Reklama

Uczniowie szkoły średniej stworzyli platformę Informejtyków

Ponad 1000 użytkowników, 100 dostępnych zadań, 10 000 odwiedzin i 4000 linii kodu. Informatyczna platforma edukacyjna stworzona przez uczniów XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie ciągle się rozwija.

„Jeśli nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób” – mawiał amerykański pisarz Napoleon Hill. To motto przyświeca młodym adeptom informatyki, którzy w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii stworzyli darmową platformę informatyczną dla uczniów szkół podstawowych. Postanowili rozpowszechniać wiedzę z zakresu programowania i algorytmiki oraz pokazania, że informatyka może być dobrą zabawą. Serwis przez nich stworzony dostępny jest pod adresem https://informejtycy.pl/.

O projekcie

Reklama

Projekt „Informejtycy” powstał z myślą o rosnącym zapotrzebowaniu na wysokiej jakości edukację informatyczną, dostępną dla każdego – niezależnie od miejsca zamieszkania, sytuacji życiowej czy materialnej – informują autorzy serwisu. W dynamicznie zmieniającym się świecie umiejętności programistyczne i znajomość algorytmiki stają się kluczowe. Dlatego stworzyli w pełni bezpłatną platformę online, która umożliwia rozwój kompetencji wszystkim zainteresowanym – bez względu na wiek, doświadczenie czy zasoby finansowe – dodają.

Stworzona przez nich platforma oferuje szeroki wybór zadań, których rozwiązanie, z pomocą dostępnych materiałów, jest w zasięgu każdego użytkownika.

Reklama

Młodzi informatycy chcą wyróżniać się na tle innych, dlatego obok tradycyjnych zadań proponują również takie, które polegają na identyfikowaniu i naprawianiu błędów w istniejących kodach. Tego rodzaju ćwiczenia uczą interpretowania kodu stworzonego przez innych – umiejętności niezwykle istotnej w pracy zespołowej – podkreślają.

Informejtycy to coś znacznie więcej niż platforma edukacyjna, to przestrzeń, która inspiruje, rozwija pasję i przygotowuje do wyzwań współczesnego świata technologii.

O autorach

Reklama

Autorzy serwisu są dziewięcioosobową grupą uczniów klasy Ic XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie: Krysia, Zuzia, Adam, Antek, Bartek, Dawid, Eryk, Patryk i Szymon. Jeszcze niedawno byli sobie obcy, ale połączyła ich wspólna pasja – informatyka. Tworzą zespół, który wspiera się, wzajemnie pomaga i wspólnie podąża ścieżką odkrywania tajników informatyki i programowania.

Już w chwili rozpoczęcia nauki w liceum mogli pochwalić się tytułami laureatów lub finalistów Olimpiady Informatycznej Juniorów oraz kuratoryjnego konkursu informatycznego LOGIA. To właśnie informatyka stała się fundamentem ich współpracy. W listopadzie 2024 roku w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii postanowili stworzyć projekt „Informejtycy”.

Reklama

– Naszym celem jest pokazanie, jak świetną zabawą jest rozwiązywanie zadań z algorytmiki i programowania, co ta wiedza daje i w czym może nam pomóc – informują uczniowie.

– Jeśli zarazimy tą naszą pasją choć jedną/jednego z Was, to warto działać – dodają, cytując amerykańskiego pisarza Napoleona Hilla: „Jeśli nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób”.

 

 

źródło: informejtycy.pl

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 27/03/2025 07:56
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości