Reklama

Unia wykłada 11 mln zł na rewitalizację centrum Ryk

29/01/2019 10:21
Rusza największa inwestycja w historii miasta. Potrwa 3 lata. - Jeszcze w lutym chcemy ogłosić pierwszy przetarg - informuje burmistrz Jarosław Żaczek


Wartość kosztorysowa kompleksowej rewitalizacji ryckiej starówki to prawie 17 mln zł. Inwestycja nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego. Kilkanaście dni temu burmistrz Jarosław Żaczek podpisał umowę z marszałkiem województwa lubelskiego Jarosławem Stawiarskim na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Do gminnej kasy trafi w sumie prawie 11 mln. zł. - Cieszę się, że po długich staraniach jest decyzja i podpisaliśmy umowę na rewitalizację miasta. To będzie największe zadanie inwestycyjne w historii naszej gminy - zaznacza burmistrz Żaczek.

Ostateczna cena po przetargach


Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu, który ma wyłonić wykonawców pierwszego etapu inwestycji, czyli rewitalizację terenów zielonych i budynku przy ul. Poniatowskiego, w którym swoją siedzibę miała policja. - W tym roku będziemy chcieli też ogłosić przetarg na poprawę infrastruktury Starego Miasta - informuje włodarz. Projekt zakłada przebudowę kilku ulic (Cicha, Jeziorna, Rynek Stary, Wjazdowa, Przechodnia, Wylot, Kanałowa, Objazdowa, Krótka) oraz budowę i modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej oraz oświetleniowej. Planowana jest również modernizacji budynków komunalnych przy ul. Przechodnia 3/4, Cichej 10 i 22, Rynek Stary 8/10, Wylot 3/7 i Łukowska 20/24. To plany na rok 2020 i 21.

Fontanna w parku


Najpierw swój wygląd i funkcjonalność zmienią park przy ulicy Warszawskiej oraz skwery przy ul. Szkolnej i kościele parafialnym. Wyremontowane zostaną zniszczone alejki, a na terenie parku przy ul. Warszawskiej powstaną miejsca do odpoczynku, rozrywki i uprawiania sportu. Znikną obumarłe i chore drzewa, a cała zieleń zostanie uporządkowana. Od strony PKS-u pojawi się ogrodzenie. Wygląd pałacu ma uatrakcyjnić ustawiona przed nim podświetlona fontanna. Wokół osi pałacu zaplanowano taras obsadzony głównie różami parkowymi. W zachodniej części parku przy ulicy Słowackiego zaplanowano plac zabaw, a przy budynku biblioteki miniamfiteatr na 164 miejsca siedzące. Na to zadanie gmina również pozyskała środki z UE (250 tys. zł). Całkowity koszt to blisko 600 tys. zł.

Rudery do wyburzenia


W tym roku modernizacji doczeka się też budynek po komendzie policji. Tu miałby się mieści Ośrodek Pomocy Społecznej. Będzie również miejsce dla organizacji pozarządowych jak ZHP (jest propozycja przeniesienia harcówki z ul. Piaskowej), czy klubów sportowych.

W rewitalizację tej części miasta wpisuje się również planowana budowa hali widowiskowo-sportowej. Ma ruszyć w tym roku. Według kosztorysu pochłonie ponad 13 mln zł. W tym przypadku dofinansowanie (3,5 mln zł) będzie pochodziło z budżetu państwa. Z przestrzeni publicznej zniknie nie tylko barak, w którym teraz ćwiczą sportowcy, ale również rozpadające się niezamieszkałe domy w jego sąsiedztwie przy ul. Warszawskiej. Gmina odkupiła już te nieruchomości z myślą o terenie pod budowę nowej hali.

Planowane efekty

1,1 km - przebudowanych dróg gminnych

5,14 ha - powierzchni objętej rewitalizacją

997,5 m2 - wyremontowanych budynków publicznych

16,9 mln zł będzie kosztować rewitalizacja

 
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości