Reklama

Ze szkoły do Sejmu

Gimnazjaliści z Ryk marzą, by wzorem Wojciecha Trąmpczyńskiego zostać posłami

Uczniowie klasy III gimnazjum z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Rykach starają się o mandat poselski na XXV Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, który obradować będzie na ul. Wiejskiej w Warszawie 1 czerwca 2019r.W tym roku zadanie rekrutacyjne polega na tym, aby przybliżyć posłów Sejmu II  Rzeczypospolitej  oraz ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji. Gimnazjaliści przez szereg działań pragnęli przybliżyć szerszej publiczności sylwetkę Wojciecha Trąmpczyńskiego.
Wojciecha Trąmpczyńskiego można  nazwać adwokatem, działaczem społecznym i niepodległościowym. Pod zaborami, przed I wojną światową, bronił praw Polaków i  podczas powstania wielkopolskiego stał na czele polskich władz administracyjnych. Natomiast w wolnej Polsce pełnił zaszczytne funkcje Marszałka Sejmu i Senatu. Angażował się także w sprawy polityczne, np. jako adwokat oskarżonych o posługiwanie się językiem polskim pod zaborami. Zabierał też głos na wiecach, okazując poparcie dla strajkujących dzieci we Wrześni oraz ich rodziców. W latach 1928 -1935 był posłem na Sejm II kadencji. W czasie niemieckiej okupacji Polski został wysiedlony do Generalnego Gubernatorstwa. Będąc w Warszawie, utrzymywał kontakty z Cyrylem Ratajskim, Delegatem Rządu na Kraj, czyli współpracował z rządem Polski na uchodźstwie, organizował polskie państwo podziemne. Mimo wieku współpracował też z Radą Główną Opiekuńczą, która prowadziła: sierocińce, punkty pomocy medycznej, kuchnie ludowe dla ubogich, kursy zawodowe i warsztaty rzemieślnicze, zapomogi pieniężne, rozdawnictwo odzieży, obuwia, żywności (tzw. suchy prowiant, tam gdzie nie było punktów dożywiania) wysyłkę paczek dla jeńców wojennych i więźniów, pomoc w rozlokowaniu na terenie Generalnego Gubernatorstwa Polaków wysiedlanych z terenów polskich włączonych do Rzeszy (głównie Wielkopolski i Pomorza), pomoc dla wysiedlonych mieszkańców Zamojszczyzny, uchodźców z Wołynia, improwizowane szpitale dla ludności polskiej w czasie epidemii ospy i w czasie powstania warszawskiego, a także po jego upadku pomoc dla mieszkańców Warszawy podczas powstania i po wypędzeniu z miasta.
Młodzi przygotowali wiele akcji, które miały na celu popularyzowanie wiedzy o wybranym pośle Sejmu II RP. To oni przygotowali wystawę plenerową „Wojciech Trąmpczyński wzorem patrioty”, okolicznościowe plakaty, filmik o przybliżający jego sylwetkę i działalność, głównie w czasach okupacji oraz inscenizację obrad Sejmu prowadzoną przez Wojciecha Trąmpczyńskiego – marszałka Sejmu. Wszystkie działania spotkały się z życzliwością władz szkolnych i miejskich, a partnerami w akcji byli także grupa biegowa „biegusiem.pl” oraz Grupa Rekonstrukcyjno- Historyczna  „Żołnierze Września” Garnizonu Dęblin. Bartek i Filip swoim zaangażowaniem udowodnili, że działalność W. Trąmpczyńskiego jest godna uwagi i  ten człowiek może być wzorem dla młodych Polaków.

 

Reklama

Monika Mierzwińska

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości