Reklama

Stali się potencjalnymi dawcami szpiku

25 osób zarejestrowało się do bazy DKMS podczas Dnia Dawcy Szpiku w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie

We wtorek (26 listopada) przyjmowaniem i rejestracją uczestników zajęły się wolontariuszki z klasy III TGE. - Promowaliśmy wydarzenie w całym mieście. Rozdawaliśmy balony i ulotki  zachęcając do pobrania wymazu, co jest dziecinnie proste - mówi Daria Madejska, koordynatorka akcji. Żeby znaleźć się w bazie dawców szpiku, trzeba być zdrowym, ważyć powyżej 50 kg, nie być osobą otyłą. Po wypełnieniu ankiety pobranie materiału genetycznego zajmuje zaledwie kilka minut. - Pobranie próbek DNA z jamy ustnej nie jest bolesne i nic nie kosztuje. Materiał pobierany jest za pomocą szpatułek. To wymaz z wewnętrznej strony policzka. Zostaje on osuszony, zapakowany w bezpieczne koperty z kodem kreskowym - dodaje. Koperty zostaną wysłane do fundacji DKMS, która przeprowadza badania DNA. - Zarejestrowane osoby trafiają do bazy potencjalnych dawców szpiku - mówi Madejska. Pobrane DNA jest porównywane z materiałem genetycznym pacjentów potrzebujących przeszczepu komórek macierzystych. Koordynatorka zaznacza, że jeśli dana osoba zostanie zakwalifikowana do dalszego etapu, to też nie musi ponosić żadnych kosztów. - Przed oddaniem komórek macierzystych pacjent jest wysyłany na szereg badań. Może liczyć na darmowe przejazdy i nocleg oraz pełnopłatne zwolnienie z zakładu pracy - wyjaśnia pani Daria.  

Są dwie metody pobrań komórek macierzystych. Jedna z krwi obwodowej, która jest stosowana w 80% przypadków. Separator odwirowuje komórki macierzyste z krwi. Taki zabieg trwa 3-4 godziny i po nim osoba wychodzi do domu. Druga metoda to pobranie materiału z talerza kości biodrowej, które jest robione pod narkozą.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości