Reklama

RYKI Mimo pandemii, finanse gminy mają się dobrze

- Sytuacja finansowa gminy jest bardzo dobra, jak na sytuację, która panuje w związku z pandemią - oznajmia burmistrz Ryk

Jarosław Żaczek przedstawił stan finansów gminy Ryki po podsumowaniu 2020 roku. Dochody wyniosły 119,1 mln zł, a wydatki 115,4 mln zł. - Wynik budżetu zamknął się nadwyżką w wysokości 3,6 mln zł pomimo, że planowaliśmy deficyt na poziomie ponad 5,5 mln zł - chwali burmistrz Żaczek. Nadwyżka operacyjna, czyli warunek uchwalenia budżetu (różnica pomiędzy dochodami, a wydatkami bieżącymi) wyniosła ponad 6,8 mln zł. - Jak na obecne czasy w tego typu gminach, jak nasza, jest to wynik dobry - ocenia włodarz.

29 milionów na inwestycje

2020 rok był dobrym rokiem dla gminy, jeżeli chodzi o inwestycje. M.in. w modernizację dróg, rewitalizację parku, budowę hali sportowej czy termomodernizację szkół samorząd wydał ponad 29 mln zł.  Wydatki te był prawie 3,5-krotnie większe niż w roku 2019. 

Reklama

Wyniki, jeżeli chodzi o inwestycje nie byłyby możliwe, gdyby nie pozyskane przez gminę środki do budżetu z zewnątrz. Chodzi o pieniądze z Unii Europejskiej, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, Funduszu Dróg Samorządowych czy Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. W sumie udało się pozyskać prawie 26 mln zł, co stanowi 89% poniesionych wydatków inwestycyjnych.

Zgodnie z planem gmina wyemitowała obligacje  na kwotę 12,7 mln zł. Jednocześnie wykupiono stare obligacje wyemitowane  za kadencji poprzedniego burmistrza na kwotę 4,4 mln zł. Wcześniejszy wykup opłacił się, bo gmina zaoszczędziła dzięki temu 60 tys. zł. 

Reklama

16 milionów na koncie

Na koniec roku gmina miała na koncie prawie 16 mln zł. - To ułatwi nam realizację inwestycji zaplanowanych na ten rok i wprowadzenie nowych zadań do budżetu - oznajmia burmistrz. Są np. plany na kolejne odcinki kanalizacji. Ten rok pod względem inwestycji zapowiada się jeszcze lepiej. W sumie gmina zaplanowała wydać 61 mln zł. Do największych zadań należą: przebudowa ulic w osiedlu Jana Pawła, termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 2, rozbudowa Przedszkola nr 2, kontynuacja budowy hali sportowej, budowa sali gimnastycznej w Moszczance, wymiana lamp oświetleniowych w gminie na LED-owe czy montaż instalacji OZE.

 

Reklama

 

 

Największe wydatki inwestycyjne w 2020 r.

12,1 mln zł - rewitalizacja centrum Ryk

5,6 mln zł - budowa dróg

4,7 mln zł - budowa hali sportowej

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kokos - niezalogowany 2021-03-16 14:02:46

    Finanse gminy i gminnych kacyków na pewno mają się dobrze, ale czy przedsiębiorcy mają się dobrze przy pomocy zafundowanej im przez rząd pisuarów, to wątpliwe.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Dorota - niezalogowany 2021-03-16 14:33:50

    Kokos grunt że ty masz się dobrze.

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wacek - niezalogowany 2021-03-16 18:12:48

    finanse spoko tylko p Burmistrz nieudacznik rok czasu nie potrafi naprawić 200 m drogi do starych schorowanych ludzi Szacun p Jarku

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości