Lachowicze na Białorusi były jedynym miastem partnerskim Ryk. Dziś na nadzwyczajnej sesji radni jednomyślnie podjęli uchwałę o wypowiedzeniu porozumienia. Wszystko przez wspólne działanie Białorusi z Rosją w inwazji na Ukrainę
Białoruskie miasto Lachowicze zostało miastem partnerskim Ryk w styczniu 2004 roku. Na początku współpraca układała się pomyślnie. W Rykach gościli przedstawiciele władz Lachowicz, a i nasze władze odwiedzali partnerów na Białorusi. Z biegiem lat kontakty stawały się coraz rzadsze, a w ostatnich latach nie było ich w ogóle. Dziś rycki samorząd postanowił na dobre zerwać porozumienie o współpracy. W tle są wydarzenia zza wschodniej granicy Polski.
Po ataku militarnym na niepodległą Ukrainę przez Rosję, Białoruś jednoznacznie wsparła działania Putina. "Podobnie jak cała społeczność międzynarodowa, potępiamy agresywne i bestialskie działania Rosji i jej sojuszników wymierzone w obywateli Ukrainy. Solidaryzujemy się z demokratycznie wybranymi władzami w Kijowie, deklarujemy wsparcie dla narodu ukraińskiego, boleśnie krzywdzonego i okrutnie doświadczonego tragedią trwającej wojny. Wypowiadając porozumienie, jako wspólnota samorządowa, chcemy pokazać, że nie ma naszej zgody na takie działania i nie widzimy możliwości dalszej współpracy z miastem Lachowicze" - czytamy w uzasadnieniu uchwały podjętej jednomyślnie przez Radę Miejską w Rykach.
Samo wypowiedzenie porozumienia nie było wcześniej konsultowane z przedstawicielami władz Lachowicz. - Podjętą uchwałę prześlemy teraz władzom Lachowicz - zapowiada burmistrz Jarosław Żaczek. Po wypowiedzenia porozumienia, Ryki nie mają żadnego miasta partnerskiego za granicą. Może to się jednak niedługo zmienić. - Zwróciło się do nas poprzez ambasadę mołdawską, jedno z tamtejszych miast. Trochę daleko, ale na pewno bardzo ciekawe miejsce. Będziemy się nad tą propozycją zastanawiać - zapowiada burmistrz Ryk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze