Radni przyjęli budżet gminy Ułęż na 2022 rok. Wśród inwestycji znajdzie się m.in. modernizacja dróg, sieci wodociągowych i przebudowa Gminnego Ośroska Kultury
Budżet zakłada dochody w wysokości 20,6 mln zł i wydatki w kwocie 22,7 mln zł. Deficyt budżetowy w kwocie 2,2 mln zł zostanie sfinansowany nadwyżką budżetową z lat ubiegłych oraz niewykorzystanymi środkami pieniężnymi na rachunku bieżącym. Gmina nie posiada kredytów i nie planuje ich zaciągania w najbliższych latach. Radni byli jednogłośni podczas głosowania za uchwałą budżetową. - Wspólnymi siłami udaje nam się wiele zrobić. Szczególnie doceniają to osoby przyjeżdżające z zewnątrz. Chwalą stan naszych dróg i wielość przeprowadzanych inwestycji mimo niewielkich środków. Mam nadzieję, że nadal będziemy sprawnie działać i unikać zadłużeń - mówi wójt Barbara Pawlak.
Jedną z największych inwestycji jest remont i przebudowa Gminnego Ośrodka Kultury w Ułężu. Remont zakłada wymianę instalacji elektrycznej i hydraulicznej, przebudowę budynku i dostosowanie do obecnych standardów, a także montaż instalacji wykorzystującej odnawialne źródła energii. W planach jest także uporządkowanie terenu przed budynkiem. - Prace będą kosztować 4,2 mln zł. Przebiegają zgodnie z planem i mamy nadzieję, że 4 listopada odbierzemy to zadanie - podkreśla włodarz. - Będziemy musieli doposażyć GOK, kupić ławki, krzesła i potrzebne sprzęty, ale póki co, nie zaplanowaliśmy tych wydatków w obecnym budżecie - dodaje.
W ramach realizacji projektu "Cyfrowa gmina" zostanie dokupiony serwer oraz programy komputerowe, które umożliwią e - usługi w urzędzie gminy. - Dzięki temu mieszkańcy nie będą musieli fatygować się do nas, bo wiele spraw będą mogli załatwić za pomocą komputerów - podkreśla Pawlak.
Gmina planuje również inwestowanie w infrastrukturę drogową. W ramach otrzymanych środków z rządowego programu "Polski Ład" samorząd planuje wyremontować drogę w Korzeniowie. - Chodzi o odcinek o długości ok. 2 km. Biegnie od centrum sołectwa do kockiej szosy. Wymaga pilnego remontu, bo na trasie są koleiny i nawierzchnia jest zniszczona - mówi pani wójt.
Ułęski samorząd otrzymał również 300 tys. zł z puli środków rządowego programu wsparcia dla gmin popegeerowskich. Środki zostaną przeznaczone na remont drogi w Podlodowie. Chodzi o odcinek od drogi powiatowej w kierunku pałacu. - Mamy nadzieję, że w przyszłości pałac w Podlodowie zostanie wyremontowany i będzie miejscem, gdzie przyjadą turyści - wyjaśnia.
Problemem gminy jest też brak oczyszczalni ścieków i sprawnego samochodu asenizacyjnego.Gmina otrzymała blisko 1,9 mln zł subwencji wyrównawczej z przeznaczeniem na budowę kanalizacji. Aby to było możliwe, najpierw trzeba wybudować oczyszczalnię ścieków. - Te pieniądze "spadły" nam z nieba. O każdą inną złotówkę musimy się starać, pisać wnioski i wykonać mnóstwo telefonów. Postanowiliśmy, że te pieniądze przeznaczymy na zakup działki pod budowę oczyszczalni i zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, co może potrwać co najmniej rok - tłumaczy Barbara Pawlak.- Oczyszczalnia średniej wielkości, to koszt ok. 8-10 mln zł. Chcielibyśmy złożyć wniosek o dofinansowanie z Polskiego Ładu, bo z własnych środków nie jesteśmy w stanie podjąć tej inwestycji - dodaje.
W planach na ten rok jest również modernizacja infrastruktury wodociągowej. Gmina na ten cel otrzymała dofinansowanie w kwocie 4,7 mln zł. Z własnych środków wyda 250 tys zł. - Będzie to wybudowanie brakującej sieci wodociągowej w Sobieszynie (ok. 1 km), Sarnach (ok. 1,5 km) i Ułężu (1, 2 km), przy czym w Ułężu chcemy wymienić ponad kilometr istniejącego wodociągu azbestowego - tłumaczy włodarz.
Część z zdań, które rozpoczęły się w minionym roku, zostaną zakończone w obecnym. Przykładem jest modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie. 226 lamp rtęciowych zostało wymienionych na LED-owe. Łączny koszt inwestycji to 969 tys. zł, z czego dofinansowanie z UE, to 693,7 tys. zł (85%). Resztę "dołoży" gmina. Oświetlenie pojawiło się również w miejscach, w których do tej pory go nie było m.in. w Ułężu, Podlodowie i Sobieszynie. - Mieszkańcy złożyli jeszcze wiele wniosków na uzupełnienie oświetlenia. Czekamy na odpowiedź z urzędu marszałkowskiego, czy dostaniemy dodatkowe środki - podsumowuje Barbara Pawlak.
Planowane inwestycje
Rozbudowa i rozbudowa Gminnego Ośrodka Kultury w Ułężu - 4,2 mln zł
Przebudowa drogi gminnej w Korzeniowie - 3,5 mln zł
Rozbudowa sieci kanalizacyjnej w Ułężu i Sarnach - 370 tys. zł
Budowa drogi w Podlodowie - 300 tys. zł
Modernizacja infrastruktury wodociągowej na terenie gminy - 250 tys. zł
Cyfrowa gmina - 100 tys. zł
Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy - 50 tys. zł
Dokumentacja projektowa na modernizację OSP - 12 tys. zł
Zakup materiałów na budowę świetlicy wiejskiej w Miłoszach - 9,1 tys. zł
Dokończenie ogrodzenia placu zabaw w Lendzie Ruskim - 6,5 tys. zł
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze