Żonkile ozdobiły parkowe alejki i ubrania przechodniów. Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach włączyło się w obchody 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
Placówka postanowiła wspólnie z mieszkańcami upamiętnić wolnościowy zryw Żydów po raz pierwszy. 19 kwietnia pracownicy MGCK zorganizowali plenerową akcję. Wcześniej we własnym zakresie przygotowali mnóstwo samoprzylepnych żonkili wyciętych z żółtego papieru. Dodatkowo sztuczne kwiaty pojawiły się na brzegach głównej alejki prowadzącej do pałacu. Stojący wokół parku pracownicy centrum kultury przyklejali symbol Powstania przechodniom. Okazję do poznania szczegółów powstańczego zrywu miały również tego dnia dzieci. MGCK transmitowało na zewnątrz pałacu audycję z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Tegoroczne obchody dnia pamięci powstania w getcie warszawskim upłynęły pod hasłem „Łączy nas pamięć”. Projekt jest finansowany przez Islandiię, Lichtenstein i Norwegię oraz przez budżet krajowy. Patronat nad ogólnopolskimi obchodami objął prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.
Walki powstańcze trwały od 19 kwietnia 1943 r. do 15 maja 1943 r. Był to największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze