- Jest to bardzo prawdopodobne, ale ostateczna decyzja zapadnie za kilka tygodni. Na razie wstrzymajmy się ze spekulacjami - mówi wójt Ryszard Piotrowski
Gmina Nowodwór zakończyła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. - Najkorzystniejszą ofertę złożył Zakład Gospodarki Komunalnej z Adamowa - oznajmia wójt Ryszard Piotrowski. Adamów wyprzedził rycki PGKiM (523 tys. zł), garwolińskiego Ekolidera (552 tys. zł) oraz Ekoglobe z Międzyrzecza Podlaskiego (459 tys. zł). ZGK zaproponował za swoje usługi nieco ponad 380 tys. zł. - To dobra cena, ponieważ jest zbliżona do tej z poprzedniego przetargu - dodaje włodarz. Choć umowa jeszcze nie została podpisana to jest niemal pewne, że to właśnie spółka z Adamowa będzie wozić śmieci przez najbliższe 16 miesięcy. - Nasza obecna umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów wygasa 31 sierpnia, ale żeby nie ogłaszać przetargu tylko na cztery miesiące, nowa umowa będzie obowiązywać do końca przyszłego roku - tłumaczy wójt. Gmina zabezpieczyła na ten cel w budżecie jednak 320 tys. zł. Aby zrealizować gospodarkę śmieciową trzeba dołożyć 60 tys. zł.
O tym, że opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych idą w górę mówi się wszędzie. Dlatego dotychczasowe, niższe stawki w porównaniu z gminami ościennymi, mogą ulec zmianie. Nowy kontrakt z firmą komunalną będzie realizowany według zasad określonych w znowelizowanej ustawie o gospodarce śmieciowej. Zgodnie z jej zapisami m.in. od kwietnia do października odpady zmieszane muszą być odbierane dwa razy w miesiącu. Natomiast za gromadzenie odpadów biodegradowalnych w kompostownikach samorząd musi stosować ulgi. Początkowo te zapisy miały wejść w życie we wrześniu, ale ze względu na pandemię koronawirusa termin został przesunięty na początek 2021 roku. W ten sposób gminy otrzymały dodatkowy czas na dostosowanie lokalnych przepisów do nowych zapisów ustawowych. - Rada Gminy Nowodwór już dokonała takich zmian, więc do ich wprowadzenia jesteśmy pod tym względem przygotowani - zaznacza wójt.
Ale co w takim razie z podwyżkami? - Wydają się nieuniknione. Wysokość nowych stawek powinniśmy ustalić we wrześniu - dodaje Piotrowski. To jeszcze nie jest pewne, ale w Nowodworze mówi się o minimalnych zmianach. W grę wchodzi zwiększenie opłat średnio o 4 zł od gospodarstwa domowego. - Jest to bardzo prawdopodobne, ale ostateczna decyzja zapadnie za kilka tygodni. Na razie wstrzymajmy się ze spekulacjami - ucina włodarz.
Jak na razie urząd gminy nie precyzuje, w jaki sposób rozwiąże sprawę gromadzenia odpadów organicznych w przydomowych kompostownikach. O ile wielu mieszkańców od lat używa tego sposobu, to na razie nie wiadomo, jakiej wysokości będą ulgi oraz od jakiej kwoty. Np. w gminie Kłoczew rada podjęła uchwałę o udzieleniu ulgi dla osób używających kompostowników. W przypadku takiej deklaracji ulga wynosi 5 zł na jedną osobę zamieszkującą gospodarstwo. - Aby ocenić to na poziomie naszej gminy musimy przeprowadzić odpowiednią analizę - zaznacza Ryszard Piotrowski.
Zwycięzca przetargu zajmie się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów zmieszanych i biodegradowalnych dwa razy w miesiącu w okresie od kwietnia do października. W pozostałym okresie będą odbierane raz w miesiącu. Raz w miesiącu mają być odbierane papier, metale, tworzywa sztuczne i szkło.
Umowa będzie dotyczyć nie tylko odpadów z ponad 960 nieruchomości zamieszkałych, ale również z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Nowodworze. Tam mieszkańcy mogą oddawać m.in.: baterie, akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe i niebezpieczne, a także odpady budowlane, remontowe czy popiół.
Ramka
Obecnie za śmieci segregowane dla gospodarstw domowych z gm. Nowodwór płacimy:
1 os. - 10 zł
2 os. - 20 zł
3 os. - 29 zł
4 os. - 36 zł
5 os. i więcej - 43 zł
Za śmieci niesegregowane dla gospodarstw domowych:
1 os. - 20 zł
2 os. - 40 zł
3 os. - 58 zł
4 os. - 72 zł
5 os. i więcej - 86 zł
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze