Reklama

UŁĘŻ: Sołtys i mieszkańcy wiedzą na co wydawać kasę

Sołectwo Ułęż zajęło I miejsce w etapie wojewódzkim ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa”

Zgłoszenie i potrzebne dokumenty złożyła sołtys Anna Jurkowska. - Cieszę się, że nasze inicjatywy zostały docenione. Teraz będziemy starać się jeszcze bardziej - zaznacza. Do konkursu mogli zgłaszać się sołtysi, którzy wspólnie z mieszkańcami realizowali projekty finansowane ze środków funduszu sołeckiego. Oceniana był m.in. trafność, oryginalność, pomysłowość i wpływ realizowanych przedsięwzięć na poprawę warunków życia oraz zaangażowanie mieszkańców. Wpłynęło ponad 183 projekty z całej Polski, z których komisja wybrała po jednym z każdego województwa. Wśród niech jest "Upiększanie centrum Ułęża", ocenione jako najlepszy projekt na Lubelszczyźnie.

Kolorowe kwiaty w centrum

Projekt zakładał m.in. ukwiecanie miejscowości. Wiosną ub.r. tereny przy urzędzie gminy, rondzie, skwerku i Wzgórzu Pięciu Figur nabrały nowych barw. To za sprawą pięknych, kolorowych kwiatów i krzewów. Ich sadzeniem zajęły się członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Pieniądze na ich zakup pochodziły z funduszu sołeckiego. Część z nich podarowała również Grażyna Głodek z Ułęża, a byliny pochodziły z ogródków gospodyń. Z kolei jesienią te same miejsca upiększały kolorowe chryzantemy w doniczkach. Samorząd otrzymał kwiaty w ramach rządowej akcji wspierania producentów z terenu gminy. Tym razem aranżacją kwiatów również zajęły się panie z KGW. 

Reklama

"Razem możemy więcej"

Mieszkańcy Ułęża mają głowy pełne pomysłów, aby przystroić sołectwo. Włączają się w różne akcje upiększania swojej małej ojczyzny o każdej porze roku. Zimą tuż przy wjeździe do miejscowości na skwerku pojawił się niebanalny bałwan, wykonany ze... zużytych opon. Niedaleko magistratu stanęły kolorowe pacyny na deseczkach zrobione z zielonych iglastych gałązek i siana. Anna Jurkowska zgłosiła te i wiele innych projektów na konkurs zorganizowany przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów z siedzibą w Koninie. Trzeba było przesłać zdjęcia z wykonanych prac i skompletować dokumentację. - Dziękuję wszystkim mieszkańcom za włączanie się do wspólnych inicjatyw. Razem możemy więcej - podsumowuje.

Celem konkursu była m.in. aktywizacja społeczności wiejskiej na rzecz podejmowanych inicjatyw, prezentacja dobrych praktyk i współpracy, wymiana doświadczeń, promocja wsi, identyfikacja najbardziej aktywnych mieszkańców, czy prezentowanie możliwości wykorzystywania środków pochodzących z funduszy sołeckich. Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem nagród dla nominowanych laureatów ogólnopolskiej konferencji odbędzie się, gdy warunki epidemiologiczne na to pozwolą.

Reklama

 

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości