Sołectwo Ułęż zajęło I miejsce w etapie wojewódzkim ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa”
Zgłoszenie i potrzebne dokumenty złożyła sołtys Anna Jurkowska. - Cieszę się, że nasze inicjatywy zostały docenione. Teraz będziemy starać się jeszcze bardziej - zaznacza. Do konkursu mogli zgłaszać się sołtysi, którzy wspólnie z mieszkańcami realizowali projekty finansowane ze środków funduszu sołeckiego. Oceniana był m.in. trafność, oryginalność, pomysłowość i wpływ realizowanych przedsięwzięć na poprawę warunków życia oraz zaangażowanie mieszkańców. Wpłynęło ponad 183 projekty z całej Polski, z których komisja wybrała po jednym z każdego województwa. Wśród niech jest "Upiększanie centrum Ułęża", ocenione jako najlepszy projekt na Lubelszczyźnie.
Projekt zakładał m.in. ukwiecanie miejscowości. Wiosną ub.r. tereny przy urzędzie gminy, rondzie, skwerku i Wzgórzu Pięciu Figur nabrały nowych barw. To za sprawą pięknych, kolorowych kwiatów i krzewów. Ich sadzeniem zajęły się członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Pieniądze na ich zakup pochodziły z funduszu sołeckiego. Część z nich podarowała również Grażyna Głodek z Ułęża, a byliny pochodziły z ogródków gospodyń. Z kolei jesienią te same miejsca upiększały kolorowe chryzantemy w doniczkach. Samorząd otrzymał kwiaty w ramach rządowej akcji wspierania producentów z terenu gminy. Tym razem aranżacją kwiatów również zajęły się panie z KGW.
Mieszkańcy Ułęża mają głowy pełne pomysłów, aby przystroić sołectwo. Włączają się w różne akcje upiększania swojej małej ojczyzny o każdej porze roku. Zimą tuż przy wjeździe do miejscowości na skwerku pojawił się niebanalny bałwan, wykonany ze... zużytych opon. Niedaleko magistratu stanęły kolorowe pacyny na deseczkach zrobione z zielonych iglastych gałązek i siana. Anna Jurkowska zgłosiła te i wiele innych projektów na konkurs zorganizowany przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów z siedzibą w Koninie. Trzeba było przesłać zdjęcia z wykonanych prac i skompletować dokumentację. - Dziękuję wszystkim mieszkańcom za włączanie się do wspólnych inicjatyw. Razem możemy więcej - podsumowuje.
Celem konkursu była m.in. aktywizacja społeczności wiejskiej na rzecz podejmowanych inicjatyw, prezentacja dobrych praktyk i współpracy, wymiana doświadczeń, promocja wsi, identyfikacja najbardziej aktywnych mieszkańców, czy prezentowanie możliwości wykorzystywania środków pochodzących z funduszy sołeckich. Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem nagród dla nominowanych laureatów ogólnopolskiej konferencji odbędzie się, gdy warunki epidemiologiczne na to pozwolą.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze