Reklama

Wielki Piątek, jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy św.

Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie rozważając mękę i śmierć Jezusa. Po południu w świątyniach rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża. W sposób szczególny Krzyż Jezusa można adorować w kościele parafialnym w Kłoczewie. To tu znajdują się relikwie Krzyża Świętego. Są w parafii od 285 lat, ale kult Krzyża Św. został wznowiony 5 lat temu, kiedy przypadkowo te najcenniejsze dla Chrześcijan relikwie odnalazł ks. Marek Kot. W grudniu 2016 roku w zakrystii proboszcz natknął się na schowany relikwiarz z cząstką krzyża, na którym umarł Jezus. - Relikwie Krzyża Świętego są naszym największym skarbem - przyznaje ks. Marek Kot. Niewiele kościołów może się tym poszczycić. W całej diecezji siedleckiej są tylko dwie takie relikwie. O ich autentyczności świadczy certyfikat z 1737 roku podpisany w Rzymie przez arcybiskupa Bazylego Matrangę. Znajdował się on również w odnalezionym relikwiarzu.

Uroczystej instalacji relikwii oraz wznowienia kultu Krzyża Świętego dokonał w pierwszy piątek Wielkiego Postu 2017 roku ks. bp Kazimierz Gurda.

Reklama

 

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości