Reklama

Żołnierze Wyklęci powrócili w Rykach! Wzruszająca lekcja historii w I LO

W piątek, 4 kwietnia w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach odbyło się wyjątkowe wydarzenie pod hasłem „Wyklęci – Niepokonani. Żywa lekcja historii w powiecie ryckim”. Spotkanie poświęcone Żołnierzom Wyklętym zgromadziło uczniów, nauczycieli, samorządowców oraz gości z instytucji patriotycznych. Organizatorem była Powiat Rycki – Starostwo Powiatowe w Rykach oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rykach, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Patronat objęło Województwo Lubelskie, a wydarzenie zrealizowano w ramach programu "Warto być Polakiem".

„To nie tylko wspomnienie, to nasz obowiązek” – Ryki oddają hołd Żołnierzom Wyklętym

Uroczystość rozpoczęła się od słów powitania i refleksji wygłoszonych przez Mariusza Grzelaka – dyrektora I LO w Rykach. – „Choć 1 marca to oficjalny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to każdy dzień jest dobry, by mówić o ich odwadze i poświęceniu. Naszą misją jest przekazywanie prawdy o ludziach, którzy nie bali się przeciwstawić totalitarnemu reżimowi” – mówił.

Słowa o pamięć historyczną wygłosił także Dariusz Szczygielski – Starosta Powiatu Ryckiego, podkreślając współczesne zagrożenia dla pamięci narodowej: – „W czasach, gdy słyszymy, że ktoś chciałby historię żołnierzy niezłomnych usunąć z podręczników, my musimy mówić jeszcze głośniej. To ludzie, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej Polsce. To nie była walka o władzę – to była walka o godność, tożsamość i prawdę”.

Reklama

W swoim przemówieniu Starosta odniósł się także do rocznic obchodzonych w tym roku: – „Obchodzimy w tym roku tysiąclecie Królestwa Polskiego i 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, który – jak często mówię – był duchowym przedłużeniem drogi niezłomnych. To on swoim słowem i odwagą pomógł obalić komunizm. Ich misje się łączyły”.

Wystawy, koncert i zapowiedź muralu – historia żywa bardziej niż kiedykolwiek

Ważnym elementem wydarzenia były dwie wystawy. Pierwsza – „W hołdzie kawalerii żołnierzy wyklętych”. Druga, towarzysząca szkole już od dwóch tygodni, to ekspozycja „Marian Bernaciak ‘Orlik’ – zwykły i niezwykły człowiek”.

Reklama

Szczególne emocje wzbudził koncert pt. „Westchnienie ku Pamięci Wyklętych”, przygotowany przez zespół „Rozkręceni Mechanicy” z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach. Uczniowie wykonali m.in. autorską piosenkę napisaną specjalnie dla Mariana Bernaciaka „Orlika”, legendarnego dowódcy partyzanckiego. – „Jeszcze dwa miesiące temu ta piosenka nie istniała. Dziś jest naszym hołdem dla ‘Orlika’ i jego ludzi. To dla nas zaszczyt móc ją zaśpiewać” – mówiła opiekunka zespołu.

Na zakończenie Dariusz Szczygielski zaprosił obecnych na kolejne wydarzenie patriotyczne: – „Już 30 maja w Zespole Szkół w Sobieszynie odsłonimy mural poświęcony Marianowi Bernaciakowi ‘Orlikowi’ i jego żołnierzom. Chcemy, żeby historia była obecna nie tylko w książkach, ale też na murach, ulicach, w codzienności”.

Reklama

Podziękowania skierowano także do Zarządu Województwa Lubelskiego, który wsparł wydarzenie finansowo. – „Dziękuję, że w Województwie Lubelskim nie szczędzi się środków na to, co buduje narodową tożsamość i wspólnotę” – podkreślił Starosta.

Spotkanie zakończyło się wspólną refleksją i rozmowami o potrzebie pielęgnowania pamięci historycznej.

– „Tylko jeśli będziemy mówić głośno o przeszłości, możemy mieć nadzieję na lepszą przyszłość” – mówił jeden z uczniów po wydarzeniu.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 04/04/2025 11:40
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości