Reklama

Wielkie widowisko patriotyczne – koronacja, defilada i historia na żywo z udziale uczniów Kickiego

Na zaproszenie władz samorządowych Województwa Lubelskiego drużyna reprezentacyjna od Kickiego wzięła udział w obchodach Tysiąclecia Królestwa Polskiego.

Lubelszczyzna świętuje wielki jubileusz! W dniach 11–12 maja odbyły się Wojewódzkie Obchody Tysiąclecia Królestwa Polskiego, które zgromadziły przedstawicieli władz samorządowych, środowisk historycznych, wojska oraz mieszkańców regionu. Szczególnym wyróżnieniem dla drużyny reprezentacyjnej od Kickiego było defilowanie tuż za sztandarem Województwa Lubelskiego.

Msza święta i uroczysty przemarsz

Obchody rozpoczęły się 11 maja mszą świętą w Archikatedrze Lubelskiej. W nabożeństwie uczestniczyły władze samorządowe, poczty sztandarowe, grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele stowarzyszeń oraz koła gospodyń wiejskich.

Reklama

Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz. Trasa prowadziła od ulicy Królewskiej do Placu Teatralnego, przy którym znajduje się Centrum Spotkania Kultur. W wydarzeniu uczestniczyła asysta honorowa 18 Brygady Zmechanizowanej.

Defilujący uczniowie z Kickiego maszerowali z biało-czerwonymi chorągiewkami, wzbudzając zainteresowanie mieszkańców Lublina. – To była wyjątkowa okazja, by zamanifestować patriotyzm – podkreśla Zuzanna Bednarczyk. – Ludzie robili nam zdjęcia i filmowali nas na trasie przemarszu – dodaje Oliwia Jurkowska.

Reklama

Capstrzyk i przemówienie marszałka

Na Placu Teatralnym odbył się uroczysty capstrzyk. W jego trakcie złożono meldunek, podniesiono flagę państwową, odśpiewano hymn narodowy oraz odczytano Apel Pamięci.

Znaczenie obchodów podkreślił w swoim przemówieniu Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego. Przypomniał kluczowe wydarzenia związane z kształtowaniem polskiej państwowości oraz rolę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II w historii kraju.

Widowisko „Koronacja” – symboliczne zakończenie obchodów

Po oficjalnej części uroczystości odbyły się pokazy grup rekonstrukcyjnych, prezentacje sprzętu wojskowego, a uczestnicy mogli spróbować tradycyjnej grochówki.

Reklama

Uczniowie z Kickiego zostali zaproszeni na widowisko teatralne „Koronacja”, które było kulminacyjnym punktem obchodów pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W Sali Operowej CSK zabrzmiał hymn dziękczynny Te Deum, który zakończył uroczystość. – Czuliśmy dumę i narodową wspólnotę – mówi Bartosz Kot.

Lista uczestników

W obchodach wzięli udział: Estera Kurzep, Zuzanna Bednarczyk, Oliwia Jurkowska, Aleksandra Kozak, Mikołaj Kośmider, Artur Garbacik oraz Bartosz Kot.

Obchody Tysiąclecia Królestwa Polskiego to ważne wydarzenie, które połączyło historię z patriotycznym przesłaniem, pozostawiając niezapomniane wrażenia wśród uczestników.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 14/05/2025 09:32
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości