Reklama

RYKI Nowa komenda straży uroczyście otwarta. Było przecięcie wstęgi i medale

Choć strażacy z Ryk do nowej siedziby przy ulicy Lubelskiej przeprowadzili się pod koniec kwietnia, to ze względu na pandemię uroczystości związane z oficjalnym otwarciem obiektu odłożono na dziś

.

- 28 czerwca jest bardzo wyjątkowy dla naszej jednostki i społeczności lokalnej. Każdy z nas doskonale wie, że najistotniejszym elementem skutecznego działania jest zaangażowany i dobrze wyszkolony człowiek. Nie możemy jednak zapominać o narzędziach, jakie są mu niezbędne do działania i miejsce, które zapewni właściwe warunki funkcjonowania - mówił st. bryg. Krzysztof Morawski, witając przybyłych na uroczystości. Wśród gości był m.in. Bolesław Gzik - wicewojewoda lubelski, posłowie Sylwester Tułajew, Krzysztof Szulowski i Sławomir Skwarek, nadbrygadier Grzegorz Alinowski - komendant wojewódzki PSP w Lublinie. Nie mogło również zabraknąć przedstawicieli samorządowców z terenu powiatu ryckiego.

Reklama

Budowa nowej siedziby Komendy to inwestycja, na którą już od wielu lat czekali strażacy i mieszkańcy powiatu ryckiego. Była możliwa najpierw dzięki przekazaniu przez Miasto Ryki działki pod budowę oraz pozyskania środków na inwestycję. Kosztowała w sumie ponad 18 mln zł (6 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa, 12 mln zł z budżetu wojewody lubelskiego, 26 tys. zł z budżetu powiatu ryckiego, 4 tys. zł z jst z terenu powiatu). Wartość działki przekazanej przez miasto 1,1 ha szacuje się na ok. 1 mln zł.

- Gwarantujemy, że środki finansowe przeznaczone na bezpieczeństwo obywateli, to środki dobrze zainwestowane. Dobrze wykorzystamy szansę jaką dostaliśmy - zapewnia komendant ryckiej straży. 

Reklama

Nowy obiekt mieści administrację komendy powiatowej straży wraz z jednostka ratowniczo-gaśniczą oraz nowoczesnym zapleczem szkoleniowym.

Strażacy mają do swojej dyspozycji garaż główny na 10 pojazdów, garaż na pojazdy operacyjne, myjnię przejazdową, warsztat, suszarnię węży, pralnię, szatnię, pokoje do odpoczynku, jadalnię z podgrzewalnią posiłków, łazienki, salę narad, świetlicę szkoleniową, sale edukacyjną - ognik, siłownię, pokoje biurowe, serwerownię, archiwum, salę dla związku emerytów i rencistów pożarnictwa, magazyny na sprzęt i urządzenia.

Reklama

W ramach inwestycji powstały także boisko wielofunkcyjne, ściana wspinaczkowa oraz wspinalnia strażacka z poduszką i dobiegiem.

W obiektach zastosowano nowoczesne rozwiązania z odnawialnymi źródłami energii w tym między innymi instalacje solarną i fotowoltaiczną dzięki, którym znacznie obniżą się koszty eksploatacji budynku.

- To co było marzeniem przez wiele lat, stało się faktem. Mamy w mieście piękny i funkcjonalny obiekt - cieszy się burmistrz Jarosław Żaczek. Do pełni szczęści brakuje jeszcze m.in. bezpośredniego wyjazdu na drogę wojewódzką. Obecnie strażacy korzystają z tymczasowego dojazdu. - Mamy już pełną dokumentację na budowę drogi - oznajmia burmistrz. Koszty budowy nie będą małe, dlatego gmina stara się o środki zewnętrzne. Milion udało się już pozyskać ze środków, dla gmin popegeerowskich.

Reklama

- Ten dzień zapisze się złotymi zgłoskami na kartach historii powiatu ryckiego - mówi poseł Sylwester Tułajew. Kilkanaście miesięcy temu na akcie erekcyjnym podpisywał się jako wiceminister spraw wewnętrznych. - Robiłem to z dumą, a dziś z jeszcze większą dumą biorę udział w otwarciu tej komendy - zaznacza.

O tym, jak potrzebna jest straż pożarna mogą zaświadczyć statystyki ostatnich dni w związku z anomaliami pogodowymi. - W ciągu trzech dni interweniowaliśmy 1200 razy, to tyle ile interweniujemy normalnie w ciągu trzech tygodni - zaznacza nadbryg. Grzegorz Alinowski.

Reklama

Dzisiejsza uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych strażakom tutejszej jednostki oraz strażakom jednostek organizacyjnych PSP z terenu województwa lubelskiego.

Wśród strażaków z powiatu ryckiego Srebrny Medal Za Długoletnią Służbę otrzymali mł. bryg. Jarosław Lasek oraz st. bryg. Krzysztof Morawski. Natomiast Brązową Odznaką "Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej" uhonorowani zostali: st.ogn. Piotr Gorczyca, st.ogn. Dariusz Leśko, asp.sztab. Arkadiusz Mikusek, st.ogn. Andrzej Opieka, asp. sztab. Marek Pastuszka

Reklama

 

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości