób wymagających wsparcia. - Założeniem nie jest to, żeby była to darmowa taksówka dla każdego, a pomoc osobom niepełnosprawnym lub starszym - podkreśla Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk.  Usługa door-to-door ma zwiększać szanse niepełnosprawnych w codziennym funkcjonowaniu, dawać możliwości udziału w edukacji, realizacji kariery zawodowej, przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i integrować ze środowiskiem lokalnym. Skierowana jest do osób dorosłych. Osoba niepełnosprawna, starsza czy samotna, która nie ma jak dojechać np. do lekarza do Lublina czy Warszawy, może zgłosić się do dyspozytora, zarejestrować się co najmniej trzy dni przed planowanym wyjazdem i skorzystać z bezpłatnego dowozu.

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Andy - niezalogowany 2021-08-18 10:24:24

    Bardzo dobry pomysł. Należy dawać szanś wniepełnosprawny,aby nie było wykluczeń z normalnego życia. Ja pamiętam,że gdy dojeżdżałem PKSem do Warszawy w latach 70 tych,to były potężne kolejki.Wtedy nie było przedsprzedaż biletów. Coś jednak zmienia się na lepsze. Jestem pewien,że jednak znajdą się malkontenci. Nic to trzeba robić swoje.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wasilij - niezalogowany 2021-08-18 12:26:17

    Kierowca że zdjecia na kilku etatach robi . Ciekawe czy nie strach jechać jak z jednej roboty idzie i prowadzi busa z ludźmi .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Kacper - niezalogowany 2021-08-18 15:40:53

    Jeżeli już to na jednym

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości