Reklama

UŁĘŻ: Pensja pani wójt poszybowała do góry

Dotychczas Barbara Pawlak zarabiała 9.520 zł. Po podwyżce uchwalonej przez radę gminy jej pensja wzrośnie o 6 056 tys. zł. Więcej zarobią też radni i sołtysi

Zmianę wymusiła ustawa przyjęta przez Sejm. Ponieważ zawiera przedział minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia, jednak bez zapisu o kwocie, to samorządom pozostawiono decyzję o dokładnej wysokości wynagrodzenia. Rada Gminy w Ułężu podjęła uchwały o podwyżkach dla wójt, radnych i sołtysów podczas sesji, która odbyła się 30 grudnia. Do tej pory wynagrodzenie Barbary Pawlak wynosiło 9.520 zł (brutto). Radni głosowali nad uchwałą, w której wynagrodzenie wzrosło do 15.576 zł (brutto). To podwyżka o 6 056 zł. Uchwała została przyjęta 10 głosami. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. - Nie zostałam wójtem dla pieniędzy. Od 2018 roku nie było w gminie Ułęż podwyżki ustalonego na początku kadencji wynagrodzenia. Starałam się do tej pory bardzo oszczędnie pod względem wydawania publicznych pieniędzy wykonywać swoją funkcję - podkreśla wójt Barbara Pawlak. - Nie mam służbowego auta, telefonu, nie biorę delegacji po terenie powiatu, nie zapisuję się na płatne szkolenia, choć jest bardzo dużo takich propozycji, czasem różne inicjatywy społeczne wspieram także własnymi środkami finansowymi - dodaje. 

Nie zarabiać, a działać

Na tej samej sesji radni zadecydowali również o swoich poborach. Radni dyskutowali nad dwoma projektami uchwały. Pierwszy zakładał wynagrodzenie dla przewodniczącego w wysokości 1,4 tys. zł, wiceprzewodniczącego 800 zł, przewodniczącego komisji 600 zł, radnego, który jest członkiem komisji 500 zł i radnego 300 zł. Projekt został negatywnie zaopiniowana przez komisje stałe rady gminy. - Zaproponowaliśmy niższe diety, bo uznaliśmy, że nasza gmina dysponuje niewielkim budżetem, a poza tym, to nie jest czas na podwyżki. Jest wiele inwestycji do zrealizowania - mówi Jacek Beczek, przewodniczący Rady Gminy Ułęż. - Przyszliśmy tu po to, aby działać na rzecz ludzi, a nie zarabiać. Najpierw trzeba myśleć o innych, a potem ewentualnie nagradzać siebie - tłumaczy. Diety radnych nie były podwyższane od początku kadencji. - Uznaliśmy, że teraz podwyższymy je nieco, aby nie wracać do tego tematu za niedługi czas - podkreśla. Dotychczasowa dieta dla przewodniczącego rady gminy wynosiła 960 zł, wiceprzewodniczącego 650 zł, przewodniczącego komisji stałych 470 zł, radnego, który jest członkiem dwóch lub więcej komisji - 420 zł, radnego, który jest członkiem jednej komisji - 290 zł, radni pozostali - 180 zł.

Reklama

"Są ważniejsze sprawy"

Projekt drugiej uchwały zakładał wynagrodzenie dla przewodniczącego w wysokości 1,2 tys. zł, wiceprzewodniczącego 750 zł, radnego, przewodniczącego komisji 550 zł, radnego, który jest członkiem komisji 500 zł, pozostałych radnych 200 zł. Radni odrzucili pierwszą uchwałę. Wszyscy głosowali przeciwko. Druga zyskała aprobatę rajców. "Za" było 11 osób. - Było wiele różnych głosów na ten temat i długo dyskutowaliśmy, ale udało nam się wypracować racjonalne stawki. Uznaliśmy, że w dobie pandemii nie ma co obciążać naszego i tak niewielkiego budżetu - oznajmia radna Jagoda Zdrojewska. - Każda oszczędność się liczy, a my, jako radni, pełnimy funkcje społeczne. Nie startowaliśmy w wyborach, po to, aby zarabiać. Jest wiele ważnych spraw w gminie i inwestycji, na które są potrzebne pieniądze - podsumowuje.

Barbara Pawlak podkreśla, że radni nie powinni być gorzej potraktowani od radnych innych gmin. - Motywacja do pracy na rzecz społeczności lokalnej, to też ważna sprawa. Szczególnie, że u nas dzieje się bardzo dużo. Mamy wiele inwestycji i planów. Większe zaangażowanie radnych jest więc potrzebne. Do tej pory nieźle nam się współpracowało w najważniejszych dla gminy kwestiach. Potrzeby mieszkańców były i są najważniejsze - podkreśla pani wójt.

Reklama

W górę poszły również diety dla sołtysów. Do tej pory za udział w sesjach, zebraniach, spotkaniach otrzymywali po 50 zł. Po podwyżce będą otrzymywać 100 zł. Uchwała została jednogłośnie przegłosowana. 

 

Miesięczne wynagrodzenie wójt (brutto):

wynagrodzenie zasadnicze - 8.200 zł

dodatek funkcyjny - 2.520 zł

 dodatek specjalny (30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego) - 3.216 zł

dodatek za wieloletnią pracę (20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego) - 1.640 zł

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości