Reklama

RYKI Nie żałują swojej krwi

Zakończyła się dzisiejsza akcja poboru krwi w Rykach. Chętnych nie zabrakło. Większość deklaruje, że znów weźmie udział. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie przyjedzie do Ryk już 7 kwietnia

Wśród chętnych byli tacy, którzy na swoim koncie mają już oddanych kilkanaście a nawet więcej litrów krwi, ale nie zabrakło również osób, które dziś po raz pierwszy zgłosiły się na pobranie. Jedną z nich jest Patrycja Iwaniec z Czernica. - Chciałam zrobić jakiś dobry uczynek - mówi. Pani Patrycja przyznaje, że miała trochę obaw. Pracuje w PKS-ie, gdy zobaczyła przez okno ambulans i kolejkę chętnych, odważyła się i postanowiła, że właśnie dziś weźmie udział w akcji.

Większy staż w oddawaniu krwi potrzebującym ma Marek Łukasiak z Ryk. - Kiedy kończyłem szkołę średnią z kolegami postanowiliśmy pojechać do Lublina, żeby oddać krew. I tak to się zaczęło - mówi pan Marek. Było to 20 lat temu. Do tej pory oddał 12 litrów tego najcenniejszego płynu dla potrzebujących. - Nie oddaję regularnie krwi, ale dziś postanowiłem, że przyłączę się do akcji w naszym mieście. Myślę, że przyjdę tu znów 7 kwietnia - deklaruje.

Reklama

Dziś po raz pierwszy do akcji w Rykach przystąpili również policjanci z tutejszej komendy.

- W ubiegłym roku moja koleżanka potrzebowała krwi. Zorganizowaliśmy pierwszą akcję, a że się udało postanowiliśmy ją kontynuować - mówi organizatorka Dorota Wesołek. Sama jeszcze nigdy nie oddała krwi, ale podkreśla, że jak tylko będzie mogła to zrobić zgłosi się na pewno.

Dziś ambulans do poboru krwi przyjechał do Ryk po raz pierwszy, ale co ważne nie ostatni. W tym roku akcja zostanie powtórzona 7 kwietnia, 7 lipca i 6 października. Wszystkie, dzięki zarządowi PKS odbędą się na terenie dworca przy ul. Warszawskiej.

Reklama

Jeżeli masz ukończone 18 lat, ważysz nie mniej niż 50 kg, cieszysz się ogólnym, dobrym stanem zdrowia, nie przyjmujesz aktualnie żadnych leków, w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodziłeś żadnych zabiegów chirurgicznych, nie robiłeś tatuażu, akupunktury lub nie przekuwałeś innych części ciała i chcesz uratować komuś życie - nie zwlekaj! Podziel się tym co masz najcenniejsze!

Zachętą mają być również nowe uprawnienia dla krwiodawców podczas stanu epidemii. 2 dni wolne od pracy i 33% ulga na przejazdy środkami publicznego transportu (zaświadczenie ważne przez 6 miesięcy), dla tych którzy 3 razy oddali krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19.

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Manius - niezalogowany 2021-02-03 18:06:00

    Boze drogi, nie dosc ze zapakowani na malej powieznchni to nawet babina nie raczy zaslonic nosa....Brak wyobrazni....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Sylwia - niezalogowany 2021-02-03 20:54:00

    Oddalbys krew a nie krytykujesz

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • dziunia - niezalogowany 2021-02-04 00:09:51

    oddał krew a wrócił z wirusem....też mi rada....Ludziom już zdrowy rozsądek do reszty odebrało

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości