Reklama

Uczniowie z Hiszpanii odwiedzili rówieśników w Rykach

Dzięki rodzicom i nauczycielom mogli zaznać tego, co zwykle jest udziałem ich rówieśników w dużych miastach. W czerwcu uczniowie z Ryk gościli przyjaciół z hiszpańskiego Sabadell

Grupa z Półwyspu Iberyjskiego odwiedziła gminę w ramach wymiany młodzieży. Przez cztery dni 18 turystów poznawało walory miasta i okolic oraz nawiązywało bezpośrednie relacje z polskimi kolegami. Był czas na rozrywkę, zabawę i nowe wyzwania. Niecodzienne spotkanie stało się też okazją do doskonalenia umiejętności językowych, a zwłaszcza języka angielskiego. Bo tylko w taki sposób komunikowali się zarówno nasi, jak i hiszpańscy uczniowie.

Trudne kroki poloneza

Plan kilkudniowego pobytu w Rykach zakładał przede wszystkim zrealizowanie projektu edukacyjnego. W szkole goście i gospodarze zaprezentowali w języku angielskim kulturę własnych narodów. O ile jednak Hiszpanie bazowali na słowach, to ryccy uczniowie postanowili pokazać folklor w praktyce. Przy udziale Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego wciągnęli przybyszów do poloneza. Jak się okazało, nauka polskiego tańca była dla nich sporym przeżyciem.

Reklama

Nie mniejsze wrażenie na młodzieży z Sabadell wywarły spacery po mieście i wycieczki po okolicy. Oprowadzaniem po Rykach zajęli się nauczyciele i rodzice goszczący uczniów w swoich domach. W ten sposób grupa zobaczyła kościół, pływalnię, rynek, Stare Miasto i pozostałości po kulturze żydowskiej. Jeszcze więcej emocji wzbudziły wyjazdy do Kazimierza Dolnego, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i muzeum na Majdanku.

Elementem wieńczącym wizytę było zaś ognisko. A najwięcej frajdy sprawiło pieczenie kiełbasek na patyku. Czegoś podobnego Hiszpanie do tej pory nie widzieli.

Reklama

Polsko-hiszpańska przyjaźń

Młodzież z Sabadell przybyła do Ryk na zaproszenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 i Urzędu Miejskiego. - Chodziło o to, by w ramach doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem obcym doszło do wymiany naszych uczniów z uczniami z innego państwa – mówi dyrektor PSP Wioletta Kaczorek. Dzięki rozległym kontaktom jednej z nauczycielek języka angielskiego szkole udało się nawiązać współpracę z podobną placówką w Hiszpanii.

Jak się okazało pomysł był strzałem w dziesiątkę. - Nasi uczniowie jeszcze przed przyjazdem Hiszpanów nawiązali z nimi znajomość na facebooku. Podczas wizyty, chętnie opowiadali im o Polsce, a dziś nadal utrzymują ze sobą kontakt, oczywiście w języku angielskim – tłumaczy koordynator akcji Marta Pośpiech.

Reklama

Tak udany pobyt gości z Sabadell nie byłby możliwy bez zaangażowania rodziców i nauczycieli. - Nie oczekując nic w zamian wzięli na siebie koszty pobytu dzieci i mimo żywiołowości Hiszpanów, zawsze byli dla nich cierpliwi – tłumaczy Pośpiech. W rewanżu za wizytę w Rykach, młodzież z "jedynki" odwiedzi Sabadell we wrześniu.

Tomasz Kępka

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości