Reklama

Zostań głosem młodzieży w województwie lubelskim - zgłoś się do Sejmiku!

Młodzi mieszkańcy województwa lubelskiego w wieku 15-22 lat mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowego Sejmiku Województwa. To wyjątkowa szansa, by mieć realny wpływ na decyzje dotyczące edukacji, kultury czy ekologii w regionie. Nabór trwa od 26 stycznia do 13 lutego 2026 roku.

Młodzi mieszkańcy województwa lubelskiego mogą zgłaszać swoją kandydaturę do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubelskiego pierwszej kadencji. Nabór potrwa od 26 stycznia do 13 lutego 2026 roku. To okazja, by realnie wpłynąć na sprawy ważne dla młodego pokolenia w regionie.

Kto może się zgłosić

Kandydatem na radnego Młodzieżowego Sejmiku może zostać osoba mieszkająca na terenie województwa lubelskiego, w wieku od 15 do 22 lat. Osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodzica lub prawnego opiekuna.

Wymagane jest również poparcie:

Reklama
  • co najmniej jednej organizacji działającej na rzecz młodzieży lub samorządu uczniowskiego, lub
  • co najmniej 10 osób poniżej 22. roku życia, zamieszkałych w województwie lubelskim.

Czym będzie Młodzieżowy Sejmik

Młodzieżowy Sejmik Województwa Lubelskiego ma liczyć 33 radnych. Będzie pełnił funkcję organu doradczego i konsultacyjnego, którego zadaniem jest reprezentowanie interesów młodych mieszkańców regionu wobec władz samorządowych oraz zachęcanie młodzieży do aktywności społecznej i obywatelskiej.

Radni będą pracować przez trzyletnią kadencję. Skład sejmiku zostanie wyłoniony proporcjonalnie z pięciu okręgów wyborczych, odpowiadających okręgom wyborczym do Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski, zachęca młodych do udziału w naborze:

Reklama

- Zachęcam serdecznie wszystkich młodych ludzi do startu w wyborach do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubelskiego. To dobre miejsce dla wszystkich osób, dla których ważne są takie kwestie jak edukacja, kultura, sport, ekologia, transport czy zdrowie. Niech ta inicjatywa będzie ciekawą przygodą, a także żywą lekcją samorządności - mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Jak zgłosić kandydaturę

Zgłoszenie polega na złożeniu lub przesłaniu wypełnionego formularza zgłoszeniowego wraz z kompletem wymaganych dokumentów. Zgoda rodzica lub opiekuna prawnego jest integralną częścią formularza.

Reklama

Do zgłoszenia trzeba dołączyć rekomendacje. W przypadku organizacji, które nie są wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, konieczne jest dołączenie dokumentu potwierdzającego, że dana organizacja działa na rzecz młodzieży oraz wskazującego osoby uprawnione do jej reprezentowania.

Dokumenty należy złożyć w zamkniętej kopercie z dopiskiem Zgłoszenie kandydata na Radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubelskiego. Można je dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą, w przypadku przesyłki liczy się data wpływu do urzędu.

Reklama

Złożenie dokumentów oznacza akceptację zasad naboru oraz regulaminów Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubelskiego. Kandydat potwierdza w ten sposób, że zapoznał się z obowiązującymi wymogami.

Ważne terminy

Nabór kandydatów trwa od 26 stycznia do 13 lutego 2026 roku.

Komisja Wyborcza, powołana przez Marszałka Województwa Lubelskiego, wybierze 33 radnych spośród nadesłanych zgłoszeń. Lista wybranych osób zostanie opublikowana na stronie internetowej www.lubelskie.pl.

Jak powstał Młodzieżowy Sejmik

Projekt uchwały dotyczący powołania Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubelskiego był konsultowany w dniach 4-11 czerwca 2025 roku. Ostatecznie radni Sejmiku Województwa Lubelskiego przyjęli uchwałę 9 września 2025 roku podczas XV sesji.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości