Świętowanie kończącego się roku i powitanie nowego, może być uciążliwe dla amatorów plenerowej zabawy. Wojewoda Lech Sprawka wydał rozporządzenie w sprawie używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa lubelskiego
Dokument wprowadza zakaz używania tego typu wyrobów w miejscach publicznych. Wystrzały petard i fajerwerków będą są zakazane od dnia 26 grudnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. Wyjątkiem będzie wyłącznie dzień sylwestrowy, ale nie w całości. Stosownie do rządowych obostrzeń 31 grudnia zakaz nie będzie stosowany jedynie do godz. 19.00. Natomiast w Nowy Rok od godz. 6.00.
Przepisy rozporządzenia nie będą stosowane się do pokazów pirotechnicznych organizowanych przez podmioty zawodowo trudniące się tego typu działalnością oraz do podmiotów uprawnionych do korzystania z materiałów pirotechnicznych na mocy odrębnych przepisów. A za wszelkie naruszenia zakazu można spodziewać się kar grzywny wymierzanej zgodnie z kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia.
W wydanym rozporządzeniu wojewoda lubelski przypomniał również, aby używanie wyrobów pirotechnicznych odbywało się z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego. A w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia, zastrzegł, by korzystały one z tych wyrobów tylko pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę.
Rozporządzenie wydane zostało w celu ochrony życia, zdrowia i mienia osób oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. A pełna treść rozporządzenia znajduje się w BIP LUW.
Tomasz Kępka
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze