Na co dzień uczą się nowych umiejętności i rozwijają pasje, ale przede wszystkim tworzą wielką rodzinę. W środę zaprosili do siebie gości i przyjaciół. 20 maja uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rykach świętowali Dzień Godności
Obchody zaczęły się w kościele od Mszy św., którą w intencji pracowników i uczestników WTZ odprawił proboszcz ryckiej parafii ks. prałat Stanisław Chodźko. Główne uroczystości odbyły się w siedzibie WTZ, gdzie zaproszeni goście i rodzice mogli obejrzeć przygotowane na ten dzień atrakcje.
Sens obchodzonego święta wyjaśniła prezes ryckiego koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. - Chcemy wspólnie zwrócić uwagę na godność osób z niepełnosprawnością oraz ich prawo do aktywnego udziału w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym – mówiła Krystyna Kornas.
O tym, że uczestnicy Warsztatów są rzeczywiście aktywni, można było przekonać się podczas części artystycznej. Grupa teatralna „Kreska” przygotowała inscenizację, której jako motyw uczyniła hasło tegorocznych Dni Godności „Jeden świat – wiele barw”.
Na deser wszyscy mieli okazję wysłuchać koncertu. Po raz pierwszy dla społeczności WTZ z własnymi utworami wystąpił zespół Michała Pastuszaka Bard Band. Związany z Dęblinem i Rykami twórcy do tego stopnia spodobali się warsztatowiczom, że wręcz porwali ich do tańca.Za udział w tegorocznych obchodach podziękowała kierownik Warsztatów. - Razem możemy tworzyć wyjątkową przestrzeń pełną życzliwości, wrażliwości i szacunku. Każdy z uczestników jest dla nas ważny, ma swoją wartość i swój niepowtarzalny dar. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną uczą tego, co najważniejsze: szczerości, otwartości i wrażliwości. To nie tylko święto godności, ale też akceptacji i wspólnoty - mówiła Wasilewska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze