Termomodernizacja największej szkoły podstawowej w gminie Ryki miała zakończyć się do końca września. Budowlańcy złożyli wniosek o przedłużenie robót o miesiąc
Początkowo wszystko szło zgodnie z planem. Budowlańcy zapowiadali, że są duże szanse, aby inwestycja została przeprowadzona w terminie. Problemy pojawiły się w wakacje. Pod koniec sierpnia widać było, że termin określony w przetargu może zostać niedotrzymany. - Wezwaliśmy wykonawcę do przyśpieszenia tempa prowadzonych prac - informuje burmistrz Jarosław Żaczek. Gmina wezwała również budowlańców do niezwłocznego usunięcia szkód powstałych podczas intensywnych opadów. Stwierdzono brak odpowiedniego zabezpieczenia budynku podczas prowadzonych robót. Urzędnicy mieli również zastrzeżenia do zbyt rzadkiej obecności kierownika budowy w Rykach. Inwestycję realizuje firma z Buska Zdroju.
Z kolei w pierwszej połowie sierpnia wykonawca robót zwrócił się do gminy o przedłużenie prac o 30 dni. Powodem miało być opóźnienie w dostawie warstwowych płyt dachowych do zamontowania na sali gimnastycznej w wyniku sytuacji epidemiologicznej. - Wykonawca nie potwierdził w swoich wyjaśnieniach wpływu sytuacji epidemicznej na powstanie opóźnień - tłumaczy burmistrz.
Na początku września firma złożyła kolejny wniosek. Tym razem powołała się na zapis w umowie, który przewiduje możliwość przedłużenia terminu wykonywania umowy o ilość dni trwania przedłużającego się postępowania przetargowego ponad zakładane 40 dni (postępowanie trwało 95 dni). Tym razem gmina uwzględniła wniosek. Roboty mają zakończyć się do 31 października.
Inwestycja w "Dwójce" zakłada m.in. ocieplenie ścian, nową elewację, wymianę drzwi i okien, remont schodów i wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Przebudowana zostanie również kotłownia. Zaplanowano wymianę pieców gazowych, instalacji c.o. i grzejników. Szkoła zostanie również pomalowana wewnątrz. Inwestycja jest możliwa dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków unijnych. Prowadzi ją Zakład Remontowo-Budowlany Stanisława Zawiszy z Buska-Zdroju. Będzie kosztowała ponad 4,1 mln zł.
"Dwójka", to największa szkoła podstawowa w gminie Ryki. Uczy się w niej ponad 500 uczniów i przedszkolaków. Nie jest jedyną szkoła, która w ostatnim czasie została poddana gruntownej termomodernizacji. Niedawno podobne inwestycje zakończyły się w Swatach oraz w szkole i przedszkolu w Bazanowie. Teraz dodatkowo, dzięki oszczędnościom na tych inwestycjach, będzie można zamontować instalacje fotowoltaiczne. Trwa przygotowanie przetargu. Według kosztorysu inwestorskiego inwestycja może kosztować ponad 265 tys. zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze