Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie rozważając mękę i śmierć Jezusa. Po południu w świątyniach rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża. W sposób szczególny Krzyż Jezusa można adorować w kościele parafialnym w Kłoczewie. To tu znajdują się relikwie Krzyża Świętego. Są w parafii od 285 lat, ale kult Krzyża Św. został wznowiony 5 lat temu, kiedy przypadkowo te najcenniejsze dla Chrześcijan relikwie odnalazł ks. Marek Kot. W grudniu 2016 roku w zakrystii proboszcz natknął się na schowany relikwiarz z cząstką krzyża, na którym umarł Jezus. - Relikwie Krzyża Świętego są naszym największym skarbem - przyznaje ks. Marek Kot. Niewiele kościołów może się tym poszczycić. W całej diecezji siedleckiej są tylko dwie takie relikwie. O ich autentyczności świadczy certyfikat z 1737 roku podpisany w Rzymie przez arcybiskupa Bazylego Matrangę. Znajdował się on również w odnalezionym relikwiarzu.
Uroczystej instalacji relikwii oraz wznowienia kultu Krzyża Świętego dokonał w pierwszy piątek Wielkiego Postu 2017 roku ks. bp Kazimierz Gurda.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze