Mieszkańcy Bramki cieszą się nową elewacją wiejskiej świetlicy. Remont kosztował 47 tys. zł
Remont budynku jest dowodem na to, że fundusz sołecki w połączeniu z poparciem gminnych radnych może zdziałać cuda. Samych pieniędzy, jakie otrzymała Bramka po podziale na wszystkie miejscowości gminy nie wystarczyłoby. - Z funduszu na 2020 r. dostaliśmy ok. 23 tys. zł. A całe zadanie kosztowało 47 tys. zł. Pozostałe środki dołożyła więc gmina. Dlatego jesteśmy dziś wdzięczni wójtowi Zenonowi Stefanowskiemu i radnym - tłumaczy sołtys Marian Kryczka.
Prace wykonane przy świetlicy nie należały do skomplikowanych. Trzeba było oczyścić zewnętrzne ściany i nałożyć na nie warstwę ocieplenia. Oczywiście w grę wchodził styropian. Na niego budowlańcy nałożyli elewację z tynku cienkowarstwowego. Kolor elewacji wybrali mieszkańcy. Niczego więcej nie trzeba było poprawiać, ani remontować. Świetlica kilka lat temu przechodziła bowiem już pierwsze etapy modernizacji. Został zmieniony dach z orynnowaniem i parapetami. A przed budynkiem pojawił się podjazd z kostki brukowej.
Elewację wykonała lokalna firma ze Starego Zadybia. Prace nie trwały długo. Wystarczyły trzy tygodnie, by pod koniec września budynek mógł cieszyć oko mieszkańców. - Teraz jest bardzo ładnie - potwierdza sołtys. Jego zdaniem remont był potrzebny. - Ocieplić trzeba było, bo nie mamy centralnego ogrzewania i w środku zimą doskwierało nam zimno - zaznacza Kryczka.
Przez ostanie lata w obiekcie udało się zrobić wiele, ale jak przyznaje sołtys są też i inne, ważne potrzeby. - Zastanawiamy się nad sposobem ogrzewania. Każdy odchodzi od pieców. Spróbujemy zainwestować w pompy ciepła, albo coś innego. To się okaże po rozmowach z mieszkańcami - mówi pan Marian. O ile jednak ogrzewanie to pieśń przyszłości, która jeszcze poczeka na realizację, to są też takie projekty, które dojdą do skutku już w przyszłym roku. Chodzi o remont dużej sali bankietowej. - Była malowana może z 8 lat temu i widać, że farba już zaczyna się złuszczać. Chcielibyśmy też wymienić dotychczasowe oświetlenie na sali i zająć się w niezbędnym zakresie remontem łazienki - zdradza sołtys. Na to zadanie sołectwo ma zarezerwowane w funduszu na 2021 r. 5 tys. zł.
Budynek, w którym funkcjonuje świetlica został wybudowany w czynie społecznym przez mieszkańców i oddany do użytku w latach 90-tych. Istniała w nim szkoła, ale ze względu na mała liczbę uczniów została zamknięta. Jakiś czas temu samorząd przekazał plac i budynek na działalność Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Bramka. Odtąd zaczęła w nim działać świetlica wiejska. Panie i panowie organizowali spotkania, festyny i różne inne akcje. Kilka lat temu otrzymali nawet pisemne podziękowania z kancelarii ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Dalsze remonty w świetlicy to część szerszych planów. Zdecydowanie większe przedsięwzięcie będzie wiązało się nie ze świetlicą, a drogą. Chodzi o 300-metrowy odcinek betonówki przez wieś. - Chcielibyśmy połowę tej drogi przykryć asfaltem. Zaplanowaliśmy na to zadanie 20 tys. zł - mówi sołtys Bramki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Niech Pan sołtys zasług sobie nie przypisuje. Nieładnie, wozić się na czyjejś pracy. Na pochwały to zasluguje tu nie kto inny tylko Wójt. To Zenek to wszystko zrobił! Nie żadna Rada, czy Pan sołtys. Remontuj świetlice. Bądź jak Zenek
Niech Pan sołtys zasług sobie nie przypisuje. Nieładnie, wozić się na czyjejś pracy. Na pochwały to zasluguje tu nie kto inny tylko Wójt. To Zenek to wszystko zrobił! Nie żadna Rada, czy Pan sołtys. Remontuj świetlice. Bądź jak Zenek